Sony zaprezentowało matrycę do smartfonów o rekordowej rozdzielczości aż 48-megapikseli

0
Michał Chrzanowski
24 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Sony przekroczyło do tej pory nieosiągalną granicę. Ich najnowszy sensor CMOS IMX586 ma zapewniać 48-megapikselowe zdjęcia, co obecnie stanowi przełom w segmencie fotografii mobilnej. Do tego mamy otrzymać rewelacyjną jakość obrazu na wysokich czułościach, dzięki filtrowaniu kolorów Quad Bayer na matrycy.

Sony to jeden z gigantów w segmencie produkcji przetworników obrazu - również tych projektowanych z myślą o urządzeniach mobilnych. Wraz z każdą zapowiedzią i premierą nowych matryc firma pragnie nie tylko umocnić swoją pozycję, lecz także przekraczać nieosiągalne do tej pory granice obrazowania. Tak było na początku ubiegłego roku, kiedy to światło dzienne ujrzał sensor zapewniający rejestrowanie za pomocą smartfona filmów Full HD w ekstremalnie zwolnionym tempie 1000 kl./s.

Tym razem jednak Sony postawiło na niepodważalną wyrazistość i jakość. Zaprezentowana matryca IMX586 CMOS o rekordowej 48-megapikselowej rozdzielczości ma stanowić przełom w dziedzinie obrazowania. - Obecnie smartfony z wyższej półki wymagają jeszcze lepszej jakości obrazu uzyskanych z kamer - zaznacza Sony. - Nowy sensor Sony oferuje 48 efektywnych megapikseli, czyli liczbę pikseli, która jest porównywalna z wysokowydajnymi lustrzankami, umożliwiając robienie pięknych zdjęć o wysokiej rozdzielczości, nawet przy użyciu smartfona.

Do tej pory flagowe smartfony Sony zapewniały matrycę o rozmiarze 1/2.3 cala. Jednak nowa jednostka IMX586 jest większa - 1/2 cala (6.4 x 4.8 mm). Poza tym zapewnia aż 48 efektywnych megapikseli. Udało się tego dokonać poprzez zmniejszenie wielkości pojedynczego piksela do rozmiaru 0,8μm. Jednak, aby zapewnić jak najlepsze osiągi, matryca korzysta z filtrowania kolorów Quad Bayer - sąsiadujące ze sobą zestawy pikseli (2x2) mają te same kolory, co przełoży się na jakość obrazu.

W dobrych warunkach oświetleniowych każdy z pikseli będzie indywidualnie wyłapywał światło, dzięki czemu otrzymamy 48 Mp zdjęcia o ponadprzeciętnej wyrazistości i szczegółowości. Niemniej jednak prawdziwa magia ma odbywać się w wymagającym oświetleniu - przede wszystkim podczas pracy po zmroku lub w nocy.

W słabym świetle dane z czterech pikseli (2x2) będą scalane i przetwarzane jako jeden pojedynczy piksel. Z jednej strony skutkuje to zmniejszoną rozdzielczością obrazu do 12-megapikseli. Z drugiej jednak strony mamy cieszyć się bardzo dobrą jakością obrazu z bogactwem detali na wyższych czułościach. Według Sony, matryca IMX586 w słabym oświetleniu zapewni porównywalne osiągi do sensora, którego wielkość pojedynczego piksela to 1.6μm.

- Zasadniczo miniaturyzacja pikseli powoduje słabszą wydajność zbierania światła przez pojedynczy piksel. Towarzyszy temu spadek czułości i jakości sygnału - dodaje Sony. - Ten produkt został zaprojektowany i wyprodukowany przy użyciu technik, które poprawiają wydajność zbierania światła i efektywność konwersji fotoelektrycznej w stosunku do konwencjonalnych produktów, dając w rezultacie pierwszy na świecie rozmiar 0,8 μm dla piksela, o wysokiej czułości i wysokim poziomie sygnału.

Ale na tym nie koniec. 48-megapikselowy sensor IMX586 ma gwarantować nagrywanie w 4K 30 kl./s, filmowanie w zwolnionym tempie 480 kl./s w Full HD, autofokus z detekcją fazy oraz usprawnione zdjęcia HDR o znacznie większym i szerszy zakresie dynamicznym. Poza tym tak duża liczba megapikseli ma również przełożyć się na lepszą i wydajniejszą pracę cyfrowego zooma.

Najnowsza matryca Sony IMX586 ma pojawić się w sprzedaży już we wrześniu tego roku. Nie wiadomo jednak, kiedy zaprezentowany sensor zostanie po raz pierwszy wykorzystany w smartfonach. Niektóre źródła podają, że może pojawić się w zapowiedzianym modelu Xperia XZ3, którego premiera planowana jest na wrzesień.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
DJI Osmo Mobile 3 - czy to najbardziej zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku?
DJI Osmo Mobile 3 - czy to najbardziej zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku?
Gimbale do smartfonów w ostatnich latach przeszły widoczną ewolucję z prostych gadżetów do konstrukcji, które nie ustępują znacznie konstrukcjom przeznaczonym do...
10
1
HarmonyOS - Huawei debiutuje ze swoim autorskim systemem operacyjnym
HarmonyOS - Huawei debiutuje ze swoim autorskim systemem operacyjnym
Huawei dopiął swego i zaprezentował HarmonyOS - system operacyjny, który w przyszłości ma być uniwersalnym oprogramowaniem dla wielu „inteligentnych urządzeń“. Jednak...
14
4
Wojna na megapiksele dopiero się zaczyna. Xiaomi i Samsung zapowiadają smartfon z aparatem o rozdzielczości 100 Mp
Wojna na megapiksele dopiero się zaczyna. Xiaomi i Samsung zapowiadają smartfon z aparatem o...
Co tam Sony A7R IV, co tam Fujifilm GFX100. Prawdziwa rewolucja wkrada się do świata fotografii tylnymi drzwiami. Już niebawem w nasze ręce trafią smartfony z...
26
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)