Luminar 4, czyli kreatywna automatyzacja obróbki już w zasięgu ręki

3
Jędrzej Franek
17 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Rewolucyjne oprogramowanie od Skylum Software zadebiutuje oficjalnie już za miesiąc, ale jeszcze dziś możesz kupić Luminar 4 w przedsprzedaży o 10 dolarów taniej.

Funkcja AI Sky Replacement Tool, która pozwala na podmianę nieba na zdjęciach, zrobiła furorę w Sieci. Obiecuje ona praktycznie pominięcie całego, żmudnego procesu związanego z usuwaniem nudnego tła ze zdjęć, którym chcemy nadać bardziej wyrazisty charakter.

Wiarygodność końcowego efektu będzie zależała w pewnym stopniu od naszego wyczucia i wyboru odpowiednich, subtelnych parametrów, ale widać, że aplikacja dobrze radzi sobie z różnymi tematami fotograficznymi od krajobrazu, po architekturę.

Nowy program chce być jednak propozycją all-in-one, oferując także inne narzędzia do szybkiej i efektownej edycji. W Luminarze 4 dostajemy je wraz z nową, bardziej przejrzystą organizacją interfejsu. Efekty i narzędzia do standardowej korekcji zostały podzielone na zakładki, by w gąszczu dostępnych funkcji łatwo odnaleźli się nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Ci bardziej zaawansowani będą mogli w ostateczny efekt włożyć więcej pracy, korzystając precyzyjnych funkcji panelu Pro.

Idea programu wydaje się bazować w dużej mierze na popularności aplikacji mobilnych, które kuszą - zwłaszcza amatorów - możliwością błyskawicznego podkręcania fotograficznej rzeczywistości. Luminar 4 daje na przykład możliwość kreowania i łatwego sterowania promieniami świetlnymi na zdjęciu. Bardzo podobnie wolumetryczne oświetlenie wykorzystywane jest chociażby w aplikacji mobilnej Rays na systemie iOS, choć ostateczny efekt jest prawie na pewno gorszy.

Dla kogo jest najnowszy Luminar?

Najłatwiej będzie powiedzieć, że dla każdego. Amatorzy docenią łatwość osiągania rezultatów obróbki, które dotąd były poza ich zasięgiem, a bardziej doświadczeni fotografowie będą mogli poeksperymentować z możliwościami programu i często, po prostu zaoszczędzić nieco czasu.

Od 18 listopada 2019 program będzie dostępny do pobrania w cenie 89 dolarów (ok. 350 zł). Więcej szczegółów dotyczących Luminara 4 znaleźć można na stronie Skylum.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
We współpracy z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Adobe opracowało nowy algorytm do wykrywania cyfrowych zmian dokonanych za pomocą narzędzia skraplania z uwzględnieniem...
33
0
Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji
Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji
Software'owy gigant chce przeprowadzić kolejny szturm na rynek aplikacji mobilnych, pokazując na konferencji Adobe MAX 2019 nowy program, który praktycznie sam robi i edytuje zdjęcia.
6
0
Technologia Content Aware wkracza do Lightrooma
Technologia Content Aware wkracza do Lightrooma
Oprócz nowości w postaci mobilnej wersji Photoshopa i oryginalnej aplikacji Photoshop Camera, Adobe wprowadziło także szereg usprawnień do poszczególnych wersji...
1
0
Powiązane artykuły