Cztery nowe obiektywy Olympusa: 12mm, 15mm, 17mm i 60 mm

Photokina 2012 Olympus wprowadzi na rynek cztery nowe obiektywy do systemu Mikro Cztery Trzecie. Oferta producenta zostanie poszerzona o ogniskowe 60 mm, 17 mm, 12 mm i bardzo specyficzne 15 mm f/8.0. Zuiko 12 mm f/2.0 to znana konstrukcja, która została odświeżona. Będzie sprzedawana w limitowanych zestawach w kolorze czarnym i z osłoną przeciwsłoneczną.

Olympus - firma, która razem z Panasoniciem w 2008 roku wprowadziła do sprzedaży aparaty typu Mikro Cztery Trzecie, dalej rozwija ten system. Wkrótce w sprzedaży pojawić się mają aż cztery nowe obiektywy.
Pierwszy z nich - M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm f/2.8 to dłuższy telezoom. Ogniskowa obiektywu po przeliczeniu dla małego obrazka wynosi 120 mm. Zainteresowani nim powinni być zarówno miłośnicy portretu, jak zdjęć typu makro.
Kolejną konstrukcją będzie 17 mm f/1.8 - duża jasność w połączeniu z kątem widzenia jak w popularnych 35-tkach, może być dobrym wyborem do zdjęć ulicznych, czy wakacyjnych. Wykorzystano w nim technologie znane z obiektywu M.ZUIKO Digital ED 12 mm f/2.0. Możliwe będzie ostrzenie manualne. Z kolei wspomniany obiektyw 12 mm f/2.0 zostanie odświeżony - pojawi się jego limitowana, czarna wersja. Sprzedawany będzie w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną i zakrywką.Ciekawą konstrukcją jest 15 mm f/8.0 - obiektyw typu "naleśnik", który przez swoją minimalną wartość przysłony przypomina aparaty typu Lomo. Grubość aparatu po jego podpięciu zwiększa się o jedyne 9 mm. Ostrzenie jest możliwe od 1 m do nieskończoności.

Obiektyw 17 mm pojawi się w sprzedaży w przyszłym roku, natomiast wszystkie pozostałe powinny pojawić się na sklepowych półkach już w październiku br.

NazwaOlympus M. Zuiko ED 60mm f/2.8
Typstałoogniskowy teleobiektyw makro do systemu Mikro 4/3
Konstrukcja13 elementów w 10 grupach, 2 elementy HR, 1 element ED i 1 element E-HR
Stabilizacja obrazunie, w korpusie
Autofokustak
Ogniskowa60 mm (odpowiednik 120 mm)
Otwór maksymalnyF2.8
Dystans min.19 cm
Kąt20 stopni
Przesłonaf/2.8 - f/22, 7 listków
MocowanieSystem Mikro 4/3
Powiększenie1x
Filtr46 mm
Osłonab.d.
Obudowab.d.
Wymiary56 x 82 mm
Waga185 g
Akcesoriab.d.
Artykuł na FotopolisCztery nowe obiektywy Olympusa: 12mm, 15mm, 17mm i 60 mm


Informacja prasowa

Nowe obiektywy M.ZUIKO wykorzystasz w każdej sytuacji. Od zaawansowanego Makro po zaślepkę bagnetu.
Warszawa, 17 września 2012-Olympus obiecał użytkownikom aparatów PEN i O-MD pełną gamę dedykowanych, wymiennych obiektywów i akcesoriów-wprowadzenie na rynek czterech nowych obiektywów Mikro Cztery Trzecie jest tego dowodem. Prezentowane produkty oferują inżynierię optyczną na najwyższym poziomie. Ucieszy to zarówno entuzjastów makro, jak i szczęśliwych posiadaczy PEN oraz ambitnych fotografów amatorów oczekujących produktów o wyjątkowym wyglądzie, gwarantujących wysoką jakość obrazu. Nowy, odporny na zachlapania i kurz obiektyw makro M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm 1:2.8 (120 mm*) doskonale sprawdza się w trudnych warunkach. Niemalże bezgłośne ogniskowanie i powiększenie 1:1 z odległości już 19 cm sprawiają, że ten solidny obiektyw jest idealny do wykonywania zbliżeń o wysokiej rozdzielczości i fotografowania przyrody. Jego możliwości są niezwykle imponujące. Piękny, okrągły bokeh oraz praktyczny ogranicznik zakresu ostrzenia, to dodatki niezwykle atrakcyjne dla posiadaczy O-MD E-M5 i oczywiście aparatów PEN. Nadal trwają prace nad obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 17 mm 1:1.8 (34 mm*). Będzie on wyposażony w wyrafinowany mechanizm ogniskowania, zaprojektowany specjalnie do wykonywania najwyższej klasy zdjęć migawkowych. Trzeci obiektyw tego kwartetu to obiektyw kolekcjonerski. Elegancka, limitowana czarna wersja istniejącego M.ZUIKO DIGITAL ED 12 mm 1:2.0 (24 mm*), przeznaczonego do "Fotografii ulicznej", sprzedawana będzie w zestawie z metalową osłoną przeciwsłoneczną oraz zakrywką. Ultrapłaska zaślepka bagnetu 15 mm (30 mm*) 1:8.0, idealna do aparatów PEN, pozwoli nam natomiast na spontaniczne fotografowanie. Obiektyw 17 mm pojawi się w sprzedaży na początku 2013 roku, zaś pozostałe trzy znajdziemy w sklepach w październiku 2012 roku.


