Photoshop on the Web - przeglądarkowa wersja PS oficjalnie dostępna

Autor: Maciej Luśtyk

29 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Po ponad dwóch latach w fazie beta, Adobe oficjalnie prezentuje przeglądarkową wersję Photoshopa. Ma wszystkie podstawowe funkcje i wykorzystuje nowości AI, ale niestety nie jest darmowa, jak to przez pewien czas było w planach.

Photoshop to potężny program, ale prawda jest taka, że większość użytkowników wykorzystuje tylko niewielką część jego funkcjonalności. Jeżeli używasz PS tylko po to, żeby przeskalować zdjęcia, usunąć „brudy” czy też dokonać prostych edycji, być może nie ma sensu, żeby pełna wersja programu zabierała ci miejsce na dysku i obciążała komputer?

Najwyraźniej z takiego założenia wyszło Adobe, projektując przeglądarkową wersję Photoshopa, która właśnie oficjalnie trafiła na rynek. Photoshop on the web, to coś jak Photoshop Elements, tylko, że w wersji online.

Podstawowa wersja Photoshopa, którą odpalisz gdzie chcesz

Program oferuje wszystkie podstawowe funkcjonalności programu PS, włącznie z pracą na warstwach, maskami czy nowymi możliwościami generowania grafik i wypełniania z pomocą układów AI (Firefly). I choć aplikacji Photoshop on the Web sporo brakuje do swojego pierwowzoru, to trzeba przyznać, że oferowane przez nią możliwości bardzo dobrze wpisują się w podstawowe zapotrzebowania użytkowników. Będzie też świetną platformą, pozwalającą początkującym wdrożyć się w workflow oferowany przez Photoshopa.

W tym wszystkim dziwi jedynie sposób dystrybucji programu. Rok temu informowaliśmy Was, że Adobe testuje udostępnianie programu w modelu freemium, który zakładał darmowe użytkowanie z możliwością wykupienia dostępu do pełnej funkcjonalności. Tymczasem Photoshop on the Web debiutuje po prostu jako część planów obejmujących standardową wersję Photoshopa.

Okrojony Photoshop tylko dla użytkowników pełnej wersji. Dla kogo to więc aplikacja?

Oznacza to tyle, że aby korzystać z programu, należy najpierw wykupić standardową subskrypcję. W obliczu faktu, że większość z nas pracuje na laptopach, które swobodnie zabiera ze sobą w dowolne miejsca i może odpalić standardową wersję aplikacji, trudno w zasadzie znaleźć solidny argument za korzystaniem jego przeglądarkowej odsłony. Tym bardziej, że Photoshop on the Web nie stara się być też konkurencję dla popularnej Canvy - w tym celu producent proponuje mapkę Adobe Express.

Photoshop on the Web wydaje się więc pozostawać programem do nauki czy też dla osób korzystających ze słabych komputerów (proces edycji odbywa się online, a więc nie obciąża komputera). Będzie też wygodnym sposobem na szybką edycję obrazu na komputerach osób trzecich, które nie posiadają zainstalowanego Photoshopa.

Cena i dostępność

Photoshop on the Web dostępny jest dla wszystkich użytkowników planów Creative Cloud, zawierających stanardową wersję programu Photoshop. Ceny subskrypcji startują z poziomu 45 zł miesięcznie (Plan Fotograficzny).

Przed zakupem program w wersji online możemy także wypróbować w ramach 7-dniowego triala.

Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie blog.adobe.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień dla zawodowców
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień...
Blackmagic Design prezentuje najnowszą wersję swojego programu do edycji wideo. W 19. odsłonie DaVinci Resolve znajdziemy masę usprawnień i nowe funkcje, które znacznie przyspieszą...
6
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.
6
Powiązane artykuły