“Vivian Maier: The Color Work" - zobacz nieznane, kolorowe zdjęcia kultowej fotograf

Autor: Maciej Luśtyk

16 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Postać Vivian Maier jest dzisiaj znana już chyba wszystkim zainteresowanym fotografią uliczną. Wiele z jej prac ciągle jeszcze jednak nie zostało pokazanych. Nieznane, kolorowe zdjęcia z lat 50-80. XX wieku można zobaczyć w nowej publikacji i na towarzyszącej jej wystawie.

Odkrycie zdjęć Vivian Maier to z pewnością jedno z najciekawszych fotograficznych wydarzeń XXI wieku. Oto po latach światło dzienne ujrzał niebywały talent, który dziś stawiany jest na równi w najbardziej znanymi fotografami z epoki, choć za życia autorki o jej zdjęciach mało kto słyszał. Co więcej, wielu swoich zdjęć nigdy nawet nie wywołała.

Vivian Maier urodziła się w 1926 roku w Nowym Jorku. Dzieciństwo spędziła we Francji, by w młodości powrócić do USA i przez około 40 lat pracować jako niania, a po godzinach fotografować życie ulicy. Po swojej śmierci pozostawiła po sobie ponad 150 tys. zdjęć, które przypadkowo odkrył  były deweloper John Maloof, kupując w 2009 roku na aukcji pudełko z jej negatywami w cenie 380 dolarów. Historię odkrycia talentu Vivian Maier możemy obejrzeć w nominowanym do Oskara filmie "Finding Vivian Maier" z 2013 roku.

700 rolek filmu i 40 tys. kolorowych slajdów

fot. Vivian Maier / Estate of Vivian Mayer, dzięki uprzejmości Maloof Collection & Howard Greenberg Gallery

Tajemniczą fotograf znamy głównie ze zdjęć czarno-białych, wykonywanych aparatem Rolleiflex, jednak przez ostatnie 30 lat swojej działalności, Maier fotografowała także w kolorze, przerzucając się na aparat małoobrazkowy. To prawie 700 rolek kolorowego filmu i 40 tys. pojedynczych slajdów. Z racji problemów prawnych, co do własności zdjęć, fotografie te pozostawały w większości nieznane. Teraz nareszcie możemy zobaczyć ich selekcję na wystawie "Vivian Maier: The Color Work" i w towarzyszącej publikacji o tym samym tytule.

“Maier była jednym z pierwszych poetów kolorowej fotografii”. - pisze we wstępie do książki Joel Meyerowitz- “Potrafiła błyskawicznie przestudiować ludzkie zachowanie i chwilę. Delikatny gest czy wyraz twarzy - ulotne momenty codziennego życia ulicy, które składały się dla niej w fotograficzne objawienie”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)
 

Prezentowane zdjęcia powstawały na przestrzeni lat 50-80. XX wieku i w większości ukazują życie Chicago oraz Nowego Jorku. Nie zabrakło też enigmatycznych autoportretów. Kolorowe pracy pogłębiają dotychczasową wiedzę o Vivian Maier i kolejny raz nasuwają pytanie o stosunek autorki do własnych zdjęć i o to, dlaczego nie pokazywała ich za swojego życia.

“Ukrywanie swojej pasji miało dla Maier jedną niewątpliwą korzyść”. - pisze w książce Colin Westerbeck. - “Nie musiała poddawać swoich prac ocenie. Nie musiała przejmować się panującymi zasadami czy uznaniem osób ze środowiska fotograficznego.”

Książka i wystawa

Wydana przez HarperCollins Publishing książka “Vivian Maier: The Color Work” (twarda oprawa, 240 stron) dostępna jest na polskim rynku w cenie od 283 zł. Publikacji towarzyszy wystawa w nowojorskiej Howard Greenberg Gallery, która potrwa do 5 stycznia 2019 roku. Jeśli będziecie w tym czasie odwiedzać stolicę światowego biznesu, nie zapomnijcie wpaść na 57. ulicę.

Więcej zdjęć z wystawy znajdziecie pod adresem howardgreenberg.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)