Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - nowa kategoria długiego zooma

Autor: Maciej Luśtyk

28 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

W charakterystyczny dla siebie sposób, Tamron prezentuje kolejny obiektyw do Sony E, który przełamuje schematy. Nowy zoom ma być alternatywą dla profesjonalnych zoomów 100-400 mm, z tą różnicą, że w podobnym rozmiarze zaoferuje dużo większy zakres ogniskowych.

Nowy obiektyw Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD ma szansę stać się nowym ulubionym obiektywem osób fotografujących sport czy dziką przyrodę. Dzięki widocznie szerszemu zakresowi ogniskowych jego użyteczność znacznie bowiem wzrasta.

Nowy zoom Tamrona wyznacza trendy

To pierwszy obiektyw tego typu na rynku, ale z pewnością nie ostatni. Skoro Tamronowi w konstrukcji wielkości obiektywów 100-400 mm udało się zamknąć zakres 50-400 mm, zachowując przy tym podobną światłosiłę, z dużym prawdopodobieństwem za tym trendem podążą także producenci obiektywów natywnych. Obiektyw mierzy 183,4 mm i waży 1155 g - jest to więc także konstrukcja lżejsza od systemowych szkieł 100-400 mm. Dodatkowo dłuższy zakres ogniskowych nie sprawi, że będziemy tracić więcej czasu na zoomowanie - kąt obrotu pierścienia zoomu wynosi raptem 75°.

Układ optyczny obiektywu składa się z 24 elementów w 18 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne, 3 soczewki LD i 2 soczewki XLD. Producent obiecuje doskonałą jakość w całym zakresie ogniskowych, choć to będziemy w stanie zweryfikować dopiero podczas testów.Co ciekawe, będzie to też obiektyw pseudo-makro, który przy ogniskowej 50 mm, zaoferuje nam minimalną odległość ostrzenia 25 cm, co przełoży się skalę odwzorowanie 1:2. Mamy też zaawansowane powłoki antyodblaskowe BBAR-G2, które w ostatnich konstrukcjach okazywały się zwykle naprawdę skuteczne.

Oprócz tego, obiektyw Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD może pochwalić się układem stabilizacji optycznej, który standardowo dla obiektywów tego typu może pracować w dwóch trybach: do ogólnego fotografowania i panoramowania. Otrzymujemy ponadto przełącznik trybów Custom i w związku z tym najprawdopodobniej także przycisk funkcyjny - choć informacji na ten temat póki co nie zdradzają dostępne rendery producenta, to przyciski Fn miały wszystkie ostatnie zoomy producenta.

Obiektyw charakteryzować ma się także szybkim i skutecznym system autofokusu, opartym o nowe silniki liniowe VXD. Producent obiecuje, że „zaawansowany mechanizm AF łączy w sobie szybkość i precyzję, umożliwiając szybkie i dokładne śledzenie ostrości w całym zakresie zoomu.”

Konstrukcja zostałą wyposażona także w uszczelnienia i wodoodporne złącze USB-C do połączenia ze oprogramowaniem do kalibracji i personalizacji Tamron Lens Utility. Do obiektywu będziemy też mogli dokupić opcjonalne mocowanie statywowe.

Cena i dostępność

Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD trafi na rynek jesienią 2022 roku. Jego cena nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
11
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i filmowania?
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i...
Sigma prezentuje nową, bezusterkową wersję modelu 20 mm f/1.4. Dzięki dopracowanemu układowi optycznemu i rozbudowanej konstrukcji ma szansę stać się ulubionym...
7
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)