Obiektyw makro M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm 1:2.8
Jeśli chodzi o samą jakość obrazu, ten wyjątkowy obiektyw daje posiadaczom aparatów PEN, a w szczególności użytkownikom O-MD, możliwość robienia zdjęć porównywalnych z tymi, jakie uzyskalibyśmy korzystając z zaawansowanych aparatów systemu Cztery Trzecie.

M.ZUIKO DIGITAL ED 17 mm 1:1.8
Obiektyw o dużej jasności, charakteryzujący się wyjątkową ostrością jest absolutnie niezbędny, gdy spontanicznie pragniemy uchwycić wyjątkowe chwile. M.ZUIKO DIGITAL ED 17 mm 1:1.8 pełen jest zaawansowanych technologii optycznych, których zastosowanie okazało się bardzo skuteczne w innych wysokiej klasy obiektywach Olympus, w tym w srebrnej wersji M.ZUIKO DIGITAL ED 12 mm 1:2.0, przeznaczonej do "Fotografii ulicznej". W rezultacie uzyskamy atrakcyjny, okrągły bokeh oraz unikniemy pozaosiowej aberracji i zmiany kolorów na krawędziach, które mogą zepsuć każde ujęcie. W obu obiektywach z łatwością ustawimy głębię ostrości z zamierzonym rozmyciem tła. Specjaliści od zdjęć migawkowych docenią wbudowane wskaźniki odległości, które pokazują dystans od fotografowanych obiektów. Dzięki temu natychmiast uchwycimy ostrość bez konieczności patrzenia na wyświetlacz aparatu. Ze wskaźników, aktywowanych przekręceniem pierścienia ostrości, można skorzystać w trybie manualnym.

Specjalna wersja obiektywu M.ZUIKO DIGITAL ED 12 mm 1:2.0
Kolekcjonerzy będą odliczać dni do wprowadzenia na rynek tej limitowanej, czarnej wersji obiektywu, sprzedawanego w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną oraz zakrywką. Dzięki szerokiemu kątowi i szybkoreagującej przysłonie, obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12 mm 1:2.0 doskonale sprawdza się w słabym oświetleniu oraz podczas wykonywania zdjęć migawkowych, gdy użycie lampy lub statywu jest niemożliwe — to także idealny obiektyw do fotografowania krajobrazów i innych szerokich ujęć w wysokiej jakości. Wykorzystuje on stabilizację obrazu (IS), wbudowaną w każdy nowy aparat Olympus. Większość konkurencyjnych, szerokokątnych obiektywów nie jest w nią wyposażona, a stosowanie ich z aparatami bez wbudowanej w korpus stabilizacji może powodować poruszenia i rozmycia.

Zaślepka bagnetu 15 mm (30 mm*) 1:8.0
Ultrasmukła zaślepka i obiektyw o stałej ostrości i przysłonie w jednym,
to idealne pierwsze akcesorium do nowego PENa Lite oraz PENa mini. Aparaty z serii PEN znane są z połączenia małych rozmiarów z łatwością użytkowania oraz z niezwykłych zdjęć jakości lustrzanki. Osłona bagnetu pozostaje wierna tej filozofii. Dodaje ona zaledwie 9 mm do głębokości aparatu, więc nadal można swobodnie wsunąć go do kieszeni kurtki i być pewnym, że wrażliwe komponenty będą chronione przed kurzem, zarysowaniami i zabrudzeniami. Zaślepka umożliwia fotografowanie z odległości od jednego metra do nieskończoności - bez konieczności ogniskowania i dołączania pełnowymiarowego obiektywu. Zbliżenia można uzyskać dzięki dźwigni rozszerzającej zakres ostrości, wystarczy
że jesteśmy zaledwie 30 cm od fotografowanego obiektu.

Dostępność, akcesoria oraz ceny
Za wyjątkiem M.ZUIKO DIGITAL 17 mm 1:18, wszystkie obiektywy pojawią się w sprzedaży w październiku 2012 roku. Obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm można rozbudować o przeznaczoną do makrofotografii pierścieniową lampę błyskową RF-11 oraz o podwójną lampę błyskową TF-22 (w połączeniu z adapterem FR-2). Ponieważ nadal trwają prace nad obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 17 mm 1:18, więcej szczegółów na jego temat pojawi się w późniejszym terminie.]

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6