Luminar 4: Zobacz, jak działa w praktyce inteligentny system podmiany nieba na zdjęciach

Autor: Maciej Luśtyk

14 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa wersja programu Luminar pojawi się już jesienią. Jedną z głównych nowości będzie rewolucyjny system Sky Replacement Tool, oparty o układ AI. Wiemy już jak będzie działał w praktyce. Spoiler: niewiarygodnie.

Pod koniec lipca informowaliśmy Was o nowej, ciekawej funkcji, która pojawi się wraz z najnowszą wersją programu do obróbki zdjęć Luminar 4, która zadebiutować ma już tej jesieni. Chodzi o funkcję AI Sky Replacement Tool, która pozwalać będzie na podmianę nieba na zdjęciach za pomocą jednego kliknięcia. Bez szparowania, maskowania i całego czasochłonnego procesu związanego z tego typu edycją.

Pierwsze zapowiedzi kazały nam zastanowić się nad tożsamością fotografii krajobrazowej czy jednak nowy system jest na tyle dobry, by rzeczywiście stać się powszechnie używanym narzędziem w tej dziedzinie?

Zapomnijcie o fotografii krajobrazowej, jaką znacie

Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy film udostępniony przez producenta. Wygląda na to, że jest lepiej, niż można się było spodziewać. Powiemy więcej - nowa funkcja wydaje się działać tak dobrze, że jest to trochę przerażające.

Ai Sky Replacement Tool nie tylko bezbłędnie wydaje się wklejać nowe niebo na zdjęcia (nawet w przypadku skomplikowanych struktur, takich jak gałęzie drzew), ale we współpracy z obecnym już wcześniej systemem automatycznej edycji zdjęć Accent AI potrafi bardzo wiarygodnie dostosować do niego także kolorystykę, kontrast i ekspozycję sceny będącej przedmiotem obróbki. Oczywiście w zależności od zdjęcia efekty są lepsze, lub gorsze jednak przykłady fotografii ukazujących Sagradę Familię czy chińską świątynię sprawiły, że przecieraliśmy oczy ze zdumienia. 

Nieważne, że cienie na zdjęciach się nie zgadzają. Efekt i szybkość całego procesu robią niewiarygodne wrażenie i z pewnością możemy spodziewać się, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem internet zaleje fala edytowanych w ten sposób krajobrazów. Pozostaje jeszcze kwestia autentyczności tego typu fotografii, ale to już temat na osobny artykuł.

Nowy Luminar jeszcze w tym roku

Premiera Luminara 4 zaplanowana została na jesień bieżącego roku. Producent nie zdradza dokładnej daty, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze premiery ze stajni Skylum, nowa wersja aplikacji  powinna pojawić się najpóźniej na przełomie listopada i grudnia.

Jeśli jesteście zainteresowani, program możecie kupić już teraz w promocyjnej cenie 69 euro (około 300 zł) w ramach przedsprzedaży. Warto też dodać, że to nie jedyne ciekawe nowości, jakie przygotowali dla nas programiści. Więcej szczegółów na ten temat producent zdradzać będzie w nadchodzących tygodniach.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem skylum.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.
6
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Wybór właściwej karty pamięci do aparatu, kamery lub drona to konieczność sprawdzenia wielu parametrów. Aby ułatwić ten proces, Lexar przygotował wygodną wyszukiwarkę, która zrobi to...
17
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)