M.Zuiko Digital ED 100-400 mm f/5.0-6.3 IS - zoom 200-800 mm o wadze 1,12 kg

Autor: Maciej Luśtyk

4 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowszy tele-zoom Olympusa łączy wyjątkowo duży zakres ogniskowych z lekką, kompaktowa konstrukcją, stabilizacją obrazu i relatywnie niską ceną.

Długie obiektywy typu tele-zoom to w doskonałej większości domena profesjonalnej fotografii sportowej. Czy można inaczej? Olympus chce udowodnić, że tak i podczas gdy wszyscy czekamy by wreszcie zobaczyć profesjonalny model 150-400 f/4.5, prezentuje znacznie bardziej przystępny obiektyw M.Zuiko Digital ED 100-400 mm f/5.0-6.3 IS, któremu jednak nie brak możliwości.

Rekordowy zakres, kompaktowa obudowa

Przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku matryc systemu Mikro Cztery Trzecie, ogniskową obiektywów mnożymy razy 2. Tak więc w rzeczywistości otrzymujemy tu obiektyw o zakresie ogniskowych porównywalnych do pełnoklatkowego obiektywu 200-800 mm, co nawet w przypadku średniej jasności powinno pozwolić nam na uzyskanie przyjemnie rozmytego tła, zwłaszcza, że nowe szkło pozwala na ostrzenie z odległości już 1,3 m (dla całego zakresu ogniskowych), dzięki czemu posłuży także za obiektyw pseudo makro (maksymalne powiększenie 0,57 x). Dodatkowo, podłączając dostępne w systemie telekonwertery, możemy zwiększyć zasięg maksymalnie do 400-1600 mm, jednak tu już będziemy musieli pogodzić się z obniżeniem jasności do f/10-f/13.

Sam układ optyczny obiektywu zbudowany został na bazie 21 soczewek w 15 grupach i zawiera 4 elementy ED oraz 4 soczewki o zwiększonym współczynniku refrakcji, co według producenta zapewnić ma doskonałą kontrolę aberracji chromatycznej i  „jasny, wyraźny i ostry obraz na całej powierzchni kadru dla wszystkich długości ogniskowej”. Do tego 9-listkowa przysłona i powłoki ZERO (Zuiko Extra-low Reflection Optical) redukujące flary i odblaski w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

Oprócz tego, obiektyw oferuje wbudowany układ stabilizacji o deklarowanej skuteczności 3 EV i szybki silnik liniowy AF, który bazując na poruszaniu lekką soczewką, umieszczoną z tyłu obiektywu, działać ma szybko i precyzyjnie. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność autofokusu, otrzymujemy także limiter zakresu ostrzenia.

Obiektyw został ponadto wyposażony w uszczelnienia, chroniące go przed kurzem i zachlapaniami, a cała konstrukcja, jak na swoje możliwości jest wyjątkowo kompaktowa - M.Zuiko Digital ED 100-400 mm f/5.0-6.3 IS mierzy raptem 86 x 206 mm przy wadze 1,12 kg! Na jego przednią soczewkę nakręcimy zaś filtry o średnicy 72 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw M.Zuiko Digital ED 100-400 mm f/5.0-6.3 IS trafi do sprzedaży w połowie sierpnia 2020 roku, w cenie 5790 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem olympus.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Cashback Tamron - do 960 zł zwrotu przy zakupie obiektywów do Sony E
Cashback Tamron - do 960 zł zwrotu przy zakupie obiektywów do Sony E
Cashback marki Tarmon to świetna okazja na zakup obiektywów do systemu Sony E. Do końca roku obiektywy zoom kupimy nawet 960 zł taniej.
15
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 Sony FE - zbliża się koniec akcji serwisowej
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 Sony FE - zbliża się koniec akcji serwisowej
Focus Nordic Poland wyłączny dystrybutor Samyang w Polsce informuje, iż 10 grudnia 2022 r. kończy proces wymiany serwisowej obiektywów Samyang AF 24-70mm F/2.8 Sony...
1
Kończy się Cashback Sigma - podwójny rabat tylko do jutra
Kończy się Cashback Sigma - podwójny rabat tylko do jutra
Cashback marki Sigma obejmuje 6 popularnych obiektywów do bezlusterkowców. Do 30 listopada niektóre modele kupicie z dodatkowym rabatem w ramach promocji Black...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)