Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nie tylko lasy i parki. Od dzisiaj możesz także wykonywać sesje fotograficzne bez masek

1

Autor: Maciej Luśtyk

20 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Zapowiadane do kilku dni rozluźnienie obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusa właśnie weszło w życie. Rynek fotografii może wreszcie wyjść z paraliżu.

Od połowy marca większość fotografów i filmowców pozostaje bez pracy. Powód jest prosty - spadek zainteresowania przypieczętowany obostrzeniami, zabraniającymi świadczenia szeregu usług. Wygląda jednak na to, że sytuacja powoli będzie wracać do normalności. Według wchodzące dzisiaj w życie rozporządzenia Rady Ministrów, dotyczącego łagodzenia ograniczeń związanych z epidemią, fotografowie zawodowi będą mogli wrócić do mniej lub bardziej normalnej działalności.

Sesje fotograficzne bez masek

O rewelacjach dotyczących rynku foto dowiadujemy się z wczorajszego materiału TVN24, w którym mecenas Bartłomiej Raczkowski odpowiadał na pytania widzów. Dwa z nich dotyczyły fotografowania, a dokładnie wizyty u fotografa od strony klienta oraz możliwości realizowania sesji plenerowych przez fotografów.

Sesje nie będą już musiały wyglądać w ten sposób. fot. Daniel Ramos / Unsplash.com

Czy po 20 kwietnia jako fotograf będę mogła robić sesje zdjęciowe parom w plenerze? Jak wówczas będzie wyglądał obowiązek noszenia maseczek?

Raczkowski: Zależy, jaki to będzie plener. Co do zasady, noszenie maseczki w miejscach publicznych pozostaje obowiązkiem. Ale są pewne wyjątki. Jeżeli jednak chodzi o tego rodzaju szczególną usługę, jaką jest fotografowanie, to mamy również wyjątek w nowym rozporządzeniu, zgodnie z którym możemy zdejmować maskę, jeżeli jest to niezbędne do otrzymania usługi od usługodawcy, czyli - w tym przypadku - można fotografować bez zakładania masek.

Czy od poniedziałku można iść do fotografa, żeby zrobić zdjęcie do dowodu? I jak, skoro wszyscy muszą zasłaniać usta i nos?

Raczkowski: Tak, od jutra będzie można zdjąć maskę i będzie można świadczyć tego rodzaju usługę. Kiedy jest to niezbędne do świadczenia usługi, można zdjąć maskę.

Czy to wreszcie powrót do normalności? I tak, i nie

Rewelacje znajdują potwierdzenie w dzienniku ustaw. „ Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku: 1) konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia” - czytamy w rozdziale 8 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2020 roku (poz. 697).

Dodatkowo problemem nie powinny być także większe plany zdjęciowe i filmowe, w tym sesje komercyjne z udziałem większej liczby osób.

„Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym” - czytamy we fragmencie poświęconym zakazowi zgromadzeń.

Wygląda więc na to, że od dzisiaj bez większego problemu będziemy mogli komercyjnie realizować zarówno pojedyczne, jak i zbiorowe sesje tak w studio, jak i w plenerze. Nie powinniśmy jednak się przedwcześnie cieszyć. O tym, czy wszystko wróci do normalności koniec końców zadecyduje klient. Biorąc pod uwagę środki ostrożności raczej nie należy się spodziewać, że klienci komercyjny z dnia na dzień rzucą się na fotografów z dużymi projektami. Można jednak spodziewać się, że ze względu na skalę sesji nieco odetchną fotografowie ślubni i portretowi, których praca zwykle odbywa się bez udziału osób trzecich. I tutaj jednak na początku będzie trudno o nowe zlecenia.

Sprostowanie

Jako że konkurencyjna redakcja usilnie stara się udowodnić, iż publikujemy fake newsy, małe sprostowanie. Zniesienie obowiązku noszenia maseczki odnosi się do świadczenia usługi (potrzebna będzie umowa) i dotyczy modela - to w jego przypadku zdjęcie maseczki jest konieczne do wykonania zdjęcia. Nadal też zarówno fotograf, jak i model muszą utrzymywać bezpieczny dystans 2 metrów od innych osób w przestrzeni publicznej.

Myśleliśmy, że rozporządzenie opisuje komercyjny charakter sytuacji wystarczająco jasno, by nie pojawiały się niejasności.

Więcej informacji dotyczących nowego rozporządzenia znajdziecie pod adresem dziennikustaw.gov.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły