Fujifilm Fujinon MK 18-55 mm T2.9 i 50-135 mm T2.9 - nowa seria filmowych zoomów

0

Autor: Maciej Luśtyk

22 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm robi szkła filmowe już od pewnego czasu. Seria MK wprowadzać ma jednak nową jakość, w całkiem przystępnej jak na filmowe zoomy cenie.

Nowe szkła udowadniają, że Fujifilm traktuje filmowanie coraz poważniej, nie tylko dlatego, że nowe obiektywy są jasne, funkcjonalne i pokrywają bardzo uniwersalny zakres ogniskowych, ale także dlatego, że oprócz standardowego mocowania Sony E (które w świecie filmowym staje się coraz bardziej popularne), będą bowiem oferowane także z mocowaniem Fujifilm X. Zaprezentowany jesienią Fujifilm X-T2 był pierwszym aparatem, przy okazji którego firma na serio potraktowała tryb filmowy, czego efekt był bardziej niż zadowalający i możemy być pewni, że na tym nie poprzestanie.

Obydwa zoomy o stałym świetle T2.9, pokrywające ogniskowe 18-55 mm (ekwiwalent 27-82 mm) i 50-135 mm (ekwiwalent 70-200 mm) , zostały stworzone z myślą o formacie APS-C i charakteryzują się dokładnie takimi samymi gabarytami - mierzą 85 x 206 mm przy wadze 980 g. Oferują także dużą funkcjonalnością. Otrzymujemy trzy manualne pierścienie odpowiadające za kontrolę ostrości, ogniskowej i przysłony (bezstopniowo), do których możemy podpiąć systemy follow focus, a także możliwość regulacji odległości układu optycznego od sensora, co pozwolić ma używanie ich także z innymi aparatami i kamerami.

9-listkową przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/22, ostrość ustawimy już w odległości 0,85 m (model 18-55 mm) i 1,2 m od obiektywu (model 50-135 mm). Oba obiektywy pozwalają także na pracę w trybie makro, gdzie najmniejsza możliwa odległość ostrzenia wyniesie kolejno 0,38 m i 0,85 m.

Co jednak najważniejsze, nowe zoomy mają być pozbawione takich problemów jak focus breathing (zmiana ogniskowej występująca przy przeostrzaniu) i mają perfekcyjnie utrzymywać punkt ostrości przy regulacji ogniskowej.

Wydaje się, że obiektywy, jak na konstrukcje filmowe, będą oferowane także w całkiem przystępnej cenie. Model 18-55 mm pojawić ma się już w przyszłym miesiącu, w cenie 3799 dolarów. Ceny modelu 50-135 mm, który na sklepowe półki trafić ma latem jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem fujifilm.com.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
5
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)