Mimo iż przez ostatnie stulecie obiektywy przeszły ogromną ewolucję, nadal do tworzenia soczewek wykorzystuje się te same mechaniczne procesy szlifowania i polerowania szkła. Wiąże się to z dużymi nakładami pracy i środków, a przy okazji sprawia, że produkcja optyki jest kosztowna i wymaga specjalistycznych urządzeń. W efekcie to obiektywy są właśnie najdroższym elementem fotograficznego arsenału. Być może jednak nie musi tak być.
Ciekły polimer zamiast szkła - szybszy i prostszy sposób produkcji optyki
Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii Technion opracowali nową, szybszą i tańszą metodę produkcji soczewek, która zamiast na mechanicznej obróbce szkła opiera się na formowaniu ciekłego polimeru w formie umieszczonej w cieczy o innej gęstości, a następnie utwardzaniu go za pomocą światła UV.
Według naukowców proces ten jest możliwy do powtórzenia przy pomocy podstawowego sprzętu laboratoryjnego, a przy okazji może być wykorzystywany do produkcji praktycznie dowolnego typu soczewek, również specjalistycznych soczewek zindywidualizowanych, których zamawianie i produkcja trwają zwykle kilka miesięcy.
To właśnie dostępność optyki laboratoryjnej była główną motywacją stojącą za opracowaniem nowej technologii, opisywana metoda może być jednak z powodzeniem wykorzystywana do tworzenia soczewek o średnicy do 200 mm, dzięki czemu może okazać się przydatna także przy produkcji optyki fotograficznej. A przynajmniej w fazie projektowania prototypów i testowania nowych formuł optycznych.
Soczewki, stworzone przy pomocy nowej technologii. fot. Technion - Israel Institute of Technology
Czy możemy liczyć na tanie obiektywy wysokiej jakości?
Jak twierdzą naukowcy, jest to metoda prosta i tania, a przy okazji zachowuje precyzję zbliżoną do najlepszych procesów mechanicznej obróbki. Czy oznacza to, że w niedalekiej przyszłości obiektywy staną się tanie? Niestety raczej nie. Obiektywy to skomplikowane urządzenia, w których soczewki stanowią jedynie element całej konstrukcji. Dodatkowo optyka to jedno z głównych źródeł zarobku producentów aparatów i nawet jeśli proces produkcji poszczególnych komponentów zostanie zoptymalizowany, ci raczej nie będą chcieli dopuścić do spadku cen.
Nowa technologia pozwala tworzyć wysokiej jakości soczewki o średnicy do 200 mm. fot. Technion - Israel Institute of Technology
A przynajmniej do momentu aż z tego rozwiązania nie zacznie robić pożytku chińska konkurencja. Gdyby nagle prężnie rozwijający się rynek optyki z Kraju Środka przerzucił się na technologię, która w łatwy i tani sposób pozwala tworzyć soczewki wysokiej jakości, prawdopodobnie mogłoby dojść do przełamania obowiązujących dogmatów w świecie optyki.
Póki co musimy jednak jeszcze poczekać na skomercjalizowanie, lub udostępnienie opracowanego procesu produkcji przez naukowców z Techion. Na chwilę obecną pracują oni nad automatyzacją opracowanej przez siebie technologii, która pozwoli wygodnie i szybko tworzyć powtarzalne wzory soczewek. Jeśli patent nie trafi do szuflady, pierwsze komercyjne zastosowanie technologii powinniśmy zobaczyć w przeciągu kilku najbliższych lat.
Więcej informacji znajdziecie na stronie osapublishing.org.