Kipon Ibegon 12 mm f/2.8 - manualny szeroki kąt do Fujifilm X

0

Autor: Michał Chrzanowski

29 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma Kipon nie zwalnia tempa i tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw do systemu Fujifilm X. Manualny Ibegon 12 mm f/2.8 to specjalnie opracowany układ optyczny, który ma zapewnić wysoką jakość obrazu - nawet w trudniejszych warunkach.

Kipon to ostatnimi czasy bardzo prężnie działająca firma, które nie daje o sobie zapomnieć. Na przestrzeni kilkunastu miesięcy pokazała szereg nowych rozwiązań, dzięki czemu zapisała się w świadomości użytkowników jako całkiem ciekawy niezależny producent optyki i akcesoriów. W październiku ubiegłego roku otrzymaliśmy ponad 20 adapterów do systemów Nikon Z i EOS R. Kolejnym krokiem była premiera najnowszej linii obiektywów Kipon Elegant - 5 manualnych szkieł kompatybilnych z Nikonem Z6, Z7 i Canonem EOS R. Jednak teraz firma otworzyła się na kolejny bezlusterkowy system i pokazała światu Ibegon 12 mm f/2.8 - pierwszą manualną stałkę opracowaną z myślą o bezlusterkowcach Fujifilm z matrycą APS-C.

Optyka na specjalne życzenie

Jak zaznacza producent, układ optyczny Ibegona 12 mm f/2.8 został opracowany przez niemiecką firmę IB/E OPTICS. We wnętrzu w pełni manualnej stałki o ekwiwalencie ogniskowej 18 mm (maksymalne powiększenie 1:10, pole widzenia 99.5 stopnia) znajdziemy 12 elementów optycznych rozmieszczonych w 9 grupach. Zastosowane soczewki wykonane z wysokiej klasy optycznego szkła mają zagwarantować odpowiednią rozdzielczość i kontrast. Zaś za plastykę ma odpowiadać 7-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/2.8, którą będziemy mogli domknąć do f/22. Warto także zaznaczyć, że minimalna odległość ogniskowania wynosi 15 cm.

Kipon Ibegon 12 mm f/2.8 w sprzedaży ma pojawić się we wrześniu tego roku. Cena jak na razie nie została ujawniona. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem Fujifilm X, ale w późniejszym terminie mają pojawić się także wersje do systemów Sony E, Canon EOS M oraz Mikro Cztery Trzecie.

Specyfikacja

Nazwa Kipon Ibegon 12 mm f/2.8
Producent
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm X
Ogniskowa 12 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony tak
Układ optyczny 12 lementów / 9 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 99.5°
Maksymalne powiększenie 1:10
Minimalna odległość ogniskowania 15
Tryb makro tak
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Akcesoria dwa dekielki

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Do 27 czerwca 2021 roku wszystkie kinematograficzne obiektywy Irix z mocowaniami Canon EF i Canon RF można nabyć o 500 zł taniej.
0
0
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.
0
0
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0