Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - wszechstronny i kompaktowy zoom oficjalnie zaprezentowany

Autor: Maciej Luśtyk

30 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Oferujący unikalny zakres ogniskowych, obiektyw Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD będzie najbardziej kompaktowym i jednym z najbardziej uniwersalnych szerokokątnych zoomów na rynku. Jak zwykle jest też atrakcyjnie wyceniony.

Tamron wprowadza kolejny obiektyw systemu Sony E o unikalnej ogniskowej do systemu, który ma duże szanse stać się rynkowym hitem. Choć szkło o takich możliwościach przed laty oferowała Sigma, to obecnie dla modelu Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD na rynku bezlusterkowców nie ma żadnego odpowiednika. A zakres ogniskowych 20-40 mm może być dokładnie tym, czego potrzebują dzisiejsi twórcy, którzy z jednej strony oczekują szerokiego (ale nie ekstremalnie) kąta do rejestracji vlogów, a z drugiej standardowej ogniskowej i plastyki, która sprawdzi się w portrecie, zdjęciach produktowych czy fotografowaniu codziennego życia. Zwłaszcza, że jest to konstrukcja niezwykle mobilna, będąc najmniejszym i najlżejszym obiektywem w swojej klasie (74,4 x 86,5 mm, 365 g)

 

Szklo zbudowano na bazie 12 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 1 hybrydową soczewkę asferyczną, 2 soczewki GM (Glass Moldel Aspherical oraz 4 soczewki niskodyspersyjne. W efekcie otrzymać mamy ostry obraz od brzegu do brzegu w całym zakresie ogniskowych i przysłon, a także dobrze korygowaną aberrację chromatyczną. To wszystko przy wsparciu 9-listkowej przysłony i krótkiej minimalnej odległości ostrzenia (17 cm), przy której obiektyw zaoferuje nam powiększenie 1:3.8 (1:5,1 w przypadku ogniskowej 40 mm)

Za szybką, skuteczną i cichą pracę odpowiada tu silnik liniowy VXD, który wzorowo współpracować ma z systemami autofokusu aparatów Sony i doskonale radzić sobie w trybie śledzenia (także w przypadku realizacji wideo). Biorąc pod uwagę wszystkie ostatnie premiery Tamrona, nie mamy co do tego większych wątpliwości.

 

Obiektyw współpracuje też z oprogramowaniem Tamron Lens Utility, dzięki czemu otrzymamy możliwość personalizacji działania pierścienia ostrości. Możemy więc spodziewać się opcji liniowego przełożenia na ruch soczewek (możliwość wykonywania powtarzalnych przeostrzeń), a także funkcji płynnego sterowania w ten sposób przysłoną. Pierścień zoomu charakteryzuje z kolei się wyjątkowo małym kątem obrotu (65°), co pozwolić ma na błyskawiczną regulację ogniskowej. Szkło ma być też dobrze wyważone i świetnie nadawać się do pracy na gimbalu.

Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD może pochwalić się także uszczelnieniami przed pyłem i wilgocią. Na przednią soczewkę nakręcimy zaś filtry o średnicy 67 mm, czyli takie jak w większości współczesnych obiektywów producenta.

Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - zdjęcia przykładowe

2,5 s, f/7.1, ISO 100, ogniskowa: 20 mm

Cena i dostępność

Obiektyw Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD trafi do sprzedaży w październiku, w cenie 4790 zł. Jest to więc pozycja nieco droższa zarówno od popularnych modeli 28-75 mm f/2.8 i 17-28 mm f/2.8, ale biorąc pod uwagę brak realnej konkurencji jest to zrozumiałe.

Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - specyfikacja:

Nazwa Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD
Producent Tamron
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Sony E
Sony FE
Ogniskowa 20-40 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 12 elementów / 11 grup (1 x Hybrid Aspherical, 2 x Glass Molded Aspherical, 4 x ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 1:3.8
Minimalna odległość ogniskowania 17 cm
Tryb makro tak
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik liniowy VXD
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
dodatkowy pierścień funkcyjny
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 74,4 x 86,5 mm
Waga 365 g
Cena w dniu premiery 47990 zł

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
W systemie Fujifilm X pojawi się nowy uniwersalny zoom. XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR oferuje uniwersalny zakres ogniskowych i uszczelniania, ale bez stabilizacji obrazu.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)