Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH - uniwersalny zoom do bezlusterkowców L-Mount

Autor: Maciej Luśtyk

6 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Leica prezentuje popularny zoom 24-70 mm, który wzbogaca ofertę systemu L-Mount (Leica, Panasonic, Sigma) i obiecuje stać się idealnym kompanem dla bezlusterkowych modeli Leica SL2 i SL2-S.

O nowym zoomie Leiki sporo plotkowało się jeszcze przed premierą. Głównie dlatego, że według plotek model Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH bazować ma na konstrukcji sporo tańszej Sigmy 24-70 mm f/2.8 DG DN ART, która również dostępna jest w ofercie systemu L-Mount. I z dużym prawdopodobieństwem tak też to wszystko wygląda w praktyce - układy optyczne, jak i ogólne możliwości obydwu obiektywów prezentują się właściwie identycznie, z tą różnicą, że wersja Sigmy jest nawet nieco lżejsza (835 g względem 856 g) i oferuje fizyczny przełącznik AF/MF oraz przycisk funkcyjny, którego obiektyw Leica zdaje się nie posiadać.

Nieważne kto zaprojektował obiektyw, zoom Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH zapowiada się na bardzo dobre systemowe szkło

Otrzymujemy więc 19 soczewek w 15 grupach, a w tym 3 elementy asferyczne i - czym obiektyw może nieznacznie różnić się od Sigmy - według informacji prasowej 9 soczewek o anomalnej dyspersji (6 soczewek FLD i 2 soczewki SLD w modelu Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN Art). Do tego 11-listkowa przysłona, możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 18 cm dla ogniskowej 24 mm i 38 mm dla ogniskowej 70 mm i silnik krokowy, który dzięki konieczności kontroli tylko jednego elementu szybko i skutecznie współpracować ma z systemami AF aparatów.

Czy pod względem optycznym obiektyw będzie różnił się od propozycji Sigmy? Bez możliwości bezpośredniego porównania tego się nie dowiemy, ale ogólne podobieństwo konstrukcji każe nam spodziewać się zbliżonych rezultatów.

Szkło, jak na swoje możliwości jest też stosunkowo kompaktowe (88 x 123 mm), oferuje uszczelnienia i eleganckie metalowe wykończenie, z charakterystycznym wzornictwem Leiki, dzięki czemu będziemy mogli mieć pewność, że wspólnie z aparatem producenta nowy obiektyw będzie tworzył spójny zestaw.

Cena i dostępność

Zresztą wraz ze swoją premierą Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH staje się też „kitowym” zoomem, który będzie dołączany do zestawu z aparatem Leica SL2 i Leica SL2-S. Ceny zestawów wyniosą kolejno 38 000 zł i 31 000 zł.  Za sam obiektyw na polskim rynku zapłacimy z kolei 12 100 zł. Dla porównania, za wersję sigmy zapłacimy ponad połowę mniej.

Obiektyw i zestawy dostępne są do kupienia w sklepach Leica Store oraz u dystrybutorów zajmujących się sprzedażą sprzętu producenta.

Więcej informacji znajdziecie na stronie leica-camera.com.

Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH - specyfikacja:

Nazwa Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH
Producent Leica
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie L-mount
Ogniskowa 24-70 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 15 elementów / 9 grup (3 soczewki Asferyczne, 9 soczewek o anomalnej dyspersji)
Wewnętrzne ogniskowanie nie
Pole widzenia 82°3' - 35°3'
Maksymalne powiększenie 1:29 - 1:4,5
Minimalna odległość ogniskowania 18-38 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik krokowy
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 88 x 123 mm
Waga 856 g
Cena w dniu premiery 12 100 zł

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
0
Sigma 15 mm f/1.4 DG DN Diagonal Fisheye | Art - pierwsze na świecie tak jasne rybie oko
Sigma 15 mm f/1.4 DG DN Diagonal Fisheye | Art - pierwsze na świecie tak jasne rybie oko
Niespotykana zdolność rozdzielcza, która obala konwencjonalne poglądy na temat obiektywów typu rybie oko - tak w skrócie Sigma charakteryzuje swój najnowszy ultraszerokokątny obiektyw z serii...
0
Filtry Benro za 1 zł przy zakupie obiektywów Viltrox
Filtry Benro za 1 zł przy zakupie obiektywów Viltrox
Foto-Technika ruszą z promocją na obiektywy Viltrox. Każdy kto do 15 marca zakupi jeden z obiektywów objętych promocją otrzyma zestaw filtrów UV i CPL marki Benro za jedyne 1,23...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)