Krótko

Nikon prognozuje wyjście na prostą do końca 2022 roku. Szykuje się też sporo nowych szkieł

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

W tym roku Nikon zaliczy rekordowe straty, ale producent patrzy w przyszłość z nadzieją i prognozuje, że do końca 2022 roku firma będzie przynosić zyski. W międzyczasie zobaczymy też sporo nowej optyki.

Ostatni rok nie był dla Nikona łatwy. Firma od lat boryka się z problemami i restrukturyzacją, a tegoroczne pandemiczne perypetie spowodowały, że korporacja prognozuje zamknąć rok fiskalny 2020 z rekordową stratą i zapowiada obcięcie kosztów produkcyjnych.

Firma zapowiadała też ukierunkowanie wszystkich sił w najbliższych latach na rozwój systemu bezlusterkowego. Teraz otrzymujemy tego dodatkowe potwierdzenie. W wywiadzie dla serwisu Nikkei, dyrektor finansowy Nikona Muneaki Tokunari zapowiada, że firma planuje powrócić do rentowności do końca roku fiskalnego 2022 (marzec 2023). Najbliższy rok fiskalny prawdopodobnie też jeszcze przyniesie straty, ale dzięki szybkiemu ich rozliczeniu, redukcji kosztów i spodziewanej stabilizacji rynku, prognozy na rok 2022 w nikonie są optymistyczne.

Czy jednak cięcie kosztów nie wpłynie na premiery, z którymi Nikon i tak jest nieco spóźniony? Jak ujawnia Tokunari, do marca 2022 roku w ofercie systemu znajdować ma się w sumie 30 obiektywów serii Z, co oznacza, że na przestrzeni dwóch najbliższych lat powinniśmy zobaczyć ok. 14 nowych premier z kategorii optyki.

Trzymamy kciuki, żeby plan na wyjście z dołka zakończył się sukcesem. O tym przekonamy się jednak najwcześniej dopiero w 2022 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikkei.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Zgłoszenia do Grand Press Photo 2021 tylko do 7 kwietnia
Zgłoszenia do Grand Press Photo 2021 tylko do 7 kwietnia
Jeszcze tylko do jutra można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne oraz książki fotograficzne do konkursu Grand Press Photo 2021.
1
0
Czy rynek foto wreszcie się stabilizuje? Są pierwsze pozytywne sygnały
Czy rynek foto wreszcie się stabilizuje? Są pierwsze pozytywne sygnały
Pierwsze miesiące 2021 roku wskazują, że pikujący od dekady rynek sprzętu fotograficznego wydaje się wreszcie stabilizować. Ale jeszcze za wcześnie na otwieranie...
7
1
Sony pozwane przez użytkownika za domniemaną wadę migawki w A7 III
Sony pozwane przez użytkownika za domniemaną wadę migawki w A7 III
Sony przez lata umykało aferom związanym z wadami produkcyjnymi czy kontrolą jakości. Teraz w amerykańskim sądzie został złożony przeciwko firmie pozew, którego autor...
19
8
Powiązane artykuły