Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - wszechstronny i kompaktowy zoom oficjalnie zaprezentowany

Autor: Maciej Luśtyk

30 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Oferujący unikalny zakres ogniskowych, obiektyw Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD będzie najbardziej kompaktowym i jednym z najbardziej uniwersalnych szerokokątnych zoomów na rynku. Jak zwykle jest też atrakcyjnie wyceniony.

Tamron wprowadza kolejny obiektyw systemu Sony E o unikalnej ogniskowej do systemu, który ma duże szanse stać się rynkowym hitem. Choć szkło o takich możliwościach przed laty oferowała Sigma, to obecnie dla modelu Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD na rynku bezlusterkowców nie ma żadnego odpowiednika. A zakres ogniskowych 20-40 mm może być dokładnie tym, czego potrzebują dzisiejsi twórcy, którzy z jednej strony oczekują szerokiego (ale nie ekstremalnie) kąta do rejestracji vlogów, a z drugiej standardowej ogniskowej i plastyki, która sprawdzi się w portrecie, zdjęciach produktowych czy fotografowaniu codziennego życia. Zwłaszcza, że jest to konstrukcja niezwykle mobilna, będąc najmniejszym i najlżejszym obiektywem w swojej klasie (74,4 x 86,5 mm, 365 g)

 

Szklo zbudowano na bazie 12 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 1 hybrydową soczewkę asferyczną, 2 soczewki GM (Glass Moldel Aspherical oraz 4 soczewki niskodyspersyjne. W efekcie otrzymać mamy ostry obraz od brzegu do brzegu w całym zakresie ogniskowych i przysłon, a także dobrze korygowaną aberrację chromatyczną. To wszystko przy wsparciu 9-listkowej przysłony i krótkiej minimalnej odległości ostrzenia (17 cm), przy której obiektyw zaoferuje nam powiększenie 1:3.8 (1:5,1 w przypadku ogniskowej 40 mm)

Za szybką, skuteczną i cichą pracę odpowiada tu silnik liniowy VXD, który wzorowo współpracować ma z systemami autofokusu aparatów Sony i doskonale radzić sobie w trybie śledzenia (także w przypadku realizacji wideo). Biorąc pod uwagę wszystkie ostatnie premiery Tamrona, nie mamy co do tego większych wątpliwości.

 

Obiektyw współpracuje też z oprogramowaniem Tamron Lens Utility, dzięki czemu otrzymamy możliwość personalizacji działania pierścienia ostrości. Możemy więc spodziewać się opcji liniowego przełożenia na ruch soczewek (możliwość wykonywania powtarzalnych przeostrzeń), a także funkcji płynnego sterowania w ten sposób przysłoną. Pierścień zoomu charakteryzuje z kolei się wyjątkowo małym kątem obrotu (65°), co pozwolić ma na błyskawiczną regulację ogniskowej. Szkło ma być też dobrze wyważone i świetnie nadawać się do pracy na gimbalu.

Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD może pochwalić się także uszczelnieniami przed pyłem i wilgocią. Na przednią soczewkę nakręcimy zaś filtry o średnicy 67 mm, czyli takie jak w większości współczesnych obiektywów producenta.

Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - zdjęcia przykładowe

2,5 s, f/7.1, ISO 100, ogniskowa: 20 mm

Cena i dostępność

Obiektyw Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD trafi do sprzedaży w październiku, w cenie 4790 zł. Jest to więc pozycja nieco droższa zarówno od popularnych modeli 28-75 mm f/2.8 i 17-28 mm f/2.8, ale biorąc pod uwagę brak realnej konkurencji jest to zrozumiałe. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Ruszył Cashback na obiektywy Sigma - obiektywy z mocowaniami Sony E i L-Mount ze zwrotem do 940 zł
Ruszył Cashback na obiektywy Sigma - obiektywy z mocowaniami Sony E i L-Mount ze zwrotem do 940 zł
K-Consult, dystrybutor marki Sigma informuje o nowej ofercie Cashback na wybrane modele obiektywów. Akcja trwa do 30 listopada i obejmuje 6 popularnych obiektywów do...
1
7Artisans 4 mm f/2.8 - kołowe rybie oko do belzusterkowców APS-C
7Artisans 4 mm f/2.8 - kołowe rybie oko do belzusterkowców APS-C
Oferta chińskiego producenta manualnej optyki powiększyła się o nowy obiektyw. Tym razem otrzymujemy kompaktowe rybie do aparatów APS-C, o bardzo dużym kącie...
5
NiSi 9 mm f/2.8 - nadchodzi nowy ultraszeroki kąt do APS-C
NiSi 9 mm f/2.8 - nadchodzi nowy ultraszeroki kąt do APS-C
NiSi prezentuje swój drugi obiektyw. NiSi 9 mm f/2.8 to obiektyw stworzony z myślą o aparatach APS-C, z którymi zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 13,5 mm, stając się...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)