Olympus zakończył produkcję szkieł do systemu 4/3

1
Maciej Luśtyk
13 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć większość z nas spodziewała się tego od dawna, dopiero teraz otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie porzucenia przez producenta mocowania 4/3.

Standard 4/3 ujrzał światło dzienne w 2003 roku i był pierwszym w pełni cyfrowym systemem fotograficznym. Podczas gdy pozostali producenci tworzyli aparaty z matrycami APS-C, obsługujące analogowe, pełnoklatkowe obiektywy, Olympus postanowił stworzyć nowy system od podstaw, z mniejszą matrycą, ale telecentrycznymi obiektywami, które razem miały tworzyć poręczny, niewielki lustrzankowy system, dostarczający obraz o konkurencyjnej jakości. Była to też próba ustandaryzowania systemu mocowań, który miały dzielić ze sobą różni producenci.

Olympus E-1, pierwszy aparat systemu 4/3

Choć system nigdy nie okazał się tak konkurencyjny, jak życzyli sobie tego projektanci, to poszczególne modele aparatów, a przede wszystkim optyka cieszyły się bardzo dobrą opinią użytkowników. Całe przedsięwzięcie dało także podwaliny dla wprowadzonego w 2008 roku standardu Mikro Cztery Trzecie, który rozpoczął bezlusterkową rewolucję i który ceniony jest przez użytkowników za doskonały balans w kwestii rozmiarów sprzętu i dostarczanej jakości obrazu. Jest też jednym z chętniej wykorzystywanych standardów przez osoby zajmujące się produkcjami wideo.

Ostatni aparat z systemu 4/3 zaprezentowany został ponad 6 lat temu, a użytkownicy już od momentu pojawienia się aparatów Mikro Cztery Trzecie spodziewali się, że koniec standardu 4/3 jest bliski. Fakt porzucenia go producent potwierdził jednak dopiero teraz, przy okazji wydania najnowszego katalogu szkieł MTF, w którym znajdziemy oficjalną notę informującą o zaprzestaniu produkcji obiektywów Olympusa z tym mocowaniem.

Miejmy nadzieję, że pomoże to teraz włożyć producentowi jeszcze więcej wysiłku w dalsze rozwijanie systemu Mikro Cztery Trzecie.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach
Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach
Średnioformatowa „szklarnia“ Fujifilm prezentuje się coraz okazalej. Dziś producent zaprezentował także model Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - najmniejszy i najlżejszy...
0
0
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami
Kompaktowa i uszczelniona konstrukcja, stabilizowana optyka zapewniająca wysoką jakość obrazu oraz wydajny AF - oto najnowszy wszechstronny zoom Fujifilm Fujinon XF...
3
0
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE Macro z mocowaniem Sony E  - znamy polską cenę
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE Macro z mocowaniem Sony E - znamy polską cenę
Wyczekiwana Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE Macro do systemy Sony E wreszcie zadebiutowała na naszym rynku. Zobaczcie ile musimy zapłacić za szkło, które powinno...
30
0