Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2 - jasny, tani ekwiwalent 50 mm nareszcie dołącza do systemu

7

Autor: Maciej Luśtyk

23 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Fujifilm X to bez wątpienia jeden z ciekawszych systemów fotograficznych na rynku. Niestety do tej pory miał jedną zasadniczą wadę - brakowało w nim niedrogich, budżetowych stałek. Zmienia się to wraz z modelem XC 35 mm f/2, czyli ekwiwalentem popularnej 50-tki.

Oparty o matryce APS-C systemu Fujifilm X oferuje jedne z najbardziej przystępnych cenowo aparatów na rynku. Przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę oferowane przez nie możliwości. Mimo to przez 8 lat jego istnienia na rynku nie doczekaliśmy się równie atrakcyjnych cenowo, jasnych obiektywów, takich jak popularne obiektywy „plastik-fantastik” 50 mm f/1.8 w systemach lustrzankowych, które można kupić już za kilkaset złotych.

Doskonały obiektyw na początek

Zmienia się to wraz z pokazanym dzisiaj modelem Fujinon XC 35 mm f/2, czyli konstrukcją analogiczną do wspomnianych modeli. Choć posiada plastikową obudowę i plastikowe mocowanie, pod względem optycznym oferować ma takie same rezultaty jak popularny model XF 35 mm F2 R WR. Wyposażony został bowiem w dokładnie taki sam układ optyczny.

Otrzymujemy więc układ oparty o 9 soczewek w 6 grupach, gdzie obecne są aż dwie soczewki asferyczne, co zapewnić ma równą ostrość na całej powierzchni kadru już od nominalnej wartości przysłony. Układ ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 35 cm, a 9-listkowa przysłona zapewnić ma przyjemne dla oka rozmycie nieostrości z okrągłą reprodukcją punktów świetlnych nawet po jej mocniejszym domknięciu. Na dokładkę, szybki i niemal bezgłośny silnik krokowy AF, który powinien okazać się też skuteczny podczas rejestracji filmów.

Jedynymi faktycznymi różnicami, oprócz materiału, z którego został wykonany tubus, są także brak uszczelnień oraz brak pierścienia przysłony. W tym wypadku będziemy więc zdani na kontrolę parametrów przysłony za pomocą pokrętła funkcyjnego tak, jak ma to miejsce w większości aparatów na rynku.

Cena i dostępność

Nieco bardziej budżetowa konstrukcja przestanie być zapewne problemem, gdy spojrzymy na cenę obiektywu. Ten wyceniony został na 199 dolarów, czyli około 750 zł. Za wersję R WR musimy obecnie zapłacić ponad 2 razy więcej. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy.

Specyfikacja:

Nazwa Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2
Producent Fujifilm
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm X
Ogniskowa 35 mm (ekwiwalent 50 mm)
Maksymalna jasność 2
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 9 elementów / 6 grup (2 soczewki asferyczne)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,14×
Minimalna odległość ogniskowania 35 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 43 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie nie
Mechanizm autofokusa Silnik krokowy
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 58 x 47 mm
Waga 130 g
Cena w dniu premiery 850 zł

Więcej informacji znajdziecie pod adresem fujifilm.eu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
Mamy kolejny jasny obiektyw od firmy 7Artisans. Pełnoklatkowy 50 mm f/1.05 do bezlusterkowców jest już dostępny w przedsprzedaży na czterech mocowaniach.
7
0
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canonowską lustrzankową 50-tkę, określaną często mianem „plastik-fantastik” znają chyba wszyscy. Teraz wreszcie konstrukcja zawitać ma także do bezlusterkowego systemu...
23
2
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)