Sigma 24-70 mm f/2.8 DG OS HSM ART - pogromca systemowych reporterskich zoomów?

3

Autor: Maciej Luśtyk

21 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

To z pewnością jedno z bardziej oczekiwanych szkieł przez fotografów zajmujących się szeroko pojętym reportażem. Obiektyw 24-70 mm z linii ART ma być szybki i odporny, a przy tym oferować doskonałej jakości optykę.

Sigma w dość krótkim czasie z producenta optyki drugiej kategorii wyrosła na dostarczyciela jednych z najlepszych szkieł na rynku, czego dowodem jest rozwijana od dwóch lat linia świetnie ocenianych profesjonalnych obiektywów z serii ART (obiektyw Sigma 85 mm f/1.4 ART został ostatnio uznany przez DxO za najlepsze tego typu szkło na rynku). 

Szkła Sigmy są też zwykle tańsze od systemowych odpowiedników Canona i Nikona. Nic więc dziwnego, że już od długiego czasu fotografowie na forach internetowych ubolewali nad brakiem w ofercie producenta alternatywy dla jasnych systemowych zoomów reporterskich. Ich prośby zostały wysłuchane - dziś producent pokazał obiektyw 24-70 mm f/2.8 z linii ART.

Sigma 24-70 mm f/2.8 DG OS HSM ART posiada układ optyczny zbudowany na bazie aż 19 soczewek w 14 grupach, gdzie 4 elementy to soczewki asferyczne, a trzy wykonano ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji, co według producenta pozwoliło zapewnić “wybitną jakość optyczną od środka do brzegów kadru” oraz zminimalizować wszelkie wady optyczne. Ponadto przednią soczewkę pokryto warstwą hydrofobową, co ułatwić ma jej czyszczenie. Za pomocą obiektywu będziemy mogli ostrzyć z minimalnej odległości 37 cm.

Przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/22, a dzięki jej 9 zaokrąglonym listkom i dużej światłosile obiektywu, będziemy mogli uzyskać wyjątkowo plastyczne rozmycie obrazu. "Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, soczewki wytwarzane są z dokładnością setnych części mikrometra. Tak precyzyjne ukształtowanie soczewek pozwoliło obiektywowi produkować bardzo naturalny i miękki efekt bokeh, bez widocznych koncentrycznych kręgów, typowych dla soczewek asferycznych." - czytamy w informacji prasowej. Czy będziemy mieli do czynienia z pogromcą systemowych zoomów? Niecierpliwie czekamy aż obiektyw trafi do nas na testy.

Nowy obiektyw wyposażono także w cichy, ultradźwiękowy napęd autofokusa HSM, który ma być o 30% szybszy od swojego poprzednika, a na pokładzie znajdziemy także system optycznej stabilizacji obrazu oraz uszczelnienia, które uchronią konstrukcję przed kurzem i zachlapaniami. Obiektyw będzie też kompatybilny z urządzeniem personalizującym USB DOCK.

Szkło o wymiarach 88 x 107,6 mm trafi do sprzedaży w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Sigma. Niestety na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie. Obiektyw będzie także kompatybilny z konwerterem MC-11, za pomocą którego podepniemy go do aparatów systemu Sony E. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sigma-global.com.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Do 27 czerwca 2021 roku wszystkie kinematograficzne obiektywy Irix z mocowaniami Canon EF i Canon RF można nabyć o 500 zł taniej.
0
0
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.
0
1
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)