„Abandoned Daughters of the Tiger” - premiera książki Patryka Bułhaka

Autor: Maciej Luśtyk

30 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

W rok po premierze „Porzuconych Córek Tygrysa” Patryk Bułhak zamyka swój projekt w formie publikacji. Prezentacja książki odbędzie się 3 września, podczas tegorocznego Festiwalu w Ramach Sopotu.

Sri Lanka to raj dla turystów, w którego tle od dekad majaczy brutalny konflikt etniczno - religijny między Syngalezami a Tamilami. Bratobójcza wojna uczyniła ze Sri Lanki kraj naznaczony krwią i cierpieniem. To wojna nierozliczona, która zostawiła poraniony naród, podzielone rodziny, okaleczonych ludzi i która choć teoretycznie się skończyła, w praktyce dla wielu mieszkańców wyspy trwa nadal.

We wrześniu 2022 r. podczas Festiwalu Fotograficznego w Sopocie miała miejsce premiera wystawy „Porzucone Córki Tygrysa” autorstwa Patryka Bułhaka. To opowieść o Tamilkach, wojowniczkach, zarówno tych walczących na froncie, jak również poza nim - odrzuconych, zepchniętych na margines przez państwo i system. Historia kobiet, które wciąż walczą – o swoje prawo do godnego istnienia, zrozumienia i o lepsze życie dla swoich dzieci.

fot. Patryk Bułhak, z projektu „Porzucone Córki Tygrysa”

To opowieść o kobietach naznaczonych piętnem brutalnego konfliktu, które mimo traumy zostawiono bez pomocy, które się nadal nęka, by nawet we własnym kraju nie zaznały spokoju. Wykluczonych, pomijanych, niechcianych, niewygodnych, wciąż żyjących w strachu. To historia Tygrysic - kobiet wojny, po której kurz nie opada.

Wystawa w 2022 roku prezentowana była także w Berlinie w Galerii KIT, a następnie w 2023 w Warszawie w Pracowni Duży Pokój, Picture.doc, w poznańskiej Galerii PixHouse oraz  w CSW Toruń (wystawa grupowa). Od 8.09 do 15.12 będzie ją można obejrzeć w Galerii Poprzeczna w Miechowie. Otwarcie ekspozycji z udziałem autora zaplanowane jest na 08.09 na godzinę 19:00 (wernisaż).

Patryk Bułhak kontynuuje projekt i w rok po premierze wystawy ponownie pojawi się w Sopocie, tym razem z premierą książki „Abandoned Daughters of the Tiger”. Wydarzenie z udziałem autora zaplanowane jest na 3 września, o godzinie 13:00 w Sopotece.

„W swojej pracy szczególną uwagę poświęcam sytuacji kobiet, zwłaszcza w kontekście praw człowieka. W mojej opinii w tym temacie cały czas robi się i mówi zdecydowanie za mało, szczególnie w krajach trzeciego świata, gdzie często nie są respektowane nawet podstawowe prawa człowieka - do godności oraz godnego życia, do wolności, bezpieczeństwa, poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, czy edukacji” - mówi Patryk Bułhak. „Kontynuując projekt chcę ponownie zwrócić uwagę na niezwykle trudną sytuację Tamilek i dotrzeć z przekazem do szerszego grona odbiorców, licząc, że ich głos zostanie usłyszany. Premiera książki na Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”, w rok po premierze wystawy, ma dla mnie duże znaczenie, a także wartość symboliczną - dodaje autor.

„Abandoned Daughters of the Tiger”, Patryk Bułhak

 • Autor zdjęć: Patryk Bułhak
 • Teksty: Anesly Y. Newman, (Jaffna Sri Lanka)
 • Wiersz: Vettichselvi Velo Chandrakala (Mannar, Sri Lanka)
 • Edycja foto: Maja Kaszkur, Kasia Kubicka
 • Projekt:  Kasia Kubicka
 • Przygotowanie do druku: Karol Bagiński
 • Edycja język angielski: Nick Faulkner
 • Oprawa: Miękka
 • Papier: Olin rough bright white 150g, zing, woodstok materica terra rose 120g
 • Format: 180 x 260 mm
 • Liczba stron: 72
 • Liczba zdjęć: 49 (cz-b, kolor)
 • Język: Angielski
 • Druk i oprawa: Argraf (Warszawa, Polska)
 • Data publikacji: Wrzesień 2023
 • Nakład: 400 szt.
 • ISBN: 978-83-964039-1-9

Kiedy i gdzie?

Oficjalna premiera książki "Abandoned Daughters of the Tiger” z udziałem autora odbędzie się 3 września o godz. 13.00 w Sopotece w Sopor Centrum przy ul. Kościuszki 14.

Oprócz premiery planowany jest także cykl spotkań autorskich, połączonych z prezentacją i podpisywaniem nowej książki. Oto lista nadchodzących wydarzeń:

 • Miechów Galeria Poprzeczna  Wystawa 08.09. - 15.12. - wernisaż  08.09 godz. 19.00.
 • Rybnik Festiwal Fotografii - autorska prezentacja/promocja książki 09.09 godz. 17.00.
 • Miechów 07.10. Spotkanie autorskie - Galeria Poprzeczna
 • Warszawa, Faktyczny Dom Kultury - spotkanie autorskie 10.10. godz. 19.00
 • Opole - Opolski Festiwal Fotografii - spotkanie autorskie/promocja książki 12.10. godz. 18.00 Muzeum Śląska Opolskiego
 • Bielsko-Biała – FotoArtFestival - promocja książki w weekend otwarcia 13/15.10 Aula im. M. Reja

Patryk Bułhak - sylwetka autora

Patryk Bułhak w swoich projektach fotograficznych głównie skupia się na postawie człowieka wobec skomplikowanych przemian społeczno - kulturowych, w różnych częściach świata, jak również na historii regionów i jej wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich.

instagram.com/patrykbulhak.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
„Na takie zaufanie pracuje się latami”. Portret antropologiczny śląskich Romów w książce „Inny [nie] obcy” Arkadiusza Goli
„Na takie zaufanie pracuje się latami”. Portret antropologiczny śląskich Romów w książce „Inny...
Arkadiusz Gola od ponad 30 lat fotografuje społeczność śląskich Romów. Efekty jego poszukiwań możemy oglądać w najnowszym projekcie „Inny [nie] obcy”, zamkniętym w formie wystawy...
33
Jesienne wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Jesienne wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Jak fotografować jesienne klimaty, zbliżyć się do dzikich zwierząt czy korzystać z filtrów? To oraz wiele innych porad i inspiracji znajdziecie na 150 stronach najnowszego numeru Digital Camera...
12
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Pobierz darmowego ebooka!
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Pobierz darmowego ebooka!
Portret, miasto, podróże i wiele więcej! Ten ebook to zbiór najważniejszych porad i wskazówek, dzięki którym szybko zaczniesz robić lepsze zdjęcia aparatem w swoim telefonie!
82
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)