"Discover Katowice" - fotograficzne odkrywanie Katowic

Autor: Marcin Grabowiecki

26 Maj 2011
Artykuł na: 4-5 minut
"Discover Katowice" to projekt rozpoczynający akcję tworzenia portretu fotograficznego współczesnego Śląska. Także ty możesz wziąć w nim udział. Rozejrzyj się wkoło siebie, wyrusz w miasto z aparatem lub telefonem komórkowym na swoje odkrywanie Katowic. Tych, którzy nie czują się zbyt dobrze w roli fotografa, zachęcamy do sięgnięcia po rodzinne albumy - zapewne kryją w sobie wiele informacji o historii, tradycji, kulturze, rozwoju tego miasta. Na zdjęcia i filmy organizatorzy czekają do 5 czerwca.

"Discover Katowice" to projekt rozpoczynający akcję tworzenia portretu fotograficznego współczesnego Śląska. Do udziału w projekcie zaproszono uznanych polskich twórców dokumentalnych: Rafała Milacha, Kubę Dąbrowskiego, Tomka Liboskę, Filipa Springera, Tomka Wiecha, Michała Jędrzejowskiego oraz Tomka Padło.

Fotografowie przyjechali do Katowic by spróbować ujarzmić "metropolitalną dżunglę miejską", spojrzeć okiem odkrywcy na: MIASTO, LUDZI, ULICE i MIEJSCA. Dotrzeć wszędzie tam, gdzie na gruncie wielopokoleniowej tradycji tworzy się nowa jakość.

Towarzyszą im dziennikarze radiowi, rejestrujący dźwięki miasta oraz spostrzeżenia i komentarze mieszkańców.

Głównym założeniem projektu jest pokazanie Katowic z wielu perspektyw i różnych punktów widzenia, dlatego do wzięcia udziału w "Discover Katowice" zachęcamy również mieszkańców. Rozejrzyjcie się wkoło siebie, wyruszcie w miasto z aparatem lub telefonem komórkowym na swoje odkrywanie Katowic. Czekamy na Wasze zdjęcia. Tych, którzy nie czują się zbyt dobrze w roli fotografa, zachęcamy do sięgnięcia po rodzinne albumy - zapewne kryją w sobie wiele informacji o historii, tradycji, kulturze, rozwoju tego miasta.

Czego dokładnie szukamy?

 • zdjęć Waszej codzienności: zarówno momentów niezwykłych jak i tych najbanalniejszych
 • zdjęć Waszej przestrzeni - mieszkań, miejsc pracy, domów, pokoi, biurek, podwórzy, balkonów, ogródków i ogrodów
 • ciekawych zdjęć z Waszych albumów rodzinnych lub całych albumów
 • portretów: Waszych, Waszych rodzin, przyjaciół i znajomych
 • ...i wszystkiego co dla Was ma znaczenie w kontekście swojego miasta.

Pokażcie nam Wasze życie codzienne, w różnych aspektach, np.:

 • jaki jest widok z Waszego okna
 • czym zazwyczaj wypełniacie swój dzień (szkoła, praca, rozrywka)
 • jak spędzacie czas wolny - wieczorami, w weekend, w wakacje, święta, na urlopach
 • jak wygląda Wasz rodzinny obiad (zdjęcia stołów, potraw, zakupów)
 • z czego jesteście dumni, pochwalcie się Waszym sukcesem!
 • fotografie jakie umieszczacie zazwyczaj na portalach społecznościowych

Zdjęcia możecie zrobić dowolnym aparatem, a nawet telefonem komórkowym. Pamiętajcie, że nie wszystkie fotografie muszą być udane technicznie, czasem w niedoskonałości właśnie czai się magia!

Jeżeli zamiast fotografii macie pomysł na krótki film opowiadajacy o Katowicach, nakręcony za pomocą telefonu lub aparatu - również nie wahajcie się go pokazać!

Na zdjęcia i filmy czekamy do 5 czerwca 2011.

Wersje cyfrowe przesyłajcie na adres: discoverkatowice@imagomundi.pl.

Tradycyjne odbitki (np. z albumów rodzinnych) można przesłać pocztą (Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice, z dopiskiem: DISCOVER KATOWICE) lub przynieść do biura ESK 2016 Katowice osobiście.

Z wybranych fotografii i fragmentów filmów powstanie reportaż audiowizualny (fotokast): autoportret Katowiczan AD 2011, prezentowany podczas wieczornych pokazów SlideNite w przestrzeni miejskiej Katowic (Śródmieście, os. Tysiąclecia, Szopienice) pomiędzy 10 a 12 czerwca.

UWAGA!
Poza zdjęciami z albumów rodzinnych przysyłajcie fotografie wyłącznie swojego autorstwa lub w imieniu autora za ich zgodą (dziadkowie, wujostwo, rodzice). Na naszej stronie internetowej znajdziecie formularz zgłoszeniowy, który należy przesłać wraz ze zdjęciem. Z autorami wybranych fotografii będziemy się kontaktować telefonicznie.

Szczegóły na stronie: projektmetropolis.pl/discoverkatowice.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły