Pentax D FA 21 mm Limited i DA* 16-50 mm f/2.8 ED PLM AW - nowe obiektywy na horyzoncie

0

Autor: Maciej Luśtyk

15 Maj 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Oprócz nowej lustrzanki, Ricoh w niedługim czasie planuje także premiery nowych obiektywów do systemu Pentax K. Otrzymamy pełnoklatkowy szeroki kąt i ciekawy standardowy zoom do aparatów APS-C.

Choć o nadchodzących nowościach mieliśmy dowiedzieć się podczas targów CP+2020, z powodu epidemii producent zdecydował o przesunięciu zapowiedzi produktów. Tę otrzymujemy dzisiaj, w formie wideorozmowy z inżynierami odpowiedzialnymi za wdrażanie nowych modeli na rynek.

Oprócz flagowego korpusu APS-C, o którym możecie przeczytać więcej tutaj, producent w niedługim czasie planuje zaprezentować także 2 nowe obiektywy. Będą to modele o roboczych nazwach D FA 21 mm Limited oraz HD Pentax DA* 16-50 mm F2.8ED PLM AW.

Nowe rozdanie

Choć póki co na ich temat wiadomo niewiele, nadchodzące pełnoklatkowe szkło z serii Limited będzie wreszcie wyposażone w silnik AF (DC), co znacznie usprawni kwestię ostrzenia i być może stanie się standardem dla serii w przyszłości. Oprócz tego, szkło ma być uszczelnione i podobnie jak wszystkie obiektywy z linii oferować metalowy tubus.

Producent jak na razie nie zdradza z jaką światłosiłą będziemy mieli do czynienia, ale jeśli mielibyśmy sugerować się tymczasowymi renderami, prawdopodobnie przysłonę otworzymy maksymalnie do wartości f/2.8.

Bardzo ciekawie zapowiadającą się konstrukcją jest też model HD Pentax DA* 16-50mm F2.8ED PLM AW, kierowany do użytkowników aparatów APS-C, którym zaoferuje ekwiwalent ok. 24-75 mm. Szkło z serii premium, oznaczonej gwiazdką ma odznaczać się ponadprzeciętną optyką i zupełnie nowy silnikiem AF PLM (Pulse Motor), który zapewnić ma szybkie i skuteczne ostrzenie.

Kiedy premiera?

Jak na razie ramy czasowe odnośnie nadchodzących modeli są dość szerokie. Premiery obydwu modeli planowane są na pierwszą połowę 2021 roku. Oprócz tego, producent rzuca też nieco więcej światła na zapowiedziany w marcu obiektyw portretowy HD PENTAX-D FA* 85 mm f/1.4 SDM AW. Przede wszystkim oczekiwać mamy świetnej kontroli aberracji chromatycznej, a producent zadbał też o to, by oprócz ostrości szkło oferowało także ciekawe rozmycie obrazu. Jak twierdzą inżynierowie, będzie to „najlepszy obiektyw w swojej klasie”. Czy będzie tak w rzeczywistości? Przekonamy się zapewne już niebawem. Premiera 85-tki odbyć ma się bowiem jeszcze w tym roku.

Co ciekawe, producent wspomina też o planach produkcji nowej, kompaktowej i bardziej przystępnej cenowo optyki. Biorąc pod uwagę ceny niektórych obiektywów Pentaksa, nie możemy się doczekać.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 14 mm f/1.8 GM - jasny szeroki kąt z najwyższej półki
Sony FE 14 mm f/1.8 GM - jasny szeroki kąt z najwyższej półki
Sony rozszerza topową linię obiektywów GM o jasny szerokokątny model 14 mm f/1.8, który jakością obrazu deklasować ma wszystkie analogiczne konstrukcje na...
7
0
Cooke dla ubogich? Oto superjasne obiektywy filmowe Mitakon Speedmaster T1.0 do Mikro Cztery Trzecie i APS-C
Cooke dla ubogich? Oto superjasne obiektywy filmowe Mitakon Speedmaster T1.0 do Mikro Cztery...
ZY Optics wprowadza stylowe i superjasne obiektywy filmowe Mitakon Speedmaster Cinema Lens, przeznaczone do aparatów i kamer z matrycami Mikro Cztery Trzecie oraz...
3
0
Voigtlander Ultron 28 mm f/2 Vintage Line I i II - klasyczne stałki w nowej odsłonie
Voigtlander Ultron 28 mm f/2 Vintage Line I i II - klasyczne stałki w nowej odsłonie
W ofercie Cosiny debiutują dwa nowe obiektywy 28 mm z serii Vintage Line, charakteryzującej się stylistyką retro. Obiektywy z mocowaniem Leica M różnią się wykończeniem i mechanizmem...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)