„Abandoned Daughters of the Tiger” - premiera książki Patryka Bułhaka

Autor: Maciej Luśtyk

30 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

W rok po premierze „Porzuconych Córek Tygrysa” Patryk Bułhak zamyka swój projekt w formie publikacji. Prezentacja książki odbędzie się 3 września, podczas tegorocznego Festiwalu w Ramach Sopotu.

Sri Lanka to raj dla turystów, w którego tle od dekad majaczy brutalny konflikt etniczno - religijny między Syngalezami a Tamilami. Bratobójcza wojna uczyniła ze Sri Lanki kraj naznaczony krwią i cierpieniem. To wojna nierozliczona, która zostawiła poraniony naród, podzielone rodziny, okaleczonych ludzi i która choć teoretycznie się skończyła, w praktyce dla wielu mieszkańców wyspy trwa nadal.

We wrześniu 2022 r. podczas Festiwalu Fotograficznego w Sopocie miała miejsce premiera wystawy „Porzucone Córki Tygrysa” autorstwa Patryka Bułhaka. To opowieść o Tamilkach, wojowniczkach, zarówno tych walczących na froncie, jak również poza nim - odrzuconych, zepchniętych na margines przez państwo i system. Historia kobiet, które wciąż walczą – o swoje prawo do godnego istnienia, zrozumienia i o lepsze życie dla swoich dzieci.

fot. Patryk Bułhak, z projektu „Porzucone Córki Tygrysa”

To opowieść o kobietach naznaczonych piętnem brutalnego konfliktu, które mimo traumy zostawiono bez pomocy, które się nadal nęka, by nawet we własnym kraju nie zaznały spokoju. Wykluczonych, pomijanych, niechcianych, niewygodnych, wciąż żyjących w strachu. To historia Tygrysic - kobiet wojny, po której kurz nie opada.

Wystawa w 2022 roku prezentowana była także w Berlinie w Galerii KIT, a następnie w 2023 w Warszawie w Pracowni Duży Pokój, Picture.doc, w poznańskiej Galerii PixHouse oraz  w CSW Toruń (wystawa grupowa). Od 8.09 do 15.12 będzie ją można obejrzeć w Galerii Poprzeczna w Miechowie. Otwarcie ekspozycji z udziałem autora zaplanowane jest na 08.09 na godzinę 19:00 (wernisaż).

Patryk Bułhak kontynuuje projekt i w rok po premierze wystawy ponownie pojawi się w Sopocie, tym razem z premierą książki „Abandoned Daughters of the Tiger”. Wydarzenie z udziałem autora zaplanowane jest na 3 września, o godzinie 13:00 w Sopotece.

„W swojej pracy szczególną uwagę poświęcam sytuacji kobiet, zwłaszcza w kontekście praw człowieka. W mojej opinii w tym temacie cały czas robi się i mówi zdecydowanie za mało, szczególnie w krajach trzeciego świata, gdzie często nie są respektowane nawet podstawowe prawa człowieka - do godności oraz godnego życia, do wolności, bezpieczeństwa, poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, czy edukacji” - mówi Patryk Bułhak. „Kontynuując projekt chcę ponownie zwrócić uwagę na niezwykle trudną sytuację Tamilek i dotrzeć z przekazem do szerszego grona odbiorców, licząc, że ich głos zostanie usłyszany. Premiera książki na Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”, w rok po premierze wystawy, ma dla mnie duże znaczenie, a także wartość symboliczną - dodaje autor.

„Abandoned Daughters of the Tiger”, Patryk Bułhak

 • Autor zdjęć: Patryk Bułhak
 • Teksty: Anesly Y. Newman, (Jaffna Sri Lanka)
 • Wiersz: Vettichselvi Velo Chandrakala (Mannar, Sri Lanka)
 • Edycja foto: Maja Kaszkur, Kasia Kubicka
 • Projekt:  Kasia Kubicka
 • Przygotowanie do druku: Karol Bagiński
 • Edycja język angielski: Nick Faulkner
 • Oprawa: Miękka
 • Papier: Olin rough bright white 150g, zing, woodstok materica terra rose 120g
 • Format: 180 x 260 mm
 • Liczba stron: 72
 • Liczba zdjęć: 49 (cz-b, kolor)
 • Język: Angielski
 • Druk i oprawa: Argraf (Warszawa, Polska)
 • Data publikacji: Wrzesień 2023
 • Nakład: 400 szt.
 • ISBN: 978-83-964039-1-9

Kiedy i gdzie?

Oficjalna premiera książki "Abandoned Daughters of the Tiger” z udziałem autora odbędzie się 3 września o godz. 13.00 w Sopotece w Sopor Centrum przy ul. Kościuszki 14.

Oprócz premiery planowany jest także cykl spotkań autorskich, połączonych z prezentacją i podpisywaniem nowej książki. Oto lista nadchodzących wydarzeń:

 • Miechów Galeria Poprzeczna  Wystawa 08.09. - 15.12. - wernisaż  08.09 godz. 19.00.
 • Rybnik Festiwal Fotografii - autorska prezentacja/promocja książki 09.09 godz. 17.00.
 • Miechów 07.10. Spotkanie autorskie - Galeria Poprzeczna
 • Warszawa, Faktyczny Dom Kultury - spotkanie autorskie 10.10. godz. 19.00
 • Opole - Opolski Festiwal Fotografii - spotkanie autorskie/promocja książki 12.10. godz. 18.00 Muzeum Śląska Opolskiego
 • Bielsko-Biała – FotoArtFestival - promocja książki w weekend otwarcia 13/15.10 Aula im. M. Reja

Patryk Bułhak - sylwetka autora

Patryk Bułhak w swoich projektach fotograficznych głównie skupia się na postawie człowieka wobec skomplikowanych przemian społeczno - kulturowych, w różnych częściach świata, jak również na historii regionów i jej wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich.

instagram.com/patrykbulhak.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)