Jaka naprawdę jest Warszawa? Projekt „Puls” to próba zbadania współczesnej tożsamości stolicy

0

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Grudzień 2019
Artykuł na: 9-16 minut

Znani fotografowie, artyści, działacze i pisarze - 12 twórców przez ostatni rok skupiało się na badaniu pulsu Warszawy. Rezultatem są dwie książki, archiwum fotograficzne oraz liczne warsztaty.

30-lecie wolności skłania do stawiania pytań o tolerancję, szacunek, współpracę, praktyczny wymiar wielokulturowości w kontekście historii Warszawy z jej tradycją - historią zapisaną w przedmiotach, ale również tą obecną na co dzień w architekturze miasta, a przede wszystkim, w sercach jej mieszkańców. Także tych nowych.

Chęć zajrzenia "pod skórę" współczesnej stolicy

fot. Rafał Milach, "Centrum", Zacisze / Sputnik Photos

Pięciu fotografów ze Sputnik Photos - Karolina Gembara, Agnieszka Rayss, Rafał Milach i Adam Pańczuk oraz zaproszeni artyści i artystki - Pamela Bożek, Maciej Pisuk, Paweł Althamer, Jan Śpiewak, Filip Springer, Ludwika Włodek i Joanna Sosnowska przez cały rok badali puls dzisiejszej stolicy w miejscach, które oddalone są od centrum i głównego nurtu informacji. Na wzór badania lekarskiego artyści wizualni słuchali tętna miasta i interpretowali je poprzez działania artystyczne, które prezentowali mieszkańcom. Jest to nawiązanie do fotografów dokumentujących przełom, który nastąpił w 1989 roku.

W swoich założeniach artyści uczestniczący w projekcie zainteresowani byli zarówno Warszawą historyczną i jej artefaktami muzealnymi, jak również współczesną architekturą (miejsca nieznane, przedmieścia) czy włączaniem imigrantów w tworzenie tożsamości miasta. Dało to szeroki wachlarz tematów i sposobów prowadzenia dialogu z mieszkańcami, połączonych chęcią zajrzenia „pod skórę” współczesnej stolicy, przesunięciem ostrości widzenia z pojęcia metropolii na poszczególne historie, opowiedziane bez pośpiechu, przy wykorzystaniu narzędzi ze sztuk wizualnych i gościnnym udziale twórców piszących - mieszkańców Warszawy.

Poniżej przybliżamy przedsięwzięcia zrealizowane w ramach projektu “Puls”.

“O Warszawie” - alternatywny przewodnik po stolicy

“O Warszawie” to publikacja złożona z tekstów o stolicy Polski napisanych przez pisarzy, muzyków i dziennikarzy wraz ze zdjęciami Adama Pańczuka. Autorami są Sylwia Chutnik, Ludwika Włodek, Paweł Althamer, Filip Springer, Bartek Waglewski, Joanna Sosnowska, Małgorzata Kucewicz, Wojciech Mann, Piotr Fiedler i wielu innych. W książce opowiadają własne, prywatne historie o mieście.

"Usłyszałem kiedyś, że Warszawa jest testem na wyobraźnię, że do odkrycia jej potencjału właśnie ona jest potrzebna. Kiedy chodziłem po ulicach stolicy, często towarzyszyło mi uczucie niedosytu i myśl, że dookoła mnie ukrywa się coś, czego nie dostrzegam, nie potrafię zobaczyć, nie wiem. Na każdym kroku przekonywałem się, że miasto zamyka w sobie historie, do których klucze mają poszczególne osoby." - mówi Pańczuk. "Postanowiłem więc poznać Warszawę poprzez doświadczenia, wiedzę, wspomnienia ludzi, których cenię i lubię jako twórców, artystów, dziennikarzy, naukowców. Poprosiłem, by opisały właśnie takie miejsca i związane z nimi historie – ważne dla nich, a niedostępne czy niewidoczne dla przechodnia. W wyniku tej współpracy powstała mała antologia. Chciałbym, aby ta publikacja była zachętą do wyszukiwania takich tajemnic i poznawania historii warszawskich ulic i zaułków."

Premiera „Alternatywnego Przewodnika” odbędzie się na stoisku Sputnik Photos 21 grudnia 2019 na Targach Designu WZORY w Domu Braci Jabłkowskich.

“Z zapisków kolekcjonera” - muzea z innej perspektywy

Publikacja Agnieszki Rayss prezentuje zdjęcia wnętrz i obiektów z małych muzeów i kolekcji warszawskich. Przedmioty przechowywane w tych instytucjach, często były świadkami historii miasta, ale także tworzyły jego tożsamość. W tym projekcie przedmiotom oraz miejscom przywraca się głos. Artystka zadaje pytanie, czy w dobie cyfryzacji i komunikacji internetowej obiekty te nie tracą znaczeniu, okazuje się jednak, że kolekcjonowanie jest ciągle żywą praktyką, podobnie jak udostępnianie zbiorów. Świadczą o tym ciągle powstające nowe miejsca jak Muzeum Neonów czy Muzeum Gier Komputerowych.

