Sony Cyber-shot HX99 i HX95 - kieszonkowe kompakty z dotykowym ekranem, wizjerem, filmami 4K i wykrywaniem oka

0
Maciej Luśtyk
30 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Następcy pokazanych przed trzema laty modeli HX90 i HX90V do kompaktowej konstrukcji wprowadzają kilka nowości, które sprawiają, że aparat ten staje się jeszcze ciekawszą alternatywą dla smartfona.

Nowe kompakty Sony Cyber-shot HX99 i HX95, dzięki wyjątkowo kompaktowej obudowie możemy zabrać ze sobą wszędzie, a długi zakres zoomu (ekwiwalent 24-720 mm) sprawia, że okażą się dużo bardziej uniwersalne niż smartfony.

Ze smartfonem aparat dzieli jednak rozmiar matrycy. Po 18,2-megapikselowym sensorze w rozmiarze 1/2.3 cala raczej nie należy spodziewać się fajerwerków, niemniej jednak nowe kompakty pozwalają na zapis zdjęć w formacie RAW, co pozwoli “wycisnąć” ze zdjęć nieco więcej na etapie postprodukcji. Aparatowi nie brakuje też szybkości. Fotografować będziemy mogli z prędkością 10 kl./s, a w buforze aparatu zapiszemy maksymalnie 155 zdjęć. Oznacza to 15 sekund ciągłej serii.

 

Do tego aparat pozwoli nam na rejestrację filmów 4K z prędkością 30 kl./s (do 120 kl./s w przypadku jakości Full HD) i przepływnością 100 Mb/s, a do tego oferuje funkcję ustawiania ostrości na oko fotografowanej osoby, dzięki czemu nie tylko łatwiejsze stanie się wykonywanie portretów, ale także nagrywanie vlogów w pojedynkę. Sam autofokus ma być bardzo szybki i ustawiać ostrość już w czasie 0,09 sekundy.

Mimo bardzo niewielkiej obudowy otrzymujemy też wizjer elektroniczny o rozdzielczości 638 400 punktów i powiększenie 0,50 x oraz odchylany o 180 stopni ekran (rozdzielczości 921 600 punktów) , który w nowych modelach wyposażony został w funkcje dotykowe. Za ich pomocą będziemy mogli zdalnie wyzwalać migawkę i sterować punktem AF.

Nie mogło też zabraknąć optycznej stabilizacji obrazu oraz modułu łączności bezprzewodowej, za pośrednictwem którego połączymy się ze smartfonem i szybko zamieścimy wykonane zdjęcia w internecie. Ponadto model HX99 oferuje dodatkowe pokrętło funkcyjne przy obiektywie, które znacznie podniesie komfort i pod względem wygodny zbliży go do najbardziej zaawansowanego 1-calowego kompaktu na rynku - modelu RX100 VI. Poza tym, obydwa aparaty są identyczne pod względem możliwości.

Cena i dostępność

Nowe aparaty pojawią się w sprzedaży w październiku, w cenach 499 euro (HX95, około 2150 zł) i 519 euro (HX99, około 2250 zł). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
8
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły