Żegnaj Olympus... Witaj OM Digital Solutions!

Autor: Maciej Zieliński

30 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Stało się! Zgodnie z zapowiedzią Olympus podpisała dziś umowę, na mocy której dział obrazowania firmy przejmuje japoński fundusz JIP. Dział fotograficzny Olympusa przestaje tym samym istnieć, ale aparaty i obiektywy produkowane będą dalej.

Olympus zawarł dziś ostateczną umowę z Japan Industrial Partners (JIP) dotyczącą przeniesienia działalności Olympus Imaging (aparaty fotograficzne, rejestratory dźwięku) do nowej firmy. Zgodnie z założeniami koncern przeniesie swój dział obrazowania do nowo utworzonej spółki - New Imaging Company, a w kolejnym kroku, do 1 stycznia 2021 roku, 95% akcji przekazanych zostanie OJ Holdings, Ltd., spółce powołanej przez JIP.

Nowy właściciel zapewnia, że kalendarz premier zostanie utrzymany a celem jest przywrócenie rentowności i rozwój

Umowa dotyczy globalnej działalności Olympusa w dziedzinie obrazowania, która obejmuje wszystkie obiekty badawczo-rozwojowe i produkcyjne w tej dziedzinie. Oznacza to, że JIP otrzymuje dostęp do patentów a prace nad nowymi produktami będą kontynuowane. Nieoficjalnie mówi się, że producent skupi się na produktach profesjonalnych i dalszej specjalizacji w kierunku tworzenia aparatów (oraz obiektywów) małych, szybkich i wytrzymałych. Szef sprzedaży i marketingu działów badań i rozwoju oraz projektowania produktów zostanie przeniesiony do siedziby New Imaging Company w Hachioji w Tokio. Produkcja będzie jednak kontynuowana w prowincji Dong Nai w Wietnamie, gdzie obecnie powstaje sprzęt do obrazowania.

Olympus przyznaje – smartfony zabijają dziś konsumencki segment aparatów

Jak czytamy w wydanym dziś komunikacie, „W ostatnich latach rynek gwałtownie się skurczył ze względu na ewolucję smartfonów, co doprowadziło do znacznego spowolnienia sprzedaży aparatów cyfrowych na globalnym rynku. Pomimo podjęcia różnych kroków w celu poprawy struktury kosztów i wydajności, dział Olympus Imaging w dalszym ciągu odnotowywał straty. W takich okolicznościach firma doszła do wniosku, że poprzez wydzielenie działalności związanej z obrazowaniem i funkcjonowanie w ramach Japan Industrial Partners, jej struktura biznesowa stałaby się bardziej zwarta i wydajna”.

Po przeniesieniu działalności związanej z obrazowaniem Olympus skoncentruje się na rozwiązaniach medycznych i naukowych. Nowa nazwa dawnej dywizji foto to OM Digital Solutions Corporation.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał...
12
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Powiązane artykuły