Canon pracuje nad sześcioma obiektywami RF do systemu EOS R. Premier możemy spodziewać się jeszcze w tym roku

Canon pracuje nad sześcioma obiektywami RF do systemu EOS R. Premier możemy spodziewać się jeszcze w tym roku

Dwie portretówki 85 mm f/1.2, w tym jedna z funkcją Defocus Smoothing, reporterskie konstrukcje 15-35 mm, 24-70 mm i 70-200 mm ze stałym światłem f/2.8 oraz „travel zoom“ o uniwersalnym zakresie 24-240 mm f/4-6.3 - oto zapowiedziane modele do systemu EOS R, które na rynku mają pojawić się w tym roku.

Dzisiejsza premiera Canona EOS RP z pewnością zaciekawiła niejednego fotografa. Pełnoklatkowe i do tego uszczelnione body o intuicyjnej ergonomii za 6500 zł to kusząca propozycja. Jednak to wiadomość o trwających pracach nad sześcioma zaawansowanymi obiektywami RF może na dobre rozgrzać serca profesjonalistów rozważających przesiadkę na system EOS R. Bo czy może być coś lepszego niż informacja, że jeszcze w tym roku na rynku pojawią się ultrajasne portretówki, „święta trójca“ reporterskich zoomów oraz wszechstronne szkło o imponującym zakresie ogniskowych? Canon tym samym dał jasny sygnał, że nowy system to nie tylko sezonowa ciekawostka, ale melodia niedalekiej przyszłości, która zaawansowanych fotografów może nakłonić do wkroczenia w bezlusterkowy świat.

Jasne portretówki po raz pierwszy

Producent nie ujawnia jednak żadnych szczegółów dotyczących specyfikacji. W zamian zdradza jakich premier możemy się spodziewać w tym roku. Portrecistów zapewne ucieszy fakt, że Canon pracuje nad nie jedną a dwiema stałkami. Pierwsza, RF 85 mm f/1.2L USM ma być obiektywem oferującym najwyższą jakość obrazu dla zaawansowanych i profesjonalnych fotografów. Z kolei model RF 85 mm f/1.2 L USM DS z funkcją Defocus Smoothing to obiektyw, który ma oferować plastyczne rozmycie tła z efektem bokeh. Tak więc w przypadku tego szkła możemy przypuszczać, że będziemy mieć do czynienia z implementacją filtra apodyzacyjnego, który efektywnie wygładza kontury w nieostrościach, dzięki czemu obraz wydaje się „trójwymiarowy“.

Reporterskie obiektywy po raz drugi

Kolejne trzy propozycje to odpowiedź na zapotrzebowanie zawodowców. Szerokokątny obiektyw RF 15-35 mm f/2.8L IS USM to konstrukcja zaprojektowana z myślą o fotografach architektury, wnętrz i krajobrazów. Ale po taki zakres ogniskowych chętnie sięgają także fotografowie ślubni, którzy w swoich ujęciach chcą zawrzeć znacznie więcej kontekstu. Z kolei RF 24-70 mm f/2.8L IS USM to standardowy zoom i prawdziwy „wół roboczy“ niejednego fotoreportera. Idealny do reportażu, ale również do nagrywania filmów - o czym przekonuje producent. Uzupełnieniem „świętej trójcy“ jest oczywiście stabilizowany teleobiektyw RF 70-200 mm f/2.8L IS USM, czyli niezbędny element wyposażenia profesjonalisty - od fotografii sportu, przez dokument i przyrodę, a na portrecie skończywszy.

Uniwersalny zoom po raz trzeci

Ostatni z zapowiedzianych modeli, RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM ma okazać się nieodłącznym towarzyszem podróży - ma być praktyczny zarówno pod względem wielkości, jak i wydajności. „Jest to uniwersalny obiektyw dla zaawansowanych fotografów amatorów i nagrywających wideo, oferujący szeroki zakres ogniskowych do wykonywania niezwykłych ujęć“ - zaznacza producent.

Na chwile obecną to wszystkie informacje, którymi podzielił się Canon. Zapowiedziane modele mają sukcesywnie mieć swoje premiery jeszcze w tym roku. I zapewne z biegiem czasu producent ujawni więcej szczegółów (w tym specyfikację, ceny i dostępność) poszczególnych modeli.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1