Sigma 135 mm F1.8 DG HSM ART - znamy cenę

Autor: Maciej Luśtyk

17 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Pod koniec lutego Sigma wzbogaciła linię profesjonalnych obiektywów ART o 3 nowe konstrukcje. Jedną z nich jest model 135 mm f/1.8. Wiemy już w jakiej cenie zadebiutuje na rynku.

Sigma przeprowadziła ostatnio prawdziwą ofensywę, prezentując aż 4 obiektywy, w tym aż 3 konstrukcje wchodzące w skład bardzo dobrze ocenianej przez użytkowników serii ART. Jednym z nich jest jasna portretówka Sigma 135 mm f/1.8 DG HSM ART, która będzie konkurować z takimi konstrukcjami jak Canon EF 135 mm f/2L USM czy Nikkor 105 mm f/1.4E ED.

Serce nowego obiektywu stanowi układ optyczny składający się z 13 soczewek rozmieszczonych w 10 grupach. Wśród nich znajdziemy soczewki wykonane ze specjalnych szkieł niskodyspersyjnych SLD oraz FLD, których zadaniem jest minimalizowanie aberracji. W najnowszym modelu zastosowano także 9-listkową przysłonę kołową, która w połączeniu z ognikową 135 mm zapewniać ma  przyjemne dla oka rozmycie nieostrości, nie tylko przy niskich wartościach przysłony.

Za ustawianie ostrości odpowiada ultradźwiękowy silnik HSM, który dzięki nowemu algorytmowi oferować ma o 30% większa skuteczność od tych z wcześniejszych konstrukcji producenta. Poza tym napęd AF nie ma klasycznych połączeń mechanicznych, dzięki czemu będziemy mogli ręcznie doostrzać bez konieczności przełączania obiektywu w tryb MF. Na tubusie znajdziemy przełącznik umożliwiający wybranie zakresu długości ostrzenia, a cała konstrukcja została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami.

W dniu premiery nie znaliśmy jeszcze ceny, ani orientacyjnej daty premiery. Dziś obiektyw pojawił się już w ofercie przedsprzedażowej sklepu B&H, w cenie 1399 dolarów. Przewidywany termin dostawy planowany jest z kolei na 10 kwietnia.

Czy w tej cenie obiektyw będzie konkurencyjny? Canona EF 135 mm f/2L USM możemy kupić w cenie 999 dolarów, warto jednak pamiętać, że obiektyw ten debiutował na rynku już 20 lat temu. Biorąc więc pod uwagę świetne wyniki obiektywów Sigmy z serii ART, możemy spodziewać się że i model 135 mm będzie w stanie przebić to co do zaoferowania ma optyka Canona. Cena 1399 dolarów prezentuje się też bardzo atrakcyjnie w obliczu 2200 dolarów, które musimy zapłacić za obiektyw Nikkor 105 mm f/1.4E ED, choć to już jednak nieco inna konstrukcja.

Na polskim rynku obiektyw został wyceniony na 5990 zł.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)