Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - znamy cenę

Autor: Maciej Luśtyk

26 Sierpień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Tamron prezentuje kolejny obiektyw do Sony E, który przełamuje schematy. Nowy zoom ma być alternatywą dla profesjonalnych zoomów 100-400 mm, z tą różnicą, że w podobnym rozmiarze zaoferuje dużo większy zakres ogniskowych.

Nowy obiektyw Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD ma szansę stać się nowym ulubionym obiektywem osób fotografujących sport czy dziką przyrodę. Dzięki widocznie szerszemu zakresowi ogniskowych jego użyteczność znacznie bowiem wzrasta.

Nowy zoom Tamrona wyznacza trendy

To pierwszy obiektyw tego typu na rynku, ale z pewnością nie ostatni. Skoro Tamronowi w konstrukcji wielkości obiektywów 100-400 mm udało się zamknąć zakres 50-400 mm, zachowując przy tym podobną światłosiłę, z dużym prawdopodobieństwem za tym trendem podążą także producenci obiektywów natywnych. Obiektyw mierzy 183,4 mm i waży 1155 g - jest to więc także konstrukcja lżejsza od systemowych szkieł 100-400 mm. Dodatkowo dłuższy zakres ogniskowych nie sprawi, że będziemy tracić więcej czasu na zoomowanie - kąt obrotu pierścienia zoomu wynosi raptem 75°.

Układ optyczny obiektywu składa się z 24 elementów w 18 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne, 3 soczewki LD i 2 soczewki XLD. Producent obiecuje doskonałą jakość w całym zakresie ogniskowych, choć to będziemy w stanie zweryfikować dopiero podczas testów.Co ciekawe, będzie to też obiektyw pseudo-makro, który przy ogniskowej 50 mm, zaoferuje nam minimalną odległość ostrzenia 25 cm, co przełoży się skalę odwzorowanie 1:2. Mamy też zaawansowane powłoki antyodblaskowe BBAR-G2, które w ostatnich konstrukcjach okazywały się zwykle naprawdę skuteczne.

Oprócz tego, obiektyw Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD może pochwalić się układem stabilizacji optycznej, który standardowo dla obiektywów tego typu może pracować w dwóch trybach: do ogólnego fotografowania i panoramowania. Otrzymujemy ponadto przełącznik trybów Custom i w związku z tym najprawdopodobniej także przycisk funkcyjny - choć informacji na ten temat póki co nie zdradzają dostępne rendery producenta, to przyciski Fn miały wszystkie ostatnie zoomy producenta.

Obiektyw charakteryzować ma się także szybkim i skutecznym system autofokusu, opartym o nowe silniki liniowe VXD. Producent obiecuje, że „zaawansowany mechanizm AF łączy w sobie szybkość i precyzję, umożliwiając szybkie i dokładne śledzenie ostrości w całym zakresie zoomu.”

Konstrukcja zostałą wyposażona także w uszczelnienia i wodoodporne złącze USB-C do połączenia ze oprogramowaniem do kalibracji i personalizacji Tamron Lens Utility. Do obiektywu będziemy też mogli dokupić opcjonalne mocowanie statywowe.

Cena i dostępność

Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD trafi na rynek 22 września w cenie 1299 dolarów, czyli ok. 6170 zł. Polskiej ceny na razie nie znamy, ale należy spodziewać się pułapu 6500-7000 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
Fujifilm XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR - nowy kit w systemie X teraz szerszy, ale bez stabilizacji
W systemie Fujifilm X pojawi się nowy uniwersalny zoom. XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR oferuje uniwersalny zakres ogniskowych i uszczelniania, ale bez stabilizacji obrazu.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)