Sto lat z Saulem Leiterem - największa retrospektywa mistrza nastroju [Zapowiedź]

Autor: Piotr Kalisz

7 Lipiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy to będzie fotograficzny album roku? “Saul Leiter: The Centennial Retrospective” zapowiada się jako największa do tej pory i najbardziej kompletna monografia twórczości amerykańskiego artysty-fotografa.

Saul Leiter urodził się w Pittsburghu w austriacko-żydowskiej rodzinie. Jego ojciec Wolf Leiter pochodził z Polski, a matka Regina née Goldberg była Austriaczką. Gdyby żył, obchodziłby w tym roku setne urodziny. Właśnie z tej okazji wydawnictwo Thames & Hudson wraz z Fundacją Saula Leitera postanowiło wydać największy do tej pory retrospektywny album zmarłego dziesięć lat temu fotografa. 

Obie instytucje przymierzały się do tego od dłuższego czasu - wydały wspólnie mniejsze książki wprowadzające “All about Saul Leiter” i “Forever Saul Leiter” oraz jedną większą z odkrytymi w archiwum slajdami “Unseen Leiter”. Teraz powstanie duży, przekrojowy album (30,5 x 25,4 cm), który będzie liczyć 352 strony i zawierać aż 340 ilustracji. Jak zapowiadają wydawcy, książka obejmie całość twórczości Leitera, tzn. zawierać będzie zdjęcia uliczne, abstrakcyjne, modowe, kobiece akty oraz obrazy. 

W obszernym tomie zobaczymy się nie tylko znane, ale również niepublikowane wcześniej prace artysty. Znajdzie się również miejsce dla stykówek, szkiców oraz esejów napisanych m.in. przez kuratorkę Lou Stoppard, filmowca Adama Harrisona Levy’ego, czy malarkę Asę Hiramatsu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Dla tych, którzy nie znają twórczości Leitera powinna być to pozycja obowiązkowa - Amerykanin był jednym z oryginalniejszych artystów fotografii. Jego synkretyczne prace łączyły fotografię z malarstwem, czy to poprzez impresjonistyczne ujęcia, czy poprzez nanoszenie farb na odbitki. 

Premiera albumu zapowiedziana jest na przełom października i listopada. Już teraz można go zamawiać w księgarni Bookoff w promocyjnej cenie 249 zł.

"Saul Leiter: The Centennial Retrospective"

  • Oprawa: twarda
  • Stron: 352
  • Format: 30,5 x 25,4 cm
  • Wydawnictwo: Thames & Hudson
  • Cena: 329 zł (249 zł w przedsprzedaży)
Skopiuj link

Autor: Piotr Kalisz

Kiedyś dziennikarz sportowy, dziś kierownik księgarni Bookoff. Ulubione zdjęcia? Przede wszystkim czarno-białe. Szczególnie ceni sobie twórczość takich fotografek i fotografów, jak Diane Arbus, Francesca Woodman, Masahisa Fukase, czy Zdzisław Beksiński. 

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Na półkach sklepowych znajdziecie zimowy numer Digital Camera Polska. To aż 150 stron fotograficznych porad i inspiracji!
1
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po współczesność
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po...
Nakładem Domu Spotkań z Historią debiutuje najnowszy album słynnego fotoreportera Chrisa Niedenthala. „Notatki z Warszawy” to 150 ujęć ukazujących miasto, które pięć dekad temu stało...
6
Powiązane artykuły