NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich teoretyków fotografii

Autor: Krzysztof Mularczyk

20 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

„Wojciech Tuszko – fotograf” to pierwsza publikacja książkowa w całości poświęcona znanemu chemikowi i teoretykowi fotografii, który przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem.

Już 25 października o godz. 13 odbędzie się premiera online albumu Wojciech Tuszko – fotograf z serii wydawniczej Narodowego Archiwum Cyfrowego. W albumie prezentowany jest wybór kilkuset zdjęć z przebogatego archiwum fotograficznego Wojciecha Tuszko. Przeplatają się one z wywiadami, które z twórcą przeprowadził jego wnuk - Feliks Tuszko, socjolog sztuki, publicysta i kurator. Całość składa się na niezwykle szczerą, poruszającą i dowcipną opowieść o życiu człowieka, którego podręczniki do fotografii do dziś służą zarówno pasjonatom, jaki i profesjonalistom.

Na scenie artystycznej Wojciech Tuszko oficjalnie debiutował dopiero w 2016 roku, w wieku dziewięćdziesięciu czterech lat. Wkrótce potem przekazał swoje archiwum fotograficzne, liczące ponad 60 tysięcy zdjęć, do zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Okładka albumu „Wojciech Tuszko – fotograf” 

Album w polskiej i angielskiej wersji językowej został wydany drukiem oraz w formie publikacji online, dostępnej na www.nac.gov.pl. Fragment publikacji jest dostępny przedpremierowo do pobrania po kliknięciu w link.

 

Premiera albumu

Podczas premiery online 25 października o g. 13 o twórczości Wojciecha Tuszko i samym albumie opowiedzą m.in. Feliks Tuszko, wnuk Wojciecha Tuszko oraz Katarzyna Kalisz z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu facebookowym NAC.

Moskwa, 1958, fot. Wojciech Tuszko, Archiwum Fotograficzne Wojciecha Tuszko, NAC

Oleńka Tarnowska (siostra Jadwigi Tuszko) w trakcie rodzinnego obiadu, 2. połowa lat 50., fot. Wojciech Tuszko, Archiwum Fotograficzne Wojciecha Tuszko, NAC

W laboratorium Instytutu Chemii Organicznej PAN, początek lat 60., fot. Wojciech Tuszko, Archiwum Fotograficzne Wojciecha Tuszko, NAC

Debiutowi albumu towarzyszy publikacja kilku tysięcy zdjęć Wojciecha Tuszko na portalu szukajwarchiwach.gov.pl. Stanowią one fascynujący zapis powojennej polskiej nauki, kultury i codzienności: od scen z życia akademickiego, przez konkursy i plenery fotograficzne, po kameralne kadry z rodzinnych wypraw na Mazury, Podlasie czy w Tatry. 

Wojciech Tuszko - o autorze

Autoportret, 1961, fot. Wojciech Tuszko, Archiwum Fotograficzne Wojciecha Tuszko, NAC

Wojciech Tuszko (ur. 1921) – doktor chemii, a zarazem uznany warszawski teoretyk i znawca fotografii. Długoletni współpracownik czasopisma „Fotografia” (w latach 1953-1972) i „Foto Kurier” (od lat 90. XX wieku), wiceprzewodniczący Sekcji Fotografii Naukowej Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Wojciech Tuszko jest autorem licznych książek poświęconych teorii fotografii, a także haseł encyklopedycznych z tej dziedziny. Należał do grona jurorów międzynarodowych konkursów podczas INTERKAMERY w Pradze, był także jurorem konkursów fotograficznych Diastar i Pentacon-ORWO. Przez kilkadziesiąt lat zajmował się również czynnie fotografią, a swoje prace fotograficzne po raz pierwszy zaprezentował w 2016 roku na wystawie Debiut, zorganizowanej w warszawskiej Pracowni Duży Pokój przy wsparciu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. W grudniu 2016 roku Wojciech Tuszko przekazał w darze całą swoją spuściznę fotograficzną Narodowemu Archiwum Cyfrowemu.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Dlaczego widzimy kolory? Ten film Wam to wyjaśni
Dlaczego widzimy kolory? Ten film Wam to wyjaśni
Poświęcamy wiele czasu i pieniędzy, aby na swoich zdjęciach odwzorować kolory z najlepszą możliwą dokładnością. Ale czy zastanawiamy się nad tym, jak barwy widzi nasz mózg?
8
Najnowszy numer Digital Camera Polska - ostatnia szansa, by kupić taniej w przedsprzedaży
Najnowszy numer Digital Camera Polska - ostatnia szansa, by kupić taniej w przedsprzedaży
Za chwilę jesienny numer magazynu Digital Camera Polska trafi do sprzedaży. Pozostały jednak już tylko 2 dni, by zamówić go w niższej cenie. Sprawdźcie, co znajdziecie w tym wydaniu.
20
Gem, set, flesz, czyli oglądamy tenisa z Martinem Parrem [ZAPOWIEDŹ]
Gem, set, flesz, czyli oglądamy tenisa z Martinem Parrem [ZAPOWIEDŹ]
Przeglądając najnowszy album Martina Parra będziemy mogli zajrzeć za kulisy wielkoszlemowych turniejów. “Match Point” to hołd złożony nie tylko tenisowi, ale i jego kibicom.
37
Powiązane artykuły