Xiaomi 12S Ultra z 1-calową matrycą. Nadchodzi prawdopodobnie najlepszy fotograficzny smartfon dotychczas

Autor: Maciej Luśtyk

1 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Już w poniedziałek premiera nowego flagowego smartfona Xiaomi. Model 12S Ultra wykorzystywać ma pełną, opracowaną wspólnie z Sony matryce w rozmiarze 1-cala.

Xiaomi od niedawna stara się przegonić konkurencję w kwestii mobilnego obrazowania. W zeszłym roku zobaczyliśmy przesuwający wiele granic model Mi 11 Ultra, który wyposażony był w jedną z największych matryc na rynku mobile. Teraz producent idzie o krok dalej i zapowiada, że kolejny flagowiec będzie wykorzystywał pełną 1-calową matrycę.

Nie będzie to pierwsza 1-calowa matryca w świecie smartfonów, ale prawdopodobnie najlepsza

Nie jest to pierwszy smartfon wykorzystujący matrycę w tym rozmiarze. Niedawno widzieliśmy chociażby wykorzystujące takie sensory modele Leica Leitz Phone 1 czy Sony Xperia Pro-I (choć ten nie wykorzystuje akurat całej powierzchni sensora). Tym razem jest to jednak zupełnie nowa matryca Sony IMX989, opracowana specjalnie w tym celu, w ramach współpracy marek Xiaomi i Sony, która pochłonęła 15 mln dolarów. Możemy się więc spodziewać, że otrzymamy coś szczególnego.

Producent obiecuje jeszcze lepsze wyniki w zakresie pracy w słabym świetle, doskonalszy system AF i poprawiony zakres dynamiczny. Do tego aparat będzie wykorzystywać obiektyw opracowany we współpracy z Leiką. Resztę załatwią zapewne sprytnie działające systemy przetwarzania obrazu i szybki procesor Snapdragon 8 Gen1.

Tym samym smartfony oficjalnie wgryzły się w segment zaawansowanych 1-calowych aparatów kompaktowych, których na rynku prawdopodobnie już więcej nie zobaczymy (nawet Sony od kilku lat nie aktualizuje już swojej serii RX100), i przekraczają kolejną granice na drodze do przejęcia segmentu fotografii hobbystycznej.

Czy Xiaomi Mi 12S Ultra okaże się najlepszym fotograficznym smartfonem tego roku? Tego na razie nie wiemy, ale tak wyposażony ma dużą szansę zdeklasować rywali. Jesteśmy bardzo ciekawi jak smartfon z takim aparatem będzie prezentował się pod względem gabarytów.

Oficjalna premiera modelu 12 S odbędzie się w poniedziałek 4 lipca 2022 roku. Wraz z nim zobaczymy także modele 12S i 12S Pro, które jednak wykorzystywać będą „jedynie” matryce Sony IMX 707 w rozmiarze 1/1.28”.

Źródło: androidauthority.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 12T Pro - wydajny średniak z 200-megapikselowym aparatem
Xiaomi 12T Pro - wydajny średniak z 200-megapikselowym aparatem
Najnowszy smartfon Xiaomi 12T Pro łączy mocne podzespoły z systemem aparatu opartym o 200-megapikselową matrycę w dużym rozmiarze 1,22 cala. To wszystko w bardziej...
6
Huawei Mate 50 Pro - bez Google’a, ale za to ze świetnym aparatem
Huawei Mate 50 Pro - bez Google’a, ale za to ze świetnym aparatem
Po 10 latach od premiery serii Huawei powraca z nowym modelem Mate. Smartfon nie oferuje usług Google, ale za to kusi świetną specyfikacją fotograficzną, która...
6
DJI Osmo Mobile 6 - smartfonowy gimbal z pokrętłem kontrolnym
DJI Osmo Mobile 6 - smartfonowy gimbal z pokrętłem kontrolnym
Osmo Mobile 6 to kolejna generacja smartfonowego gimbala DJI. Tym razem z trybem Quick Launch, lepszym śledzeniem i pokrętłem kontrolnym, dzięki któremu stabilizator...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)