Firmware 2.0 do Leica SL2-S - nowe funkcje i zwiększona wydajność w trybie wideo

1

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Oprogramowanie wewnętrzne 2.0 do aparatu Leica SL2-S przynosi mnóstwo nowych funkcji zarówno w zakresie autofokusa, jak i ogólnego działania aparatu. Kluczowe są jednak nowe możliwości wideo.

Leica Camera AG wydaje aktualizację oprogramowania sprzętowego dla swojego najnowszego aparatu systemowego Leiki SL2-S. Ulepszenia, które zostały zapowiedziane podczas wprowadzenia aparatu na rynek, są teraz dostępne dla każdego.

Obejmują one nowy algorytm autofokusa, który znacznie poprawia śledzenie ostrości wraz z wykrywaniem oczu, twarzy, głowy i ciała. Funkcja nakładania obrazu (wybierana w menu aparatu) umożliwia wyrównanie położenia aparatu na podstawie wcześniej zarejestrowanego obrazu, który jest wyświetlany jako półprzezroczysta nakładka w wizjerze elektronicznym lub na wyświetlaczu LCD. Komponowanie zdjęć w bardzo słabym świetle będzie również łatwiejsze dzięki ulepszonemu podglądowi na żywo.

Kluczowe wydają się aktualizacje trybu wideo. Oprócz istniejących trybów nagrywania aparatu i możliwości rejestrowania 4K 30p/25p 4:2:2 10-bit (wewnętrzne i zewnętrzne), Leica SL2-S będzie teraz przechwytywać 10-bitowe nagrania w standardzie kompresji wideo HEVC (High Efficiency Video Coding) i (H.265) przy 4:2:0 i do 60p. Nie zabraknie również opcji nagrywania materiału Long GOP 150 Mb/s na kartę SD (w przeciwieństwie do poprzedniego 400 Mb/s 10bit 4:2:2). Przesyłanie indywidualnych LUT-ów do aparatu za pośrednictwem karty SD rozszerza możliwości twórcze w trybie wideo. Co więcej, nowa funkcja automatycznego śledzenia ostrości umożliwia użytkownikowi zdefiniowanie maksymalnie trzech punktów ostrości w celu automatycznego przesunięcia ostrości podczas nagrywania wideo.

Aby zapewnić profesjonalną ocenę ekspozycji, SL2-S będzie teraz oferować opcję wyświetlania tzw. waveform. Ponadto dostępny będzie pasek kolorów z sygnałem audio jako odniesienie do poprawnej gradacji kolorów i edycji dźwięku w postprodukcji. Aby zminimalizować ryzyko utraty danych w przypadku awarii zasilania, funkcja Segmented Video umożliwia nagrywanie materiału w jednominutowych sekwencjach, które są przechowywane jako pojedyncze pliki w aparacie.

Jak i gdzie pobrać firmware 2.0 do aparatu Leica SL2-S?

Najnowsze oprogramowanie 2.0 do aparatu Leica SL2-S wraz z instrukcją instalacji oraz pełną listą zmian dostępne jest na stronie leica-camera.com

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Pudełko, szkło powiększające i skaner, czyli jak zrobić cyfrowy aparat otworkowy
Pudełko, szkło powiększające i skaner, czyli jak zrobić cyfrowy aparat otworkowy
Chyba każdy wie, jak działa camera obscura, ale Sean Anderson podpowiada, jak w prosty sposób ją rozbudować i wykorzystać do tworzenia intrygujących cyfrowych zdjęć rodem z wielkiego formatu.
0
1
Olympus PEN E-P7 - korpus premium dla amatora. Będzie miał tylu miłośników, co wrogów
Olympus PEN E-P7 - korpus premium dla amatora. Będzie miał tylu miłośników, co wrogów
Już jest! Pierwszy aparat Olympusa wyprodukowany przez nowego właściciela to świetna i stylowa propozycja dla hobbystów fotografii. Niestety producent zapomina, że...
0
13
Nadchodzi nowy retro korpus Olympusa. Czy to nowa era zaawansowanych PEN-ów?
Nadchodzi nowy retro korpus Olympusa. Czy to nowa era zaawansowanych PEN-ów?
Jak wskazują donosy, już niebawem premiera pierwszego korpusu Olympus wypuszczonego pod skrzydłami OMDS. Czego możemy się spodziewać?
0
11
Powiązane artykuły