Premiera odbędzie się 21 grudnia na stoisku Sputnik Photos na Targach Designu WZORY w Domu Braci Jabłkowskich.

Centrum - archiwum fotografii i program edukacyjny

fot. Rafał Milach, "Centrum" / Sputnik Photos

Projekt „Centrum” jest, systematycznie budowanym, archiwum filmów wideo i fotografii autorstwa fotografa Rafała Milacha poświęconych peryferyjnym dzielnicom Warszawy wraz z programem edukacji wizualnej dla mieszkańców podwarszawskich dzielnic.

W ramach działań edukacyjnych artysta organizuje spacery fotograficzne dla mieszkańców. Metoda ta, oddająca w dużej mierze głos uczestnikom, przy udziale artysty, pozwoli nie tylko na wymianę perspektyw (gospodarz/gość) ale również zainspiruje artystę do dalszych poszukiwań i znajdzie swoje odzwierciedlenie w kolejnych realizacjach. Pierwsze zdjęcia będące zalążkiem projektu zrealizowane zostały w ramach Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy (2018). Ogromny potencjał projektu zaowocował kontynuacją w 2019 roku co jest szczególnie ważne dla dokumentacji procesu przemian architektonicznych i społecznych miasta.

Fotospacery towarzyszące zdjęciom Milacha przeprowadzone zostały przez artystę w Warszawie we współpracy ze Służewskim Domem Kultury i Festiwalem Warszawa w Budowie jesienią 2019.

Więcej na: projekt-centrum.pl.

„Nowi warszawiacy/Nowe warszawianki” - warsztaty dla migrantów

Od kwietnia Karolina Gembara prowadziła warsztaty fotograficzne dla migrantów i migrantek pod nazwą „Nowi warszawiacy/Nowe warszawianki”. Grupa odbyła szkolenie w zakresie pracy w studio i korekcji oświetlenia, wizualnego opowiadania historii i pisania o fotografii. Uczestnicy i uczestniczki odwiedzili również niektóre warszawskie wystawy oraz odbyli zajęcia z wykorzystaniem aparatów z Fujifilm Instax.

Przez cały ten czas uczestnicy i uczestniczki warsztatów pracowali nad mini-projektami, w których opowiadają o swojej codzienności, życiu w Warszawie, oswajaniu przestrzeni wokół. W grudniu planowana jest dystrybucja publikacji, która powstała we współpracy z reporażystką Dorotą Borodaj, projektantką Dashą Abibok, będącej efektem warsztatów. Miejsca dystrybucji: Wrzenie świata, Teatr Powszechny, Paca40, Fundacja Archeologia Fotografii-Sputnik Photos.

Więcej na: instagram.com/nowi_warszawiacy

Warszawa okiem przybyszów

Działanie Pameli Bożek miało na celu stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń między młodymi osobami pochodzącymi z Czeczenii, mieszkającymi w Ośrodku dla Cudzoziemców na warszawskim Targówku i poza nim, a zaproszonymi przez artystkę osobami z doświadczeniem migracji, które Warszawę wybrały jako miejsce do życia, realizacji planów i spełniania marzeń.

Zaproszone osoby dorosłe - Taras i Yulia - oprowadziły artystkę po Warszawie z perspektywy początków swojej obecności - oswajania, motywacji, wyborów. Taras Gembik - model, stylista i przewodnik po wystawach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w języku ukraińskim i rosyjskim przyjechał w do Warszawy w wieku 17 lat jako imigrant z Ukrainy. Yulia Krivich - artystka i aktywistka przyjechała do Warszawy, by studiować na Akademii Sztuk Pięknych. Żadne z nich przed przyjazdem nie mówiło po polsku.

Działaniom towarzyszył warsztat z tworzenia audiodeskrypcji, w ramach którego uczestniczki i uczestnicy nagrały/li opisy stworzonych podczas wcześniejszych spotkań GIFów i zdjęć. Audiodeskrypcja została wykonana w języku polskim i czeczeńskim. Efektem działań Pameli Bożek z dziećmi z Ośrodka dla Cudzoziemców na Targówku i zaproszonymi artystami będzie animacja na temat Warszawy.

Premiera odbędzie się w 21 grudnia na stronie internetowej Sputnik Photos.

Więcej informacji o projekcie "Pulse" znajdziecie pod adresem sputnikphotos.com.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Magazyn Digital Camera świętuje 10 lat obecności na polskim rynku. Z tej okazji powstało specjalne urodzinowe wydanie, a w nim między innymi hołd dla Helmuta Newtona, który w tym miesiącu...
5
0
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich teoretyków fotografii
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich...
„Wojciech Tuszko – fotograf” to pierwsza publikacja książkowa w całości poświęcona znanemu chemikowi i teoretykowi fotografii, który przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem.
53
0
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Jesienna fotografia przyrody, inspirujące wywiady, testy sprzętowych nowości i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w najnowszym numerze Digital Camera Polska
0
0
Powiązane artykuły