Olympus System 4/3 - oficjalna premiera

0
Tomasz Gutkowski
24 Czerwiec 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Wczoraj i dziś w Amsterdamie Olympus dokonał oficjalnej prezentacji pierwszej w historii systemowej lustrzanki cyfrowej z wymienną optyką, wraz z zestawem obiektywów i akcesoriów. Poświęcamy temu wydarzeniu całe dzisiejsze "wydanie" Fotopolis.
Wczoraj i dziś w Amsterdamie Olympus dokonał oficjalnej prezentacji pierwszej w historii systemowej lustrzanki cyfrowej z wymienną optyką, wraz z zestawem obiektywów i akcesoriów. Poświęcamy temu wydarzeniu całe dzisiejsze "wydanie" Fotopolis.24. czerwca 2003 w Amsterdamie odbyła się europejska premiera (pokaz prasowy 23.06) długo oczekiwanej cyfrowej lustrzanki marki Olympus z wymienną optyką. Olympus E-1, taka jest oficjalna nazwa handlowa nowego aparatu, to część dużego projektu rynkowego znanego jako System 4/3. Jest to pierwszy w historii system od podstaw zaprojektowany dla fotografii cyfrowej. Przypomnijmy na wstępie jego najważniejsze cechy.

Ponad rok temu Olympus i Eastman Kodak połączyły siły w celu stworzenia otwartego standardu cyfrowej lustrzanki z wymiennymi obiektywami. Aparaty w tym systemie miałyby korzystać z matrycy 4/3 cala. Specjalnie zaprojektowane obiektywy w pełni wykorzystywałyby możliwości systemu, a jednocześnie nie musiały być kompromisem między osiągami cyfrowej matrycy, a konwencjonalnego filmu 35mm. Dzięki temu, przy takich samym możliwościach, obiektywy mogą być mniejsze, lżejsze i, co ważne, tańsze. Zdecydowanie pomniejszona konstrukcja optyki jest tak skalkulowana (wraz z wielkością przetwornika), że nominalną ogniskową nowych obiektywów podwajamy by wiedzieć jaki jest odpowiednik dla formatu 35mm. "Efektem ubocznym" jest to, że krótki obiektyw zachowuje znakomitą jasność.

O aspektach technicznych (i ideowych) Systemu 4/3 pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule, przy okazji prezentacji prototypu podczas targów PMA 2003. Warto zaznaczyć, że premiera aparatu Olympus E-1 była oczekiwana na całym świecie z jeszcze jednego powodu. Otóż pomysłodawcy i twórcy "nowego standardu" chcą zainicjować powstanie forum poświęconego rozbudowie oraz udoskonalaniu systemów wymiennej optyki do aparatów cyfrowych. Dlatego właśnie System 4/3 dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych producentów, a list intencyjny w tej sprawie podpisał już koncern Fujifilm.

Jak zapowiada Olympus, nowy aparat, pierwsze cztery obiektywy i inne akcesoria, które dziś mają swoją oficjalną premierę, są dopiero początkiem całego projektu. O tym, że pomysł ma duże szanse powodzenia może świadczyĆ choćby fakt zaangażowania olbrzymich środków, zarówno w prace konstruktorskie, jak i stosowną promocję. Nieprawdopodobne właściwości techniczne aparatu to najbardziej oczywista wskazówka, że mamy do czynienia z prawdziwie przełomowym produktem.

Korpusowi E-1 w momencie premiery towarzyszą cztery obiektywy, dwa pierścienie dystansowe, lampa błyskowa oraz zestaw akcesoriów zasilających. Poniżej wymieniamy już istniejące i zapowiedziane elementy Systemu 4/3, odsyłamy jednocześnie do szczegółowych tekstów opisujących każda grupę produktów z osobna.

  • Body aparatu Olympus E-1
  • Obiektywy Olympus ZUIKO DIGITAL: [LST
;Telekonwerter EC-14;Nakładka EX-25;Dedykowane oświetlenie:
  • Zewnętrzna lampa błyskowa FL-50
  • Lampa pierścieniowa (dostępna wkrótce)
  • Lampa podwójna (dostępna wkrótce)
;Akcesoria zasilania:
  • Pojemnik na baterie HLD-2
  • Akumulatory Li-I BLL-1 (3400 mAh)
  • Ładowarka BCL-1
  • Adapter zasilania zewnętrznego AC-1
]
Przejdź to tekstów opisujących poszczególne grupy sprzętowe:;Obiektywy Olympus ZUIKO DIGITAL czytaj...;Lampy błyskowe i akcesoria zasilania czytaj...]

Serdecznie dziękujemy firmie Euro-Color, wyłącznemu przedstawicielowi firmy Olympus w Polsce, za zaproszenie na premierę.
Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF
Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko...
1
0
Edycje IFF to okazja na zakup prac wyróżniających się twórców młodego pokolenia
Edycje IFF to okazja na zakup prac wyróżniających się twórców młodego pokolenia
W piątek, w ramach otwarcia Warsaw Gallery Weekend 2019, Instytut Fotografii Fort przedstawi nowość - Edycje IFF. To fotografie wyróżniających się twórców młodego i...
7
0
Startuje wystawa pokonkursowa Leica 6x7 Award 2019
Startuje wystawa pokonkursowa Leica 6x7 Award 2019
„Czy Orzeł wylądował?” - tak brzmiał motyw przewodni konkursu zorganizowanego przez Leica 6x7 Gallery i łódzką filmówkę na uczczenie 50-lecia „rzekomego” lądowania na...
6
0
Powiązane artykuły