Leica Summicron-SL 35 mm f/2 APSH i Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH - nowe stałki w systemie. Skądś je już znamy...

Autor: Maciej Luśtyk

8 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Leica wprowadza nowe obiektywy stałoogniskowe do systemu L-Mount. Nowe Summicrony obiecują doskonałą jakość i wygodę pracy dzięki kompaktowej konstrukcji. Czy różnią się czymkolwiek od bliźniaczo podobnych i kilkukrotnie tańszych stałek Lumix S?

Najnowszy System-SL (L-Mount) właśnie poszerzył się o dwa nowe szkła - Leica Summicron-SL 35 f/2 ASPH. oraz Leica Summicron-SL 50 f/2 ASPH. Oba charakteryzują się kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, jednocześnie imponując jasnością i płytką głębią ostrości, a wyposażone w liniowe silniki AF zapewnić mają skuteczną, szybką, bezgłośną i płynną pracę tak podczas fotografowania i filmowania.

W informacji prasowej producent informuje o rozmyciu charakterystycznym dla serii Summicron i jakości obrazu „Made by Leica”,  tyle, że wygląda na to iż obiektywy te widzieliśmy już wcześniej. Obydwa modele nie tylko wyglądają niemal identycznie jak analogiczne stałki z serii Lumix S, ale oferują też niemal identyczną specyfikacją.

Jedyne różnice to większa waga (modele Leica ważą po ok. 400 g), mniejsza jasność (f/2 względem f/1.8 w Lumixach) i brak informacji o soczewkach ED w schematach układów optycznych (ale sam układ soczewek jest identyczny).

Przykład podatku od luksusu czy może jednak coś więcej?

Czy wersje Leiki mają do zaoferowania coś więcej w zakresie jakości? Od kiedy Panasonic zawiązał z Leicą strategiczną współpracę w ramach L2 Technology, obydwie firmy otrzymały zapewne swobodny wzgląd w tworzone przez siebie konstrukcje. Być może układy Panasonica stały się jedyne wzorem do opracowania doskonalszych wersji „Made by Leica”?

Sporo większa waga może sugerować, że obiektywy czymś się jednak różnią, ale może ona równie dobrze wynikać z innego rodzaju metalu użytego do budowy tubusów. Bez możliwości porównania trudno wyrokować. Producent z pewnością uważa jednak, że szkła z logiem Leica są dużo więcej warte.

Cena i dostępność

Obiektywy Leica Summicron-SL 35 mm f/2 ASPH i Leica Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH trafiły do sprzedaży w cenach kolejno: 11300 zł i 9850 zł. Dla porównania analogiczne modele Panasonica kosztują ok  2750 zł i 2000 zł.

Nowe szkła będą od teraz także oferowane w zestawach z aparatami Leica SL.

Więcej informacji o nowych szkłach znajdziecie na stronie leica-camera.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)