Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Jeden z najciekawszych obiektywów zoom do aparatów APS-C debiutuje w wersji z mocowaniem Fujifilm X. Ekwiwalent 25-105 mm będzie uniwersalnym narzędziem dla fotografów i filmowców, a na dodatek oferowany jest w przystępnej cenie.

Pokazany zimą 2020 roku obiektyw Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD z miejsca stał się najbardziej uniwersalnym i przystępnym zoomem dla twórców, którzy używają bezlusterkowców APS-C firmy Sony. W końcu w bezpośrednim przełożeniu oferuje nam on efekty zbliżone do pełnoklatkowych obiektywów 24-105 mm f/4. Tego typu konstrukcje chętnie wykorzystywane są zarówno przez fotografów, jak i filmujących i nadają się do bardzo wielu zastosowań.

Wszechstronny, niedrogi zoom wreszcie z mocowaniem Fujifilm X

Teraz wreszcie możliwościami popularnego zooma będą mogli cieszyć się również użytkownicy systemu Fujifilm X, który od dawna cierpi na brak przystępnych cenowo alternatyw dla natywnej optyki.

Pod względem optyki i wykonania, to dokładnie ten sam obiektyw, który zadebiutował wcześniej w systemie Sony E. Otrzymujemy więc układ optyczny bazujący na 16 soczewkach w 12 grupach (3 soczewki asferyczne, 2 soczewki ED) i 9-listkowej przysłonie, który pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości wynoszącej raptem 19 cm dla ogniskowej 17 mm i 39 cm dla ogniskowej 70 mm, co przełoży się na maksymalne powiększenie rzędu 1:4.8 oraz 1:5.2.

Obiektyw może pochwalić się także dobrą rozdzielczością, ograniczonym breathingiem oraz cichym, szybkim i płynnie współpracującym w systemami śledzenia AF silnikiem krokowym RXD. Na pokładzie mamy też system stabilizacji optycznej, który dobrze współpracować ma w systemem stabilizacji matrycy w aparatach Fujifilm.

Cała konstrukcja zachowuje też przystępne gabaryty. Obiektyw mierzy 119,6 x 74,6 mm i waży 530 g. Nie jest to wiec obiektyw kompaktowy, ale w przypadku najnowszych modeli z serii X-T, wyposażonych w większy grip, powinien sprawdzać się bardzo dobrze. Całość została także uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Przeczytaj także:
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski

Bardzo użyteczny zakres, stałe światło f/2.8, stabilizacja, a do tego całkiem kompaktowa budowa i rozsądna cena - jak ten ciekawy zoom do bezlusterkowców APS-C Sony sprawdza się w praktyce? [Czytaj więcej]

Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD do Fujifilm X - zdjęcia przykładowe

Możliwości nowego obiektywu możecie ocenić wstępnie na oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta.

Ogniskowa 17 mm

Ogniskowa 70 mm

Cena i dostępność

Obiektyw Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD w wersji Fujifilm X trafi do sprzedaży 8 lipca 2022 roku w cenie 799 dolarów. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy, ale należy spodziewać się, że będzie ona podobna jak cena startowa wersji do Sony E, czyli pewnie ok. 3999 zł (aktualnie obiektyw 17-70 mm w wersji Sony E kosztuje 3390 zł).

Więcej informacji znajdziecie na stronie tamron.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
1
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
13
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)