Wizualne tropy NRD – kolejna odsłona projektu Andrzeja Tobisa w Jednostce

Autor: Redakcja Fotopolis

26 Wrzesień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Od 12 lat artysta kontynuuje lingwistyczno-wizualną podróż przez Polskę realizując fotograficzną reedycję niemiecko-polskiego słownika ilustrowanego wydanego w 1954 roku. „Sprawozdanie roczne” za rok 2018 możecie zobaczyć w warszawskiej galerii Jednostka.


W ramach konceptualnego programu fotografowane sceny muszą być odnalezione w Polsce. Dotychczas odnalezionych zostało ponad 1000 haseł. „Działanie Tobisa ma charakter utopijny – trwa nadal, choć jego spełnienie jest niemożliwe” - czytamy w nocie kuratorskiej.


„Pole karne”, z cyklu „A-Z (Gabloty edukacyjne)”, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Jednostka

Jak sam mówi: „12 gablot edukacyjnych pokazanych na wystawie w Galerii Jednostka mogłoby być wyborem z 12 lat pracy. Nie chciałem jednak wskazywać początku ani końca całości. Pokazuję bieżącą relację – 12 gablot jako reprezentację 12 miesięcy minionego roku. 2018 był ze wszystkich dotychczasowych lat rokiem najbardziej owocnym. Udało mi się odnaleźć wizualne odpowiedniki ponad 180 haseł. Może to progres, może rutyna. Ta wystawa tego nie rozstrzyga. To nie jest podsumowanie, to jest sprawozdanie roczne. Dlatego, oprócz 12 gablot, w drugim »roboczym« pomieszczeniu zobaczyć można wszystkie 'A-Z'-znaleziska z 2018 r. Jest też mapa i blok tekstowy ze wszystkimi hasłami z oryginalnego słownika ukazujące, co i gdzie zostało odnalezione”.


fot. „Marchew”, z cyklu „A-Z (Gabloty edukacyjne)”, 2018, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Jednostka

I dalej tłumaczy: „Trzy lata temu postanowiłem intensywniej popracować nad 'A-Z'. Głównym powodem był fakt ponownego pojawienia się w Polsce procesów związanych z transformacją ustrojową. Coraz wyraźniej widać, że transformacja jest stanem permanentnym, zmieniają się tylko jej wektory i dynamika. Stało się też jasne, że ewentualny koniec historii nie będzie miał charakteru sennej nirwany".

{$in-article-newsletter}

Andrzej Tobis (ur. w 1970 r.) zajmuje się fotografią i malarstwem. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Od 1996 r. pracuje w macierzystej uczelni, prowadzi dyplomującą Pracownię Malarstwa.

Gdzie i kiedy?

Wystawę można oglądać do 19.10.2019
Od wtorku do soboty w godz. 14-18
Galeria „Jednostka”, Ul. Andersa 13, Warszawa

Zdjęcie otwierające: „Okienko kabiny”, z cyklu „A-Z (Gabloty edukacyjne)”, 2018, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Jednostka

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nie żyje Sebastião Salgado.
Nie żyje Sebastião Salgado.
Sebastião Salgado, jeden z najwybitniejszych fotografów dokumentalnych naszych czasów, zmarł 23 maja 2025 roku w Paryżu w wieku 81 lat. Jego czarno-białe fotografie, pełne empatii i głębokiego...
5
Rusza nowy cashback: zoomy Tamron w niższej cenie
Rusza nowy cashback: zoomy Tamron w niższej cenie
Tamron startuje z nową promocją cashback. Wszechstronne zoomy do aparatów z matrycami pełnoklatkowymi i APS-C można kupić do 650 zł taniej.
1
Photo Summit Days 2025 - wyjątkowy festiwal fotograficzny już pod koniec maja
Photo Summit Days 2025 - wyjątkowy festiwal fotograficzny już pod koniec maja
Photo Summit Days powraca! W dniach 30-31 maja na Wyspie Słodowej we Wrocławiu maja odbędą się warsztaty z najlepszymi polskimi fotografami,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)