Sigma stawia na obiektywy do bezlusterkowców

3

Autor: Andrzej Wencel

16 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Najpierw Canon rezygnuje z rozwoju linii EF, teraz Sigma. Czy takie posunięcie oznacza, że pora aby lustrzanki odeszły wreszcie do fotograficznego lamusa?

10 marca Kazuto Yamaki (CEO Sigmy) przyznał na Twitterze, jakiego rodzaju nowości możemy się spodziewać po najbliższych premierach sprzętowych firmy. W odpowiedzi na pytanie zadane przez Terryego Ikomę (@uplink_boss), zdradził, że Sigma traktuje obecnie priorytetowo rozwój oferty obiektywów z linii „DN” - opracowanej z myślą o bezlusterkowcach z matryca pełnoklatkową, APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Przy czym najwięcej nowości ma się pojawić właśnie pod pełną klatkę (seria DG DN).

"Większość przyszłych produktów będzie projektowana specjalne z myślą o bezlusterkowcach"

Przy okazji warto też zwrócić uwagę na oświadczenie firmy Canon, która potwierdziła w jednym z wywiadów na początku tego roku, że również skupi się głównie na pełnoklatkowych obiektywach do aparatów bezlusterkowych (mocowanie RF). Zważywszy na fakt, że coraz więcej osób (zarówno profesjonalistów, jak i hobbystów) korzysta z bezlusterkowców, to posunięcie wydaje się mocno uzasadnione.

Różnorodność

Sigma w tym momencie produkuje ponad 50 modeli obiektywów dla wielu marek i systemów m.in.: Nikon, Canon, Sony, Olympus, Pentax, a także dla własnych aparatów. Warto przypomnieć, że w 2018 roku Sigma postanowiła zrezygnować z produkcji szkieł z bagnetem SA (oryginalne mocowanie Sigmy) na bagnet L wykorzystywany przez Leice czy Panasonica.

Linia obiektywów Sigmy do lustrzanek jest już właściwie kompletna

W takim wypadku krok w kierunku rozwoju obiektywów dla aparatów bezlusterkowych wydaje się zrozumiały. Firma jednak nie odcina się zupełnie od aparatów z lustrem. Sigma nie zaprzestanie prac nad nowymi obiektywami dla lustrzanek, ale zaznacza, że prym będą od tej pory wiodły obiektywy DN.

Taka deklaracja ze strony CEO to także poważna obietnica. Ciekawe zatem jaką niespodziankę przygotują dla nas konstruktorzy w pierwszej kolejności?

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sirui 35 mm f/1.8 1.33x - nadchodzi kolejny tani obiektyw anamorficzny
Sirui 35 mm f/1.8 1.33x - nadchodzi kolejny tani obiektyw anamorficzny
Po ciepło przyjętym modelu 50 mm, Sirui zapowiada kolejny obiektyw anamorficzny, który przełamuje barierę niedostępności.
23
0
Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM - ultraszeroki, doskonały optycznie i koszmarnie drogi
Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM - ultraszeroki, doskonały optycznie i koszmarnie drogi
Tak w skrócie można opisać najnowszy zoom Sony, który ma szansę stać się świętym graalem dla fotografów lubujących się w fotografii krajobrazowej, architektury czy...
15
1
Venus Optics Laowa 9 mm f/5.6 FF RL - powitajcie najszerszy obiektyw pełnoklatkowy na świecie
Venus Optics Laowa 9 mm f/5.6 FF RL - powitajcie najszerszy obiektyw pełnoklatkowy na świecie
Istniejące zaledwie kilka lat Venus Optics to wyjątkowy powiew świeżości na rynku optyki - niemal każda konstrukcja jest pod jakimś względem wyjątkowa. Tym razem...
12
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)