Duża aktualizacja Adobe Premiere Pro: wsparcie dla Apple M1 i automatyczna zamiana mowy na napisy

Autor: Krzysztof Mularczyk

21 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma Adobe udostępniła nową aktualizację programu Adobe Premiere Pro, zawierającą m.in. dwie duże funkcje. Pierwszą z nich jest Speech to Text do zamiana mowy w filmach na tekst. Drugą wsparcie dla Apple M1.

Zacznijmy od dobrych wiadomości dla użytkowników komputerów Apple z procesorem M1. Od wersji 15.4 Premiere Pro w pełni korzysta z dostępnej mocy obliczeniowej tych jednostek. Producent twierdzi, że wydajność programu na urządzeniach z M1 jest 80% większa niż na Macach z procesorami Intela. Analogiczna aktualizacja dla After Effects ma być udostępniona jeszcze w tym roku.

Automatyczna transkrypcja mowy na napisy w Adobe Premiere Pro 15.4

Drugą dobrą wiadomością dla branży wideo jest nowa funkcja Speech to Text. To potężne narzędzie do transkrypcji. Do tej pory trzeba było korzystać z osobnych programów, takich jak Simon Says, ale teraz można to robić natywnie w samym Premiere Pro.

Speech to Text pozwala na automatyczną transkrypcję dźwięku w filmach. Tworzony plik tekstowy z zapisem scenariusza można w wygodny sposób edytować i poprawiać w locie. Może być od razu osadzony w filmie lub wyeksportowany do osobnego pliku, gotowego np. do przesłania na Youtube. Adobe twierdzi, że funkcja Speech to Text pozwala zaoszczędzić godziny pracy, skracając ręczny czas transkrypcji pięciominutowego filmu ze średnio około 70 minut do nieco ponad 15.

Funkcja Speech to Text w Premiere Pro obejmuje jak na razie obsługę 13 języków: angielski (dwie opcje), chiński (dwie opcje), hiszpański, niemiecki, francuski, japoński, portugalski, koreański, włoski, rosyjski i hindi. Polskiego niestety brak.

Adobe zdało sobie sprawę, że transkrypcja nie jest ważna jedynie dla osób głuchych lub niedosłyszących. Chodzi głównie o to, że materiały wideo z napisami są lepiej pozycjonowane w wyszukiwarkach, a także są dłużej oglądalne.

Dokładniejsze działanie Scene Edit Detection

Adobe poprawiło również działanie funkcji Scene Edit Detection, która wykorzystuje Adobe Sensei do wykrywania punktów wejścia i wyjścia sekwencji wideo.

Aktualizacja Adobe Premiere Pro 15.4 już dostępna

Najnowsza wersja Adobe Premiere Pro 15.4 jest już dostępna do pobrania dla subskrybentów Creative Cloud. Jeśli aktualizacja nie została przeprowadzona automatycznie, można ją uruchomić za pomocą aplikacji Creative Cloud.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Nie znasz się na symbolach i oznaczeniach i niie wiesz, jaki zamiennik akumulatora będzie odpowiedni dla Twojego sprzętu? Z pomocą...
1
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień dla zawodowców
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień...
Blackmagic Design prezentuje najnowszą wersję swojego programu do edycji wideo. W 19. odsłonie DaVinci Resolve znajdziemy masę usprawnień i nowe funkcje, które znacznie przyspieszą...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)