Leica Thambar-M 90 mm f/2.2 - legendarny obiektyw soft-focus powraca

Autor: Maciej Luśtyk

17 Październik 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Po modelu Summaron-M 28 mm f/5.6 Leica wskrzesza kolejną konstrukcję, która wśród kolekcjonerów uchodzi za kultową. Thambar-M 90 mm f/2.8 to nowa wersja obiektywu sprzed 80 lat, która dostarczyć ma użytkownikom wyjątkowo plastycznych efektów.

Nowe szkło Thambar-M 90 mm f/2.8 opiera się na niemal identycznym układzie optycznym jak oryginał - otrzymujemy więc 4 soczewki w 3 grupach, które pozwolą nam na ostrzenie z minimalnej odległości 1 m. Układ ten wspomaga bezstopniowa, 20-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/6.3 lub f/25.

Gdy "miękko" nie wystarcza

Jak to możliwe, że obiektyw posiada 2 maksymalne wartości przysłony? Wszystko wynika z jego przeznaczenia i konstrukcji. Zasadniczo jest to obiektyw z nieskorygowaną aberracją sferyczną, co dostarcza efektu soft-focus, którego intensywność możemy regulować za pomocą przysłony. Standardowo będziemy więc używać białej skali, która pozwoli nam na pracę w zakresie f/2.2 - f/25.

Jeśli jednak zwykły efekt działania obiektywu to dla nas za mało, rozmycie możemy zwiększyć, nakręcając na obiektyw filtr z kropką na środku, która sprawia, że na matrycę dociera mniej promieni równoległych do osi optycznej. Zmniejsza to też jednak transmisję światła - stąd druga czerwona skala, która kończy się już przy wartości f/6.3, gdzie otwór przysłony pokrywa się z wielkością kropki, uniemożliwiając wykonanie zdjęcia. Efekty uzyskane za pomocą obiektywu możecie obejrzeć na poniższych zdjęciach. Niestety producent nie informuje na jakich ustawieniach były wykonywane.

Soft-focus dla wybranych

Jak zwykle w przypadku Leiki, możemy liczyć na wysoką jakość wykonania. Otrzymujemy więc metalową obudowę, eleganckie wykończenie, a także stylowy pokrowiec. Jak zwykle też do czynienia mamy z wyśrubowaną ceną, która sprawia, że wśród fotografów nowa konstrukcja będzie prawdopodobnie taką samą rzadkością jak oryginał. Niewiele osób będzie bowiem gotowych wydać 6,5 tys. dolarów na obiektyw soft-focus.

Obiektyw będzie dostępny w sprzedaży w połowie listopada 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem leica-camera.com.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Ruszył Cashback na obiektywy Sigma - obiektywy z mocowaniami Sony E i L-Mount ze zwrotem do 940 zł
Ruszył Cashback na obiektywy Sigma - obiektywy z mocowaniami Sony E i L-Mount ze zwrotem do 940 zł
K-Consult, dystrybutor marki Sigma informuje o nowej ofercie Cashback na wybrane modele obiektywów. Akcja trwa do 30 listopada i obejmuje 6 popularnych obiektywów do...
1
7Artisans 4 mm f/2.8 - kołowe rybie oko do belzusterkowców APS-C
7Artisans 4 mm f/2.8 - kołowe rybie oko do belzusterkowców APS-C
Oferta chińskiego producenta manualnej optyki powiększyła się o nowy obiektyw. Tym razem otrzymujemy kompaktowe rybie do aparatów APS-C, o bardzo dużym kącie...
5
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - wszechstronny i kompaktowy zoom oficjalnie zaprezentowany
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - wszechstronny i kompaktowy zoom oficjalnie zaprezentowany
Oferujący unikalny zakres ogniskowych, obiektyw Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD będzie najbardziej kompaktowym i jednym z najbardziej uniwersalnych szerokokątnych...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)