Archiwum Metropolis - odsłona 1

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Listopad 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy na pierwszą odsłonę "Archiwum Metropolis", będącą dokumentacją procesu poszukiwawczego dokonanego przez artystów biorących udział w "Projekcie Metropolis". Wernisaż, podczas którego zobaczycie slide-show Mikołaja Długosza, Wojciecha Nowickiego, Matteo Terzaghiego, Łukasza Trzcińskiego i Marco Zürchera odbędzie się w środę 7 listopada o godz. 16:30 w Muzeum Miejskim w Tychach.

"Projekt Metropolis" stawiając sobie za cel wykonanie artystycznego, badawczego programu w aglomeracji i stworzenie nowej ikonografii regionu, nie pomija przeszłości już zapisanej w obrazach, dźwiękach czy dokumentach. "Archiwum Metropolis" to pierwsza odsłona dokumentująca proces poszukiwawczy dokonany przez artystów biorących udział w projekcie. Kładzie nacisk na teraźniejszą (ukierunkowaną na przyszłość) wartość archeologicznego aktu przepisywania, redefinicji, ale i szukania innych wersji historii zawłaszczanych przez dominujące dyskursy, a także wagę jednostkowej pamięci pomieszczonej w odzyskanych zdjęciach i dokumentach.

Wystawa złożona jest z kilku symultanicznych projekcji (slide-show), stanowiąc reprezentatywny wybór z poszukiwań w archiwach przez Mikołaja Długosza, Wojciecha Nowickiego, Matteo Terzaghiego, Łukasza Trzcińskiego i Marco Zürchera.

Mikołaj Długosz "Wideopol"

Marco Zürcher (ur. 1969) ukończył Centro Scolastico per le Industrie Artistiche w Lugano. Mieszka w Ticino, włoskojęzycznej części Szwajcarii. Współpracę z Matteo Terzagim rozpoczął w 1992 roku produkcją 16mm filmu krótkometrażowego. Od tego czasu stworzyli razem książki, instalacje, fotograficzne apozycje i sitodruki. Ich praca charakteryzuje się silnym poczuciem wrażliwości literackiej, oparta jest na zdjęciach z ich archiwum. Wystawy Matteo Terzaghiego i Marco Zürchera prezentowane były w Zurychu, Paryżu, Lipsku, Bratysławie, Londynie, Mediolanie i Turynie. Ponadto, niektóre z ich prac stała się częścią zbiorów prywatnych i publicznych. Wielokrotnie nagradzani za swoją twórczość, zdobyli m.in. Nagrodę Manor (2009), jedno z najbardziej znaczących wyróżnień dla szwajcarskiej sztuki współczesnej.

Matteo Terzaghi (ur. 1970) ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie w Genewie. Mieszka w Ticino, włoskojęzycznej części Szwajcarii. Współpracę z Marco Zürcherem rozpoczął w 1992 roku produkcją 16mm filmu krótkometrażowego. Od tego czasu stworzyli razem książki, instalacje, fotograficzne apozycje i sitodruki. Ich praca charakteryzuje się silnym poczuciem wrażliwości literackiej, oparta jest na zdjęciach z ich archiwum. Wystawy Matteo Terzaghiego i Marco Zürchera prezentowane były w Zurychu, Paryżu, Lipsku, Bratysławie, Londynie, Mediolanie i Turynie. Ponadto, niektóre z ich prac stała się częścią zbiorów prywatnych i publicznych. Wielokrotnie nagradzani za swoją twórczość, zdobyli m.in. Nagrodę Manor (2009), jedno z najbardziej znaczących wyróżnień dla szwajcarskiej sztuki współczesnej.

Łukasz Trzciński (ur. 1975) pochodzi z Krakowa, rozpoczynał pracę z medium fotografii jako dokumentalista, otrzymując wiele polskich i międzynarodowych nagród jak Pictures of The Year International (2004, 2006) czy Grand Prix European Central Bank Annual Award w 2005, dwukrotnie jego prace wyróżniono też tytułem Zdjęcia Roku Polskiej Fotografii Prasowej (1999, 2002). Od 1999 pracuje nad wielowymiarowym projektem Nowa Europa, który w sporym stopniu odzwierciedla również ewolucję artysty w podejściu do fotografii. Nowa Europa podejmuje współczesne, glokalne wątki różnicujących się państw, z perspektywy aktualnych przemian polityczno-ekonomiczno-kulturowych.W miarę wieloletniej pracy z zaangażowanym obrazem fotograficznym, coraz większe zainteresowanie zaczął poświęcać dyskutowaniu jego funkcji, niemal odrzucając własną praktykę fotograficzną na rzecz pracy na obrazie zapożyczonym. Przyjmując analityczną pozycję wobec funkcji samego medium fotografii, z pozycji autora przechodzi na stanowisko obserwacyjne, nierzadko oddając w tym celu odpowiedzialność za samą kreację innym. 

Mikołaj Długosz (ur. 1975) w swojej twórczości artystycznej zajmuje się głównie archiwami i materiałem znalezionym. Autor trzech albumów ze znalezionymi zdjęciami: "Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać", "Real foto" i "1994". Autor i uczestnik ponad dwudziestu indywidualnych i zbiorowych wystaw w polskich i zagranicznych galeriach sztuki współczesnej. Jako fotograf współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi magazynami ilustrowanymi ("L'Uomo Vogue", "Playboy", "Podróże"). W ramach festiwalu Nova Polska w 2004 roku w Paryżu zaprezentował godzinny pokaz slajdów w Centrum Pompidou.

Wojciech Nowicki (ur. 1968) dziennikarz, tłumacz, kurator wystaw fotograficznych, fotograf. Publikuje w "Tygodniku Powszechnym". W krakowskiej "Gazecie Wyborczej" jest recenzentem kulinarnym. Jego książka "Dno oka", poświęcona interpretacji odnalezionych obrazów fotograficznych zyskała szerokie zainteresowanie czytelników i uznanie krytyków, przynosząc mu nominację do nagrody Nike (2011). Członek rady programowej Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/429295870452809/

Archiwum Metropolis - odsłona 1
Wystawa w ramach Projektu Metropolis
Wernisaż: 7.11.2012, godz. 16:30
Termin: 8-28.11.2012

Muzeum Miejskie w Tychach
sala ekspozycyjna
ul. Katowicka 9
Tychy

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
ŚwiatloSiła 2024 dopiero we wrześniu, ale już teraz warto zapisać się na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu. Joe McNally, światowej sławy fotograf zawita do Gdańska, by zabrać uczestników...
7
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Instytut Teatralny zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów dla osób zainteresowanych fotografowaniem teatru. W ramach zajęć Master Class 10 wybranych osób zrealizuje projekty...
4
Powiązane artykuły