Sigma stawia na obiektywy do bezlusterkowców

Autor: Andrzej Wencel

16 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Najpierw Canon rezygnuje z rozwoju linii EF, teraz Sigma. Czy takie posunięcie oznacza, że pora aby lustrzanki odeszły wreszcie do fotograficznego lamusa?

10 marca Kazuto Yamaki (CEO Sigmy) przyznał na Twitterze, jakiego rodzaju nowości możemy się spodziewać po najbliższych premierach sprzętowych firmy. W odpowiedzi na pytanie zadane przez Terryego Ikomę (@uplink_boss), zdradził, że Sigma traktuje obecnie priorytetowo rozwój oferty obiektywów z linii „DN” - opracowanej z myślą o bezlusterkowcach z matryca pełnoklatkową, APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Przy czym najwięcej nowości ma się pojawić właśnie pod pełną klatkę (seria DG DN).

"Większość przyszłych produktów będzie projektowana specjalne z myślą o bezlusterkowcach"

Przy okazji warto też zwrócić uwagę na oświadczenie firmy Canon, która potwierdziła w jednym z wywiadów na początku tego roku, że również skupi się głównie na pełnoklatkowych obiektywach do aparatów bezlusterkowych (mocowanie RF). Zważywszy na fakt, że coraz więcej osób (zarówno profesjonalistów, jak i hobbystów) korzysta z bezlusterkowców, to posunięcie wydaje się mocno uzasadnione.

Różnorodność

Sigma w tym momencie produkuje ponad 50 modeli obiektywów dla wielu marek i systemów m.in.: Nikon, Canon, Sony, Olympus, Pentax, a także dla własnych aparatów. Warto przypomnieć, że w 2018 roku Sigma postanowiła zrezygnować z produkcji szkieł z bagnetem SA (oryginalne mocowanie Sigmy) na bagnet L wykorzystywany przez Leice czy Panasonica.

Linia obiektywów Sigmy do lustrzanek jest już właściwie kompletna

W takim wypadku krok w kierunku rozwoju obiektywów dla aparatów bezlusterkowych wydaje się zrozumiały. Firma jednak nie odcina się zupełnie od aparatów z lustrem. Sigma nie zaprzestanie prac nad nowymi obiektywami dla lustrzanek, ale zaznacza, że prym będą od tej pory wiodły obiektywy DN.

Taka deklaracja ze strony CEO to także poważna obietnica. Ciekawe zatem jaką niespodziankę przygotują dla nas konstruktorzy w pierwszej kolejności?

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)