Sigma stawia na obiektywy do bezlusterkowców

3

Autor: Andrzej Wencel

16 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Najpierw Canon rezygnuje z rozwoju linii EF, teraz Sigma. Czy takie posunięcie oznacza, że pora aby lustrzanki odeszły wreszcie do fotograficznego lamusa?

10 marca Kazuto Yamaki (CEO Sigmy) przyznał na Twitterze, jakiego rodzaju nowości możemy się spodziewać po najbliższych premierach sprzętowych firmy. W odpowiedzi na pytanie zadane przez Terryego Ikomę (@uplink_boss), zdradził, że Sigma traktuje obecnie priorytetowo rozwój oferty obiektywów z linii „DN” - opracowanej z myślą o bezlusterkowcach z matryca pełnoklatkową, APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Przy czym najwięcej nowości ma się pojawić właśnie pod pełną klatkę (seria DG DN).

"Większość przyszłych produktów będzie projektowana specjalne z myślą o bezlusterkowcach"

Przy okazji warto też zwrócić uwagę na oświadczenie firmy Canon, która potwierdziła w jednym z wywiadów na początku tego roku, że również skupi się głównie na pełnoklatkowych obiektywach do aparatów bezlusterkowych (mocowanie RF). Zważywszy na fakt, że coraz więcej osób (zarówno profesjonalistów, jak i hobbystów) korzysta z bezlusterkowców, to posunięcie wydaje się mocno uzasadnione.

Różnorodność

Sigma w tym momencie produkuje ponad 50 modeli obiektywów dla wielu marek i systemów m.in.: Nikon, Canon, Sony, Olympus, Pentax, a także dla własnych aparatów. Warto przypomnieć, że w 2018 roku Sigma postanowiła zrezygnować z produkcji szkieł z bagnetem SA (oryginalne mocowanie Sigmy) na bagnet L wykorzystywany przez Leice czy Panasonica.

Linia obiektywów Sigmy do lustrzanek jest już właściwie kompletna

W takim wypadku krok w kierunku rozwoju obiektywów dla aparatów bezlusterkowych wydaje się zrozumiały. Firma jednak nie odcina się zupełnie od aparatów z lustrem. Sigma nie zaprzestanie prac nad nowymi obiektywami dla lustrzanek, ale zaznacza, że prym będą od tej pory wiodły obiektywy DN.

Taka deklaracja ze strony CEO to także poważna obietnica. Ciekawe zatem jaką niespodziankę przygotują dla nas konstruktorzy w pierwszej kolejności?

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)