“Vivian Maier: The Color Work" - zobacz nieznane, kolorowe zdjęcia kultowej fotograf

“Vivian Maier: The Color Work" - zobacz nieznane, kolorowe zdjęcia kultowej fotograf

Postać Vivian Maier jest dzisiaj znana już chyba wszystkim zainteresowanym fotografią uliczną. Wiele z jej prac ciągle jeszcze jednak nie zostało pokazanych. Nieznane, kolorowe zdjęcia z lat 50-80. XX wieku można zobaczyć w nowej publikacji i na towarzyszącej jej wystawie.

Odkrycie zdjęć Vivian Maier to z pewnością jedno z najciekawszych fotograficznych wydarzeń XXI wieku. Oto po latach światło dzienne ujrzał niebywały talent, który dziś stawiany jest na równi w najbardziej znanymi fotografami z epoki, choć za życia autorki o jej zdjęciach mało kto słyszał. Co więcej, wielu swoich zdjęć nigdy nawet nie wywołała.

Vivian Maier urodziła się w 1926 roku w Nowym Jorku. Dzieciństwo spędziła we Francji, by w młodości powrócić do USA i przez około 40 lat pracować jako niania, a po godzinach fotografować życie ulicy. Po swojej śmierci pozostawiła po sobie ponad 150 tys. zdjęć, które przypadkowo odkrył  były deweloper John Maloof, kupując w 2009 roku na aukcji pudełko z jej negatywami w cenie 380 dolarów. Historię odkrycia talentu Vivian Maier możemy obejrzeć w nominowanym do Oskara filmie "Finding Vivian Maier" z 2013 roku.

700 rolek filmu i 40 tys. kolorowych slajdów

fot. Vivian Maier / Estate of Vivian Mayer, dzięki uprzejmości Maloof Collection & Howard Greenberg Gallery

Tajemniczą fotograf znamy głównie ze zdjęć czarno-białych, wykonywanych aparatem Rolleiflex, jednak przez ostatnie 30 lat swojej działalności, Maier fotografowała także w kolorze, przerzucając się na aparat małoobrazkowy. To prawie 700 rolek kolorowego filmu i 40 tys. pojedynczych slajdów. Z racji problemów prawnych, co do własności zdjęć, fotografie te pozostawały w większości nieznane. Teraz nareszcie możemy zobaczyć ich selekcję na wystawie "Vivian Maier: The Color Work" i w towarzyszącej publikacji o tym samym tytule.

“Maier była jednym z pierwszych poetów kolorowej fotografii”. - pisze we wstępie do książki Joel Meyerowitz- “Potrafiła błyskawicznie przestudiować ludzkie zachowanie i chwilę. Delikatny gest czy wyraz twarzy - ulotne momenty codziennego życia ulicy, które składały się dla niej w fotograficzne objawienie”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)  

Prezentowane zdjęcia powstawały na przestrzeni lat 50-80. XX wieku i w większości ukazują życie Chicago oraz Nowego Jorku. Nie zabrakło też enigmatycznych autoportretów. Kolorowe pracy pogłębiają dotychczasową wiedzę o Vivian Maier i kolejny raz nasuwają pytanie o stosunek autorki do własnych zdjęć i o to, dlaczego nie pokazywała ich za swojego życia.

“Ukrywanie swojej pasji miało dla Maier jedną niewątpliwą korzyść”. - pisze w książce Colin Westerbeck. - “Nie musiała poddawać swoich prac ocenie. Nie musiała przejmować się panującymi zasadami czy uznaniem osób ze środowiska fotograficznego.”

Książka i wystawa

Wydana przez HarperCollins Publishing książka “Vivian Maier: The Color Work” (twarda oprawa, 240 stron) dostępna jest na polskim rynku w cenie od 283 zł. Publikacji towarzyszy wystawa w nowojorskiej Howard Greenberg Gallery, która potrwa do 5 stycznia 2019 roku. Jeśli będziecie w tym czasie odwiedzać stolicę światowego biznesu, nie zapomnijcie wpaść na 57. ulicę.

Więcej zdjęć z wystawy znajdziecie pod adresem howardgreenberg.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7