Leica Thambar-M 90 mm f/2.2 - legendarny obiektyw soft-focus powraca

0
Maciej Luśtyk
17 Październik 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Po modelu Summaron-M 28 mm f/5.6 Leica wskrzesza kolejną konstrukcję, która wśród kolekcjonerów uchodzi za kultową. Thambar-M 90 mm f/2.8 to nowa wersja obiektywu sprzed 80 lat, która dostarczyć ma użytkownikom wyjątkowo plastycznych efektów.

Nowe szkło Thambar-M 90 mm f/2.8 opiera się na niemal identycznym układzie optycznym jak oryginał - otrzymujemy więc 4 soczewki w 3 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z minimalnej odległości 1 m. Układ ten wspomaga bezstopniowa, 20-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/6.3 lub f/25.

Gdy "miękko" nie wystarcza

Jak to możliwe, że obiektyw posiada 2 maksymalne wartości przysłony? Wszystko wynika z jego przeznaczenia i konstrukcji. Zasadniczo jest to obiektyw z nieskorygowaną aberracją sferyczną, co dostarcza efektu soft-focus, którego intensywność możemy regulować za pomocą przysłony. Standardowo będziemy więc używać białej skali, która pozwoli nam na pracę w zakresie f/2.2 - f/25.

Jeśli jednak zwykły efekt działania obiektywu to dla nas za mało, rozmycie możemy zwiększyć, nakręcając na obiektyw filtr z kropką na środku, która sprawia, że na matrycę dociera mniej promieni równoległych do osi optycznej. Zmniejsza to też jednak transmisję światła - stąd druga czerwona skala, która kończy się już przy wartości f/6.3, gdzie otwór przysłony pokrywa się z wielkością kropki, uniemożliwiając wykonanie zdjęcia. Efekty uzyskane za pomocą obiektywu możecie obejrzeć na poniższych zdjęciach. Niestety producent nie informuje na jakich ustawieniach były wykonywane.

Soft-focus dla wybranych

Jak zwykle w przypadku Leiki, możemy liczyć na wysoką jakość wykonania. Otrzymujemy więc metalową obudowę, eleganckie wykończenie, a także stylowy pokrowiec. Jak zwykle też do czynienia mamy z wyśrubowaną ceną, która sprawia, że wśród fotografów nowa konstrukcja będzie prawdopodobnie taką samą rzadkością jak oryginał. Niewiele osób będzie bowiem gotowych wydać 6,5 tys. dolarów na obiektyw soft-focus.

Obiektyw będzie dostępny w sprzedaży w połowie listopada 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem leica-camera.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z
Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z
Kolejna z konstrukcji Meike została zaadaptowana na potrzeby najnowszych pełnoklatkowych bezlusterkowców. Tym razem jest to niedrogi obiektyw makro, którego brakuje w...
2
0
Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM - jasna budżetowa stałka wzbogacona o ultradźwiękowy napęd AF
Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM - jasna budżetowa stałka wzbogacona o ultradźwiękowy napęd AF
Rok temu Yongnuno zadebiutowało z jasnym reporterskim obiektywem YN 35 mm f/1.4. Choć oferowała ciekawą specyfikację w rekordowo niskiej cenie, odstawała widocznie od...
8
0
Leica APO-Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH - nowy standard w systemie L
Leica APO-Summicron-SL 50 mm f/2 ASPH - nowy standard w systemie L
Leica zaprezentowała drugi obiektyw standardowy, przeznaczony do pełnoklatkowego, bezlusterkowego systemu L. Jest tańszy od modelu Summilux f/1.4, ale jego cena i tak...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)