Lens Utility Mobile - Tamron zapowiada aplikację na Androida

Autor: Maciej Luśtyk

4 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Program Tamron Lens Utility pozwala na personalizację działania poszczególnych funkcji obiektywów. Niebawem zmian będziemy mogli dokonywać także w terenie, dzięki nadchodzącej aplikacji na Androida.

Nowe obiektywy firmy Tamron oferują dość rozbudowaną ergonomię, która obejmuje m.in. przyciski funkcyjne i przełączniki trybów użytkownika. Ich działanie, wraz z działaniem pierścienia ostrości możemy personalizować za pomocą programu Tamron Lens Utility na komputery Windows i Mac. Minusem tego rozwiązania jest jedynie konieczność podłączenia obiektywu do komputera, przez co nie mamy jak dokonywać zmian w ustawieniach podczas fotografowania. Wygląda jednak, że już niedługo.

Nowa aplikacja pozwoli na personalizację obiektywów Tamron z poziomu smartfona

Producent zapowiedział właśnie aplikację Lens Utility Mobile, która wszystkich tych samych zmian pozwoli nam dokonać z poziomu smartfonów i tabletów pracujących na systemie Android. Aby tego dokonać konieczne będzie połączenie obiektywu ze smartfonem za pomocą kabla USB-C.

Roboczy wygląd aplikacji Tamron Lens Utility Mobile

Aplikacja obejmie całą funkcjonalność desktopowej wersji programu Tamron Lens Utility. Będziemy więc mogli m.in.: przełączać działanie pierścienia ostrości na tryb liniowy lub nieliniowy, zmieniać kierunek jego obrotu, a także przypisywać szereg funkcji do przycisku funkcyjnego i zapisywać je w osobnych bankach trybów użytkownika. Otrzymamy wiec możliwość przełączania się pomiędzy trybami AF i MF za pomocą przycisku, przełączania funkcji pierścienia na kontrolę przysłony, oraz opcje A-B Focus i Focus Preset.

Ta pierwsza pozwoli na wykonywanie powtarzalnych płynnych przeostrzeń o określonej prędkości pomiędzy dwoma wybranymi odległościami, druga zaś umożliwi błyskawiczne przestawienie ostrości na określoną wcześniej odległość.

Premiera pod koniec 2022 roku

Aplikacja dostępna ma być w czwartym kwartale 2022 roku i współpracować z urządzeniami wyposażonymi w system Android 6 lub wyższy. W chwili obecnej program Tamron Lens Utility pozwala na personalizację funkcji dwóch obiektywów z oferty (35-150 mm f/2–2.8 Di III VXD oraz 28–75 mm f/2.8 Di III VXD G2), z pewnością jednak lista ta rozszerzy się wraz z kolejnymi premierami.

Producent na razie nie informuje o planach wdrożenia aplikacji na system iOS.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One na iPada już dostępne. Kosztuje 5 dolarów miesięcznie
Capture One na iPada już dostępne. Kosztuje 5 dolarów miesięcznie
Aplikacja do edycji RAW-ów od Capture One wreszcie ląduje w wersji na tablety iPad. Ma wszystko czego potrzeba do zdalnej obróbki w przystępnym abonamencie.
5
Adobe testuje darmową, przeglądarkową wersję Photoshopa
Adobe testuje darmową, przeglądarkową wersję Photoshopa
Photoshop stanie się darmowy… w pewnym sensie. Nowa wersja aplikacji do obróbki grafiki ma działać w modelu freemium.
10
Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych
Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych
Google na dobre zmieniło to, jak korzystamy z Map. Teraz wprowadza kolejną rewolucję, która pozwoli nam oglądać interesujące miejsca swobodnie jak nigdy dotąd. Nowa...
10
Powiązane artykuły