Duża aktualizacja Adobe Premiere Pro: wsparcie dla Apple M1 i automatyczna zamiana mowy na napisy

Autor: Krzysztof Mularczyk

21 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma Adobe udostępniła nową aktualizację programu Adobe Premiere Pro, zawierającą m.in. dwie duże funkcje. Pierwszą z nich jest Speech to Text do zamiana mowy w filmach na tekst. Drugą wsparcie dla Apple M1.

Zacznijmy od dobrych wiadomości dla użytkowników komputerów Apple z procesorem M1. Od wersji 15.4 Premiere Pro w pełni korzysta z dostępnej mocy obliczeniowej tych jednostek. Producent twierdzi, że wydajność programu na urządzeniach z M1 jest 80% większa niż na Macach z procesorami Intela. Analogiczna aktualizacja dla After Effects ma być udostępniona jeszcze w tym roku.

Automatyczna transkrypcja mowy na napisy w Adobe Premiere Pro 15.4

Drugą dobrą wiadomością dla branży wideo jest nowa funkcja Speech to Text. To potężne narzędzie do transkrypcji. Do tej pory trzeba było korzystać z osobnych programów, takich jak Simon Says, ale teraz można to robić natywnie w samym Premiere Pro.

Speech to Text pozwala na automatyczną transkrypcję dźwięku w filmach. Tworzony plik tekstowy z zapisem scenariusza można w wygodny sposób edytować i poprawiać w locie. Może być od razu osadzony w filmie lub wyeksportowany do osobnego pliku, gotowego np. do przesłania na Youtube. Adobe twierdzi, że funkcja Speech to Text pozwala zaoszczędzić godziny pracy, skracając ręczny czas transkrypcji pięciominutowego filmu ze średnio około 70 minut do nieco ponad 15.

Funkcja Speech to Text w Premiere Pro obejmuje jak na razie obsługę 13 języków: angielski (dwie opcje), chiński (dwie opcje), hiszpański, niemiecki, francuski, japoński, portugalski, koreański, włoski, rosyjski i hindi. Polskiego niestety brak.

Adobe zdało sobie sprawę, że transkrypcja nie jest ważna jedynie dla osób głuchych lub niedosłyszących. Chodzi głównie o to, że materiały wideo z napisami są lepiej pozycjonowane w wyszukiwarkach, a także są dłużej oglądalne.

Dokładniejsze działanie Scene Edit Detection

Adobe poprawiło również działanie funkcji Scene Edit Detection, która wykorzystuje Adobe Sensei do wykrywania punktów wejścia i wyjścia sekwencji wideo.

Aktualizacja Adobe Premiere Pro 15.4 już dostępna

Najnowsza wersja Adobe Premiere Pro 15.4 jest już dostępna do pobrania dla subskrybentów Creative Cloud. Jeśli aktualizacja nie została przeprowadzona automatycznie, można ją uruchomić za pomocą aplikacji Creative Cloud.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DxO Photolab 5 i FilmPack 6 - wsparcie dla aparatów Fujifilm, nowe symulacje filmów i lepsza optymalizacja
DxO Photolab 5 i FilmPack 6 - wsparcie dla aparatów Fujifilm, nowe symulacje filmów i lepsza...
DxO aktualizuje swoje dwa sztandarowe programy do edycji. Ucieszą się zwłaszcza użytkownicy aparatów Fujifilm z matrycami X-Trans, którzy właśnie otrzymali ciekawą...
5
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2022 - proste programy do obróbki zdjęć i filmów
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2022 - proste programy do obróbki zdjęć i filmów
Nowe wersje programów Photoshop i Premiere Elements wprowadzają jeszcze więcej wygodnych funkcji, które ułatwić mają edycję zdjęć oraz filmów osobom nie znającym się...
8
Adobe zapowiada jedną z największych zmian ostatnich lat. Przygotujcie się na zupełnie nowe i wygodniejsze funkcje maskowania w ACR i LR
Adobe zapowiada jedną z największych zmian ostatnich lat. Przygotujcie się na zupełnie nowe i...
Już w październiku do Adobe Camera RAW i Lightrooma zawitają nowe, oparte o systemy AI funkcje maskowania.
6
Powiązane artykuły