Leica Thambar-M 90 mm f/2.2 - legendarny obiektyw soft-focus powraca

Leica Thambar-M 90 mm f/2.2 - legendarny obiektyw soft-focus powraca

Po modelu Summaron-M 28 mm f/5.6 Leica wskrzesza kolejną konstrukcję, która wśród kolekcjonerów uchodzi za kultową. Thambar-M 90 mm f/2.8 to nowa wersja obiektywu sprzed 80 lat, która dostarczyć ma użytkownikom wyjątkowo plastycznych efektów.

Nowe szkło Thambar-M 90 mm f/2.8 opiera się na niemal identycznym układzie optycznym jak oryginał - otrzymujemy więc 4 soczewki w 3 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z minimalnej odległości 1 m. Układ ten wspomaga bezstopniowa, 20-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/6.3 lub f/25.

Gdy "miękko" nie wystarcza

Jak to możliwe, że obiektyw posiada 2 maksymalne wartości przysłony? Wszystko wynika z jego przeznaczenia i konstrukcji. Zasadniczo jest to obiektyw z nieskorygowaną aberracją sferyczną, co dostarcza efektu soft-focus, którego intensywność możemy regulować za pomocą przysłony. Standardowo będziemy więc używać białej skali, która pozwoli nam na pracę w zakresie f/2.2 - f/25.

Jeśli jednak zwykły efekt działania obiektywu to dla nas za mało, rozmycie możemy zwiększyć, nakręcając na obiektyw filtr z kropką na środku, która sprawia, że na matrycę dociera mniej promieni równoległych do osi optycznej. Zmniejsza to też jednak transmisję światła - stąd druga czerwona skala, która kończy się już przy wartości f/6.3, gdzie otwór przysłony pokrywa się z wielkością kropki, uniemożliwiając wykonanie zdjęcia. Efekty uzyskane za pomocą obiektywu możecie obejrzeć na poniższych zdjęciach. Niestety producent nie informuje na jakich ustawieniach były wykonywane.

Soft-focus dla wybranych

Jak zwykle w przypadku Leiki, możemy liczyć na wysoką jakość wykonania. Otrzymujemy więc metalową obudowę, eleganckie wykończenie, a także stylowy pokrowiec. Jak zwykle też do czynienia mamy z wyśrubowaną ceną, która sprawia, że wśród fotografów nowa konstrukcja będzie prawdopodobnie taką samą rzadkością jak oryginał. Niewiele osób będzie bowiem gotowych wydać 6,5 tys. dolarów na obiektyw soft-focus.

Obiektyw będzie dostępny w sprzedaży w połowie listopada 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem leica-camera.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12