Luminar 4: Zobacz, jak działa w praktyce inteligentny system podmiany nieba na zdjęciach

3
Maciej Luśtyk
14 Sierpień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Nowa wersja programu Luminar pojawi się już jesienią. Jedną z głównych nowości będzie rewolucyjny system Sky Replacement Tool, oparty o układ AI. Wiemy już jak będzie działał w praktyce. Spoiler: niewiarygodnie.

Pod koniec lipca informowaliśmy Was o nowej, ciekawej funkcji, która pojawi się wraz z najnowszą wersją programu do obróbki zdjęć Luminar 4, która zadebiutować ma już tej jesieni. Chodzi o funkcję AI Sky Replacement Tool, która pozwalać będzie na podmianę nieba na zdjęciach za pomocą jednego kliknięcia. Bez szparowania, maskowania i całego czasochłonnego procesu związanego z tego typu edycją.

Pierwsze zapowiedzi kazały nam zastanowić się nad tożsamością fotografii krajobrazowej czy jednak nowy system jest na tyle dobry, by rzeczywiście stać się powszechnie używanym narzędziem w tej dziedzinie?

Zapomnijcie o fotografii krajobrazowej, jaką znacie

Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy film udostępniony przez producenta. Wygląda na to, że jest lepiej, niż można się było spodziewać. Powiemy więcej - nowa funkcja wydaje się działać tak dobrze, że jest to trochę przerażające.

Ai Sky Replacement Tool nie tylko bezbłędnie wydaje się wklejać nowe niebo na zdjęcia (nawet w przypadku skomplikowanych struktur, takich jak gałęzie drzew), ale we współpracy z obecnym już wcześniej systemem automatycznej edycji zdjęć Accent AI potrafi bardzo wiarygodnie dostosować do niego także kolorystykę, kontrast i ekspozycję sceny będącej przedmiotem obróbki. Oczywiście w zależności od zdjęcia efekty są lepsze, lub gorsze jednak przykłady fotografii ukazujących Sagradę Familię czy chińską świątynię sprawiły, że przecieraliśmy oczy ze zdumienia. 

Nieważne, że cienie na zdjęciach się nie zgadzają. Efekt i szybkość całego procesu robią niewiarygodne wrażenie i z pewnością możemy spodziewać się, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem internet zaleje fala edytowanych w ten sposób krajobrazów. Pozostaje jeszcze kwestia autentyczności tego typu fotografii, ale to już temat na osobny artykuł.

Nowy Luminar jeszcze w tym roku

Premiera Luminara 4 zaplanowana została na jesień bieżącego roku. Producent nie zdradza dokładnej daty, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze premiery ze stajni Skylum, nowa wersja aplikacji  powinna pojawić się najpóźniej na przełomie listopada i grudnia.

Jeśli jesteście zainteresowani, program możecie kupić już teraz w promocyjnej cenie 69 euro (około 300 zł) w ramach przedsprzedaży. Warto też dodać, że to nie jedyne ciekawe nowości, jakie przygotowali dla nas programiści. Więcej szczegółów na ten temat producent zdradzać będzie w nadchodzących tygodniach.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem skylum.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Phase One zaprezentowało najnowszą generację programu do edycji zdjęć, który upodobali sobie profesjonaliści. Aplikacja wprowadza ponad 10 ważnych...
26
0
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Edytor RAW o którym było w tym roku chyba najgłośniej, nareszcie dostępny jest do pobrania. Co otrzymujemy wraz z najnowszą odsłoną programu?
15
8
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
We współpracy z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Adobe opracowało nowy algorytm do wykrywania cyfrowych zmian dokonanych za pomocą narzędzia skraplania z uwzględnieniem...
33
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)