Podróż do galaktyki „trójkąta ekspozycji“, czyli jak na przykładzie Star Wars Lego wytłumaczyć czym jest przysłona, czas naświetlania i ISO

Autor: Michał Chrzanowski

6 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Aaron Nace z popularnego kanału Phlearn powraca z kolejną serią tutoriali. Tym razem jednak skierował ją do osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z fotografią, którzy nie wiedzą jeszcze nic (lub wiedzą bardzo mało) o zależnościach między przysłoną, czasem naświetlania a czułością matrycy.

Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu nauka fotografii od podstaw była rzeczą skomplikowaną. Dostęp do wartościowych materiałów był ograniczony, przez co najpopularniejszą metodą była metoda „prób i błędów“. I o ile w pewnym sensie nauka na własnych potknięciach może być skuteczna, o tyle na pewno zajmuje więcej czasu niż nauka od osób znacznie bardziej od nas doświadczonych.

Nie da się zrozumieć fotografii bez wcześniejszego opanowana zależności pomiędzy wartością przysłony, czasem naświetlania a czułością matrycy. To jest „trójkąt ekzpozycji“, czyli podstawa i najważniejszy punkt wyjścia do świadomego zrozumienia aparatu. W swoim najnowszym wideoporadniku Aaron Nace, fotograf, retuszer i prowadzący kanał Phlearn, w przystępny sposób, na przykładzie modeli Star Wars Lego, wyjaśnia zależności pomiędzy tymi trzema wartościami.

Przysłona

Czułość matrycy

Czas naświetlania

 

- Poznaj podstawy przysłony, aby skupić się na całym obiekcie lub uzyskać kremowy efekt bokeh! Poznaj podstawy ISO, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję i zmniejszyć szum! Poznaj podstawy czasu otwarcia migawki, aby zamrozić czas lub uchwycić dynamiczny ruch - zachęca Aaron Nace.

Aaron Nace od 2011 roku na Youtube prowadzi kanał o nazwie Phlearn, gdzie udostępnił już ponad 600 wideoporadników, które dokładnie pokazują między innymi możliwości Photoshopa i Lightrooma, dostarczają inspiracji oraz podstawowych wskazówek ułatwiających fotografowanie czy też edycję zdjęć. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
12 sierpnia 2024 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
104
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Wystarczy znaleźć ciekawy spot i czekać, by wcisnąć spust migawki w najlepszym momencie... Fotografia uliczna może wydawać się prosta, ale robienie zdjęć, które zapadną w pamięć, jest prawdziwą...
19
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7