Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Panasonic Lumix G Fisheye 8 mm f/3,5

0

Autor: Michal Grzegorczyk

1 Czerwiec 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Jednym z trzech zapowiedzianych na ten rok obiektywów był Panasonic Lumix G Fisheye 8 mm f/3,5, który dziś ma swoją oficjalną premierę. W połączeniu z aparatami systemu Mikro Cztery Trzecie da pole widzenia dochodzące do 180 stopni.
set1

Premiera tego obiektywu nie jest niespodzianką, Panasonic {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=9499;zapowiadał go (wraz z dwoma innymi szkłami) we wrześniu ubiegłego roku - mogliśmy wtedy nawet obejrzeć prototyp. Dziś prezentujemy informację o ostatecznym kształcie tego produktu. Panasonic Lumix G 8 mm f/3,5, przeznaczony do współpracy z aparatami systemu Mikro Cztery Trzecie, to obiektyw typu Rybie oko - jego pole widzenia dochodzi do 180 stopni. Producent zastosował do jego budowy 10 elementów (w tym jeden ze szkła ED) ustawionych w 9 grup. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 10 centymetrów, a powiększenie 0,40x. Obiektyw ma 7-listkową przysłonę. Daje możliwość stosowania filtrów, ale nie przed przednią soczewką, a w tylnej części.

set1

Na razie nie wiemy kiedy obiektyw trafi do sprzedaży, ani ile będzie kosztował.] Poniżej publikujemy specyfikację i informację prasową:

NazwaLUMIX G FISHEYE 8mm f/3,5
Typstałoogniskowy obiektyw szerokokątny do systemu Mikro 4/3
Konstrukcja10 soczewek w 9 grupach, 1 soczewka ED
Stabilizacja obrazubrak
Autofokustak
Ogniskowa8 mm (odpowiednik 16 mm w małym obrazku)
Otwór maksymalnyF3,5
Dystans min.0,1 m
Kąt180°
Przesłonaf/3,5 (f/22), 7 listków
MocowanieSystem Mikro 4/3
Powiększeniemaks. 0,40 x
Filtrbrak przed przednią soczewką, 22 milimetry w tylnej części obiektywu
Osłonab.d.
Obudowab.d.
Wymiary51,7 x 60,7 mm
Waga165 g
Akcesoriaprzedni i tylny dekielek, futerał
Artykuł na FotopolisPanasonic Lumix G Fisheye 8 mm f/3,5

Najmniejszy i najlżejszy na świecie* cyfrowy, wymienny obiektyw fisheye (rybie oko) LUMIX G FISHEYE 8 mm / F3,5 (H-F008)

Warszawa, 1 czerwca 2010 r. -
Panasonic zaprezentował nowy, wymienny obiektyw LUMIX FISHEYE 8 mm / F3.5 (odpowiednik dla negatywu 35 mm: 16 mm), przeznaczony do aparatów systemowych nowej generacji LUMIX G Micro System.

Obiektyw ten oferuje kąt widzenia po przekątnej wynoszący 180 stopni, co daje charakterystyczną perspektywę i unikalny efekt deformacji. Pozwala to uzyskać niezwykły obraz nie tylko na zdjęciach, ale także w filmach, aby dodać efektowne ujęcie nawet do materiałów telewizyjnych, filmów i nagrań przeznaczonych do Internetu.

Nowy obiektyw zbudowany jest z dziesięciu soczewek w dziewięciu grupach. Wyróżnia się niezwykle kompaktowymi rozmiarami, które zawdzięcza standardowi Micro 4/3. Pozwoliło to na zdecydowane zmniejszenie gabarytów, dzięki czemu jest to najmniejszy i najlżejszy obiektyw Fisheye na świecie*. Zastosowanie soczewki ED sprawia, że obiektyw rysuje ostry obraz od zbliżenia aż po nieskończoność, zaś aberracja chromatyczna i zniekształcenia są zminimalizowane.

Obiektyw jest w stanie ustawić ostrość już w odległości 0,1 metra od celu, jednocześnie LUMIX G FISHEYE 8 mm / F3.5 wykorzystuje wewnętrzny system ogniskowania, który umożliwia wykonywanie zdjęć z dużych odległości, nie zmuszając użytkowników do podchodzenia do fotografowanego przedmiotu nawet wówczas, gdy chcą wykonać zbliżenie.

Nowy obiektyw, po zamocowaniu w aparacie z linii LUMIX G Micro System, sprawnie współpracuje z szybkim i precyzyjnym kontrastowym systemem AF, co zwiększa komfort i przyjemność płynącą z fotografowania. Siedem listków przesłony daje jej zaokrąglony kształt, dzięki czemu nieostre obszary zdjęć wykonanych z wysoką przesłoną charakteryzują się atrakcyjną delikatnością. Ponadto w tylnej części obiektywu można umieścić filtr arkuszowy, np. żelowy, aby za jego pomocą uzyskać dowolne formy ekspresji.

Zastosowanie silnika krokowego sprawia, że ustawianie ostrości przebiega płynnie i cicho zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów. W konstrukcji obiektywu zastosowano solidne, metalowe mocowanie oraz wielokrotnie powlekane soczewki, które zmniejszają odblaski i refleksy, co pozwala uzyskać świetne parametry optyczne. Optymalnie zaprojektowana nasadka przeciwsłoneczna pozwala na korzystanie z obiektywu nawet przy silnym świetle słonecznym.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Po kompaktowym obiektywie 45 mm f/2.8 DG DN, Sigma szykuje premierę trzech kolejnych niewielkich obiektywów do bezlusterkowców - modeli 24 mm f/3.5 DG DN, 35 mm f/2 DG...
12
0
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
20
15
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)