Z Photography Mapped szybko zrozumiesz czym tak naprawdę jest trójkąt ekspozycji

Autor: Michał Chrzanowski

7 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeśli jeszcze nie zgłębiłeś zależności pomiędzy przysłoną, czasem naświetlania a czułością matrycy to nic straconego. Dzięki platformie Photography Mapped w prosty i szybki sposób nauczysz się, jak efektywnie fotografować w trybie w pełni manualnym.

Nauka fotografii od podstaw wydaje się rzeczą skomplikowaną, jednak dzięki Simon’owi Roberts’owi i stworzonej przez niego interaktywnej platformie wcale nie musi należeć do trudnych zadań.

Photography Mapped to bardzo proste i intuicyjne narzędzie, które w przystępny sposób pokazuje zależności pomiędzy czasem naświetlania, wartością przysłony a czułością matrycy, czyli tak zwanym trójkąt ekspozycji. A to właśnie on jest podstawową rzeczą, którą każdy musi się nauczyć, by świadomie i efektywnie korzystać z aparatu fotograficznego. Zaprezentowana strona internetowa to tak naprawdę graficzny symulator, w którym wybieramy dowolne parametry ekspozycji.

 

Ustawień dokonujemy za pomocą zmiany położenia odpowiednich suwaków. Co więcej, możemy także decydować o warunkach oświetleniowych w jakich przyjdzie nam „fotografować“ - od ciemnej nocy po słoneczny dzień. Dzięki temu możemy zobaczyć w jaki sposób światło wpływa na poszczególne ustawienia aparatu. Pomoże w tym także suwak ekspozycji, który natychmiastowo informuje o tym czy zdjęcie będzie prześwietlone, czy też niedoświetlone.

Jeżeli jednak prosty symulator to dla was za mało, to na stronie jest także dostępna szczegółowa infografika ukazująca nieco bardziej techniczne aspekty fotografii.

Photography Mapped to bezpłatne narzędzie, które w ciekawy sposób może nauczyć podstawy fotografii. Jednak nie jest to jedyny symulator trójkąta ekspozycji. W tym miejscu warto przypomnieć chociażby o Exposuretool, które również w efektywny sposób może pomóc w efektywnym wkroczeniu w świat manualnej ekspozycji.

zdjęcie główne: www.pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe wprowadza certyfikaty Content Credentials do swoich usług. Zobacz, jak z nich korzystać
Adobe wprowadza certyfikaty Content Credentials do swoich usług. Zobacz, jak z nich korzystać
Adobe wprowadza do programów Lightroom, Photoshop i Camera RAW możliwość generowania dodatkowych metadanych zawierających tzw. Content Credentials - informacje o historii powstania i...
7
Nikon wprowadza chmurę Imaging Cloud
Nikon wprowadza chmurę Imaging Cloud
Od dziś dostępna jest już nowa bezpłatna usługa chmurowa - Nikon Imaging Cloud. Umożliwia ona przechowywanie zdjęć w chmurze, dostęp do...
10
Sprawdź wszystko, nie płać nic - Affinity wydłuża wersje trial do 6 miesięcy
Sprawdź wszystko, nie płać nic - Affinity wydłuża wersje trial do 6 miesięcy
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się czy warto spróbować przesiadki z pakietu Adobe na aplikacje Affinity Photo, Designer i Publisher, teraz wreszcie będziecie mogli na dobre to...
7
Powiązane artykuły