Żegnaj Olympus... Witaj OM Digital Solutions!

Autor: Maciej Zieliński

30 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Stało się! Zgodnie z zapowiedzią Olympus podpisała dziś umowę, na mocy której dział obrazowania firmy przejmuje japoński fundusz JIP. Dział fotograficzny Olympusa przestaje tym samym istnieć, ale aparaty i obiektywy produkowane będą dalej.

Olympus zawarł dziś ostateczną umowę z Japan Industrial Partners (JIP) dotyczącą przeniesienia działalności Olympus Imaging (aparaty fotograficzne, rejestratory dźwięku) do nowej firmy. Zgodnie z założeniami koncern przeniesie swój dział obrazowania do nowo utworzonej spółki - New Imaging Company, a w kolejnym kroku, do 1 stycznia 2021 roku, 95% akcji przekazanych zostanie OJ Holdings, Ltd., spółce powołanej przez JIP.

Nowy właściciel zapewnia, że kalendarz premier zostanie utrzymany a celem jest przywrócenie rentowności i rozwój

Umowa dotyczy globalnej działalności Olympusa w dziedzinie obrazowania, która obejmuje wszystkie obiekty badawczo-rozwojowe i produkcyjne w tej dziedzinie. Oznacza to, że JIP otrzymuje dostęp do patentów a prace nad nowymi produktami będą kontynuowane. Nieoficjalnie mówi się, że producent skupi się na produktach profesjonalnych i dalszej specjalizacji w kierunku tworzenia aparatów (oraz obiektywów) małych, szybkich i wytrzymałych. Szef sprzedaży i marketingu działów badań i rozwoju oraz projektowania produktów zostanie przeniesiony do siedziby New Imaging Company w Hachioji w Tokio. Produkcja będzie jednak kontynuowana w prowincji Dong Nai w Wietnamie, gdzie obecnie powstaje sprzęt do obrazowania.

Olympus przyznaje – smartfony zabijają dziś konsumencki segment aparatów

Jak czytamy w wydanym dziś komunikacie, „W ostatnich latach rynek gwałtownie się skurczył ze względu na ewolucję smartfonów, co doprowadziło do znacznego spowolnienia sprzedaży aparatów cyfrowych na globalnym rynku. Pomimo podjęcia różnych kroków w celu poprawy struktury kosztów i wydajności, dział Olympus Imaging w dalszym ciągu odnotowywał straty. W takich okolicznościach firma doszła do wniosku, że poprzez wydzielenie działalności związanej z obrazowaniem i funkcjonowanie w ramach Japan Industrial Partners, jej struktura biznesowa stałaby się bardziej zwarta i wydajna”.

Po przeniesieniu działalności związanej z obrazowaniem Olympus skoncentruje się na rozwiązaniach medycznych i naukowych. Nowa nazwa dawnej dywizji foto to OM Digital Solutions Corporation.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
16
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Powiązane artykuły