Aplikacja Tamron Lens Utility Mobile już dostępna. Pozwoli na personalizację obiektywu w terenie

Autor: Maciej Luśtyk

30 Listopad 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Program Tamron Lens Utility pozwala na personalizację działania poszczególnych funkcji obiektywów. Niebawem zmian będziemy mogli dokonywać także w terenie, dzięki nadchodzącej aplikacji na Androida.

Nowe obiektywy firmy Tamron oferują dość rozbudowaną ergonomię, która obejmuje m.in. przyciski funkcyjne i przełączniki trybów użytkownika. Ich działanie, wraz z działaniem pierścienia ostrości możemy personalizować za pomocą programu Tamron Lens Utility na komputery Windows i Mac. Minusem tego rozwiązania jest jedynie konieczność podłączenia obiektywu do komputera, przez co nie mamy jak dokonywać zmian w ustawieniach podczas fotografowania. Właśnie się to zmienia.

Nowa aplikacja pozwoli na personalizację obiektywów Tamron z poziomu smartfona

Producent wprowadził właśnie na rynek zapowiadają od pewnego czasu aplikację Lens Utility Mobile, która wszystkich tych samych zmian pozwoli nam dokonywać z poziomu smartfonów i tabletów pracujących na systemie Android. Aby tego dokonać konieczne będzie połączenie obiektywu ze smartfonem za pomocą kabla USB-C.

Aplikacja obejmuje całą funkcjonalność desktopowej wersji programu Tamron Lens Utility. Może więc m.in.: przełączać działanie pierścienia ostrości na tryb liniowy lub nieliniowy, zmieniać kierunek jego obrotu, a także przypisywać szereg funkcji do przycisku funkcyjnego i zapisywać je w osobnych bankach trybów użytkownika. Otrzymujemy wiec możliwość przełączania się pomiędzy trybami AF i MF za pomocą przycisku, przełączania funkcji pierścienia na kontrolę przysłony, oraz opcje A-B Focus i Focus Preset.

Ta pierwsza pozwoli na wykonywanie powtarzalnych płynnych przeostrzeń o określonej prędkości pomiędzy dwoma wybranymi odległościami, druga zaś umożliwi błyskawiczne przestawienie ostrości na określoną wcześniej odległość.

Cena i dostępność

Aplikacja dostępna jest do pobrania za darmo ze sklepu Google Play na urządzenia z systemem Android 6 lub wyższym. W chwili obecnej program Tamron Lens Utility pozwala na personalizację funkcji jedynie 3 obiektywów z oferty:

  • Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III VXD G2 (Model A063)
  • Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD (Model A058)
  • Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD (Model A062)

W najbliższej przyszłości lista ta poszerzyć ma się także o model Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD. Producent na razie nie informuje o planach wdrożenia aplikacji na system iOS.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień dla zawodowców
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień...
Blackmagic Design prezentuje najnowszą wersję swojego programu do edycji wideo. W 19. odsłonie DaVinci Resolve znajdziemy masę usprawnień i nowe funkcje, które znacznie przyspieszą...
6
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)