Sony Cyber-shot HX99 i HX95 - kieszonkowe kompakty z dotykowym ekranem, wizjerem, filmami 4K i wykrywaniem oka

0
Maciej Luśtyk
30 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Następcy pokazanych przed trzema laty modeli HX90 i HX90V do kompaktowej konstrukcji wprowadzają kilka nowości, które sprawiają, że aparat ten staje się jeszcze ciekawszą alternatywą dla smartfona.

Nowe kompakty Sony Cyber-shot HX99 i HX95, dzięki wyjątkowo kompaktowej obudowie możemy zabrać ze sobą wszędzie, a długi zakres zoomu (ekwiwalent 24-720 mm) sprawia, że okażą się dużo bardziej uniwersalne niż smartfony.

Ze smartfonem aparat dzieli jednak rozmiar matrycy. Po 18,2-megapikselowym sensorze w rozmiarze 1/2.3 cala raczej nie należy spodziewać się fajerwerków, niemniej jednak nowe kompakty pozwalają na zapis zdjęć w formacie RAW, co pozwoli “wycisnąć” ze zdjęć nieco więcej na etapie postprodukcji. Aparatowi nie brakuje też szybkości. Fotografować będziemy mogli z prędkością 10 kl./s, a w buforze aparatu zapiszemy maksymalnie 155 zdjęć. Oznacza to 15 sekund ciągłej serii.

 

Do tego aparat pozwoli nam na rejestrację filmów 4K z prędkością 30 kl./s (do 120 kl./s w przypadku jakości Full HD) i przepływnością 100 Mb/s, a do tego oferuje funkcję ustawiania ostrości na oko fotografowanej osoby, dzięki czemu nie tylko łatwiejsze stanie się wykonywanie portretów, ale także nagrywanie vlogów w pojedynkę. Sam autofokus ma być bardzo szybki i ustawiać ostrość już w czasie 0,09 sekundy.

Mimo bardzo niewielkiej obudowy otrzymujemy też wizjer elektroniczny o rozdzielczości 638 400 punktów i powiększenie 0,50 x oraz odchylany o 180 stopni ekran (rozdzielczości 921 600 punktów) , który w nowych modelach wyposażony został w funkcje dotykowe. Za ich pomocą będziemy mogli zdalnie wyzwalać migawkę i sterować punktem AF.

Nie mogło też zabraknąć optycznej stabilizacji obrazu oraz modułu łączności bezprzewodowej, za pośrednictwem którego połączymy się ze smartfonem i szybko zamieścimy wykonane zdjęcia w internecie. Ponadto model HX99 oferuje dodatkowe pokrętło funkcyjne przy obiektywie, które znacznie podniesie komfort i pod względem wygodny zbliży go do najbardziej zaawansowanego 1-calowego kompaktu na rynku - modelu RX100 VI. Poza tym, obydwa aparaty są identyczne pod względem możliwości.

Cena i dostępność

Nowe aparaty pojawią się w sprzedaży w październiku, w cenach 499 euro (HX95, około 2150 zł) i 519 euro (HX99, około 2250 zł). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
19
7
Powiązane artykuły