Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Profesjonalnie wyglądające selfie? To możliwe dzięki nowej technologii

1

Autor: Michał Chrzanowski

2 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa technologia, nad którą pracują naukowcy z Princeton University, ma zminimalizować dystorsję aparatów implementowanych w smartfonach i sprawić, że zdjęcia selfie będą wyglądać tak, jakby były wykonane profesjonalnym obiektywem portretowym.

Od jakiegoś czasu naukowcy pracujący w różnego rodzaju instytucjach tworzą rozwiązania, które mają wymiernie wpłynąć między innymi na świat fotografii. Tylko w tym roku pisaliśmy o zespole uczonych z uniwersytetu Berkeley, którzy opracowują systemem mający na celu automatyczne kolorowanie czarno-białych zdjęć. Teraz inni amerykańscy naukowcy za cel obrali sobie poprawę jakości zdjęć wykonywanych głównie za pomocą smartfonów.

Nie jest żadną tajemnicą, że kamerki w urządzeniach mobilnych charakteryzują się bardzo dużymi zniekształceniami obrazu – dystorsją spowodowaną szerokokątnym obiektywem. Z jednej strony oczywiście mamy dużą wszechstronność tego typu konstrukcji – dużo informacji ujętych w kadrze – z drugiej jednak strony portrety, w tym popularne selfie odznaczają się sporymi przerysowaniami perspektywy. Dzięki algorytmowi, nad którym pracują naukowcy z Princeton University ten problem ma nie występować. Co więcej autoportrety mają prezentować się tak, jakby były wykonane profesjonalnym obiektywem ze znacznej odległości.

 

W pewnym sensie to rozwiązanie jest podobne do popularnych aplikacji umożliwiających zamianę twarzy. Niemniej jednak jest od nich o wiele bardziej zaawansowane - bazuje między innymi na pełnym trójwymiarowym modelu twarzy. Dzięki temu naukowcy są w stanie manipulować pojedynczą fotografią – zmieniać perspektywę, głębię ostrości, a nawet położenie twarzy.

Jak zapewniają amerykańscy naukowcu, za sprawą nowej technologii będziemy mieć zdecydowanie większy wpływ na to jak będzie prezentować się dana fotografia. Po jej wykonaniu powinniśmy móc imitować dowolną ogniskową obiektywu – zmniejszając tym samym głębię ostrości i manipulując perspektywą w taki sposób, by portrety wyglądały optymalnie. Prace nad nową technologią są w zaawansowanej fazie przygotowań, jednak już teraz – po pierwszych testach – można powiedzieć, że wygląda ona bardzo obiecująco. Pytanie tylko, kiedy i czy będzie dostępna na urządzeniach mobilnych?

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Samsung Galaxy S21 5G, S21+ 5G i S21 Ultra 5G - super wydajność, rekordowy zoom i wideo 8K
Samsung Galaxy S21 5G, S21+ 5G i S21 Ultra 5G - super wydajność, rekordowy zoom i wideo 8K
Koreańczycy zaprezentowali najnowsze superwydajne flagowce z serii Samsung Galaxy. Otrzymujemy nowy design, świetne podzespoły i nowe możliwości w zakresie pracy foto...
2
0
Zeiss zawiązuje współpracę z Vivo - nadchodzą nowe mocne fotograficzne smartfony
Zeiss zawiązuje współpracę z Vivo - nadchodzą nowe mocne fotograficzne smartfony
Zeiss poinformował i zawiązaniu strategicznej współpracy z chińską marką Vivo. Czy właśnie rodzi się konkurencja dla najlepszych fotograficznych smartfonów na...
1
0
Apple aktualizuje iOS 14.3, wprowadzając nowy format ProRAW do iPhone'a 12 Pro i 12 Pro Max
Apple aktualizuje iOS 14.3, wprowadzając nowy format ProRAW do iPhone'a 12 Pro i 12 Pro Max
Najnowsza aktualizacja iOS dodaje możliwość fotografowania w nowym formacie ProRAW w smartfonach iPhone 12 Pro i 12 Pro Max. Dzięki niemu odzyskasz więcej szczegółów na zdjęciu podczas...
0
0