ClearCut Pro - automatyczne szparowanie zdjęć w chmurze Frame.io

Autor: Maciej Luśtyk

9 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Skylum, producent programu Luminar zapowiada aplikację, która pozwoli automatycznie usunąć tło ze zdjęcia w chmurze w chwilę po wciśnięciu spustu migawki. Ma być to rewolucja w pracy fotografów produktowych i branży e-commerce.

Wyobraź sobie, że wykonujesz zdjęcie produktu i niemal w tej samej chwili twój klient, retuszer czy osoba obsługująca stronę internetową otrzymuje wyszparowany plik gotowy do dalszej pracy. Wygląda na to, że właśnie taką funkcjonalność chce nam zaoferować aplikacja ClearCut Pro, stworzona przez programistów ze Skylum (firma odpowiedzialna za program do edycji zdjęć Luminar).

ClearCut Pro ma ambicje wyeliminować jeden z najbardziej żmudnych procesów w fotografii. Czy jednak jest w stanie dowieźć oczekiwaną skuteczność?

ClearCut Pro bazuje na technologii przesyłania zdjęć z aparatu do chmury Frame.io, zintegrowanej niedawno w pakiecie usług Adobe CC. Więcej pisaliśmy o niej przy okazji informacji o współpracy z Fujifilm, tak wiec dla zainteresowanych szybki skrót. Jest to platforma, która pozwala na błyskawiczny tethering materiału prosto z kamery bądź aparatu do chmury, co ułatwiać ma współpracę i znacznie ograniczać czas wieloetapowych produkcji. Jak na razie kierowana jest głównie do profesjonalistów z branży wideo, ale jak widać na przykładzie ClearCut Pro, może znaleźć także bardzo praktyczne zastosowanie w fotografii.

W przypadku CC Pro wszystko brzmi pięknie i z pewnością jest to rzecz, która ma szansę zupełnie zrealizować pracę przy fotografii produktowej, jednak pojawia się pytanie o skuteczność nowego rozwiązania. W praktyce aplikacja ma być po raz pierwszy prezentowana na trwających właśnie targach WPPI w Las Vegas i na chwile obecną nie widzieliśmy jeszcze żadnych relacji pokazujących jej działanie. Producent przesłał nam natomiast paczkę ze zdjęciami przed i po procesie obróbki.

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że aplikacja radzi sobie naprawdę dobrze, nawet w z trudniejszymi sytuacjami, gdy cienie zlewają się z konturem produktu. A przynajmniej na tyle, by zdjęcie takie można było bez większego problemu wrzucić jako packshot na stronę sklepu. Podejrzewamy, że w przypadku zdjęć robionych na stołach bezcieniowych skuteczność będzie jeszcze większa.

Czy jednak ClearCut Pro będzie w stanie poradzić sobie z trudniejszymi zadaniami, jak np zdjęcia szklanych obiektów czy połyskującej biżuterii? Czy będzie potrafił wymaskować cienie tak, by można było skutecznie podmienić kolor tła?

Aplikacja na razie jest w fazie beta. Jako pierwsi skorzystają z niej użytkownicy aparatów Fujifilm

Tego na razie nie wiemy. Podobnie nie znamy też ceny ani orientacyjnej daty premiery nowej technologii. Wiadomo natomiast, że początkowo CC Pro będzie współpracować jedynie z aparatami Fujifilm.

Jeśli jednak jesteście nią zainteresowani, zapiszcie się do newslettera na stronie l.skylum.com/wppi-clearcutpro, aby być na bieżąco informowanym o postępach w rozwoju projektu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Wybór właściwej karty pamięci do aparatu, kamery lub drona to konieczność sprawdzenia wielu parametrów. Aby ułatwić ten proces, Lexar przygotował wygodną wyszukiwarkę, która zrobi to...
17
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
7
Canon Multi-Camera Control - produkcje wielokamerowe na wyciągnięcie palca
Canon Multi-Camera Control - produkcje wielokamerowe na wyciągnięcie palca
Canon przedstawia nową bezpłatną aplikację na smartfony, która znacznie ułatwić ma pracę w środowisku wielokamerowym. Pozwala obsłużyć do 4 kamer jednocześnie, umożliwiając na szeroką...
5
Powiązane artykuły