Luminar 4, czyli kreatywna automatyzacja obróbki już w zasięgu ręki

3
Jędrzej Franek
17 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Rewolucyjne oprogramowanie od Skylum Software zadebiutuje oficjalnie już za miesiąc, ale jeszcze dziś możesz kupić Luminar 4 w przedsprzedaży o 10 dolarów taniej.

Funkcja AI Sky Replacement Tool, która pozwala na podmianę nieba na zdjęciach, zrobiła furorę w Sieci. Obiecuje ona praktycznie pominięcie całego, żmudnego procesu związanego z usuwaniem nudnego tła ze zdjęć, którym chcemy nadać bardziej wyrazisty charakter.

Wiarygodność końcowego efektu będzie zależała w pewnym stopniu od naszego wyczucia i wyboru odpowiednich, subtelnych parametrów, ale widać, że aplikacja dobrze radzi sobie z różnymi tematami fotograficznymi od krajobrazu, po architekturę.

Nowy program chce być jednak propozycją all-in-one, oferując także inne narzędzia do szybkiej i efektownej edycji. W Luminarze 4 dostajemy je wraz z nową, bardziej przejrzystą organizacją interfejsu. Efekty i narzędzia do standardowej korekcji zostały podzielone na zakładki, by w gąszczu dostępnych funkcji łatwo odnaleźli się nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Ci bardziej zaawansowani będą mogli w ostateczny efekt włożyć więcej pracy, korzystając precyzyjnych funkcji panelu Pro.

Idea programu wydaje się bazować w dużej mierze na popularności aplikacji mobilnych, które kuszą - zwłaszcza amatorów - możliwością błyskawicznego podkręcania fotograficznej rzeczywistości. Luminar 4 daje na przykład możliwość kreowania i łatwego sterowania promieniami świetlnymi na zdjęciu. Bardzo podobnie wolumetryczne oświetlenie wykorzystywane jest chociażby w aplikacji mobilnej Rays na systemie iOS, choć ostateczny efekt jest prawie na pewno gorszy.

Dla kogo jest najnowszy Luminar?

Najłatwiej będzie powiedzieć, że dla każdego. Amatorzy docenią łatwość osiągania rezultatów obróbki, które dotąd były poza ich zasięgiem, a bardziej doświadczeni fotografowie będą mogli poeksperymentować z możliwościami programu i często, po prostu zaoszczędzić nieco czasu.

Od 18 listopada 2019 program będzie dostępny do pobrania w cenie 89 dolarów (ok. 350 zł). Więcej szczegółów dotyczących Luminara 4 znaleźć można na stronie Skylum.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Darktable 3.0 - bezpłatna alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze lepsza
Darktable 3.0 - bezpłatna alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze lepsza
To z pewnością nie najwygodniejszy i nie najpiękniejszy edytor RAW-ów na rynku, ale za darmo oferuje funkcje, które dla wielu mogą okazać się w zupełności...
36
0
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Phase One zaprezentowało najnowszą generację programu do edycji zdjęć, który upodobali sobie profesjonaliści. Aplikacja wprowadza ponad 10 ważnych...
28
0
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Edytor RAW o którym było w tym roku chyba najgłośniej, nareszcie dostępny jest do pobrania. Co otrzymujemy wraz z najnowszą odsłoną programu?
15
8
Powiązane artykuły