Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. - nowy punkt odniesienia?

Autor: Maciej Luśtyk

4 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Leica prezentuje kolejny obiektyw z bagnetem M. Tym razem to klasyczna reporterska stałka o ogniskowej 35 mm, która odznaczać ma się wzorową optyką.

Jak czytamy w informacji prasowej, podczas prac nad obiektywem Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. projektantom dano tylko jedną wskazówkę: osiągnąć maksymalną jakość obrazowania bez kompromisów. Producent przekonuje też, że jest to obiektyw, w którym w zasadzie nie ma już miejsca na poprawki, gwarantujący wzorowe rezultaty na całej powierzchni kadru już od nominalnej wartości przysłony, dzięki czemu jej domykanie (maksymalnie do f/16) będzie konieczne wyłącznie w celu uzyskania większej głębi ostrości czy wyrównania ekspozycji.

Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. to zaawansowany układ optyczny w superkompaktowej obudowie

Układ optyczny obiektywu bazuje na 10 soczewkach w 5 grupach, wśród których aż cztery to soczewki asferyczne, a kolejnych pięć zostało wykonanych ze szkła o anomalnej, częściowej dyspersji. Cała konstrukcja jest apochromatyczna, co powinno zminimalizować występowanie aberracji chromatycznej właściwie do zera.

Szkło ma być także wolne od problemu dystorsji, a przyjemny charakter rozmycia nieostrości zapewni nam 11-listkowa, zaokrąglona przysłona. Mamy też nowe powłoki antyrefleksyjne, które w połączeniu z nową osłona przeciwsłoneczną zapewnić mają świetne rezultaty podczas pracy pod światło.

Dodatkowo, jak na obiektyw systemu M, model Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. oferuje bardzo krótką minimalną odległość ostrzenia wynoszącą zaledwie 30 cm. W precyzyjnym ostrzeniu pomoże nam pierścień o wyjątkowo dużym kącie obrotu, wynoszącym aż 300°. Jak zwykle w przypadku szkieł Leiki mamy też wygodną podkładkę na palec.

Do tego nowe szkło jest bardzo kompaktowe (40,9 x 53 mm), dzięki czemu będzie doskonałą parą dla korpusów Leica M. Nie otrzymujemy natomiast uszczelnień.

Zdjęcia przykładowe

Jak obietnice producenta przekładają się na rzeczywistość? Póki co możemy to ocenić jedynie na oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta, niestety nie w pełnej rozdzielczości. Tak czy siak, zdjęcia prezentują się naprawdę obiecująco.

 

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

Cena i dostępność

Skoro Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. ma być nowym benchmarkiem w systemie, musiał też otrzymać adekwatną cenę. Obiektyw dostępny jest na polskim rynku w cenie 35 400 zł. Zakup samochodu odkładamy więc na kolejny rok.

Więcej informacji znajdziecie na stronie pl.leica-camera.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
Chiński producent prezentuje kolejny obiektyw z serii jasnych stałek do bezlusterkowych systemów APS-C. 7Artisans 25 mm f/0.95 mm to manualny odpowiednik obiektywu 35...
9
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiński producent rozwiązań optycznych dla przemysłu zaprezentował swój pierwszy obiektyw kinematograficzny. To pełnoklatkowy zoom o uniwersalnym zasięgu, który...
5
Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro
Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro
Cosina prezentuje nowy manualny obiektyw szerokokątny Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 przeznaczony do lustrzanek z mocowaniem Nikon F. Szkło może pochwalić...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)