Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Oppo 5x - 5-krotny zoom w smartfonie. Czy to ostateczny kres kompaktów?

1

Autor: Maciej Luśtyk

27 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli do tej pory aparaty w smartfonach pod jakimś względem ustępowały zwykłym kompakktom, z pewnością był to brak użytecznego zooma. Rewolucją w tym temacie ma być nowy system zaprezentowany przez firmę Oppo.

Mimo że nazwa Oppo nie mówi wiele polskiemu użytkownikowi, firma ta ma na koncie wiele innowacji z zakresu technologii mobilnej (pierwszy smartfon z 16-megapikselowym przednim aparatem) i jest najszybciej rozwijającym się producentem smartfonów na rynku azjatyckim - w zeszłym roku wysunęła się na pozycję lidera, pokonując takich gigantów jak Huawei i Xiaomi.

Teraz producent chce namieszać na rynku fotografii mobilnej prezentując technologię 5X, czyli system podwójnego aparatu, pozwalający na wykonywanie 5-krotnych zbliżeń bez utraty na jakości obrazu. Biorąc pod uwagę, że najlepsze rozwiązania konkurencji pozwalają jedynie na nieco ponad 2-krotne zbliżenie (Asus Zenfone Zoom3, iPhone 7 Plus), może oznaczać to niemałą rewolucję.

 

Nowy system będzie bazować na podwójnym aparacie, z których jeden (teleobiektyw) działać będzie na zasadzie peryskopu, z pryzmatem odbijającym światło pod kątem 90 stopni. Całość rozmiarami nie będzie przy tym przekraczać 5,7 mm, co pozwolić ma na zmieszczenie w nawet bardzo cienkiej obudowie. Dodatkowo rozwiązanie Oppo oferować ma bezkonkurencyjną stabilizację obrazu (nawet w dużym zbliżeniu), a to dzięki połączeniu tradycyjnej optycznej stabilizacji z ruchomym modułem pryzmatu, który będzie korygował kąt padania światła z dokładnością do 0,0025 stopnia.

Na razie nie wiadomo kiedy technologia po raz pierwszy zawita na rynku, możemy być jednak pewni, że stanie się to raczej szybko. Żaden model konkurencji nie oferuje obecnie takich możliwości, a dobry zoom to jedna z rzeczy, których najbardziej brakuje użytkownikom urządzeń mobilnych i która jest właściwie ostatnią realną przewagą zwykłych kompaktów nad aparatami w smartfonach.

Czy spopularyzowanie takiego rozwiązania oznacza definitywny kres kompaktów? Sądząc po malejącej z roku na rok liczbie premier aparatów tego typu możemy sądzić, że aparaty te umierają powolną śmiercią już od dłuższego czasu, a bezstratny zoom w smartfonie jest tylko kolejnym gwoździem do ich trumny. Oczywiście mówimy tu o modelach budżetowych. Zaawansowane kompakty z 1-calowymi matrycami nadal oferują nieporównywalnie lepsze rezultaty i wciąż są atrakcyjna propozycją dla osób chcących pogodzić wysoką jakość obrazu z małymi gabarytami.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
12 generacja smartfonów apple wprowadza sporo zmian - stylistycznie wraca do korzeni, ale pod względem możliwości, również fotograficznych, wybiega śmiało...
5
2
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też wsparciem dla twojego aparatu
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też...
Sony pokazało kolejną generacją modelu Xperia 5 - czyli reprezentanta średniej wyższej półki cenowej. Pod względem możliwości fotograficznych wiele dzieli z flagową...
5
11
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid prezentuje kolejną przenośną drukarkę, która łączyć ma świat cyfry z fotografią natychmiastową.
25
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)