Nie tylko lasy i parki. Od dzisiaj możesz także wykonywać sesje fotograficzne bez masek

Autor: Maciej Luśtyk

20 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Zapowiadane do kilku dni rozluźnienie obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusa właśnie weszło w życie. Rynek fotografii może wreszcie wyjść z paraliżu.

Od połowy marca większość fotografów i filmowców pozostaje bez pracy. Powód jest prosty - spadek zainteresowania przypieczętowany obostrzeniami, zabraniającymi świadczenia szeregu usług. Wygląda jednak na to, że sytuacja powoli będzie wracać do normalności. Według wchodzące dzisiaj w życie rozporządzenia Rady Ministrów, dotyczącego łagodzenia ograniczeń związanych z epidemią, fotografowie zawodowi będą mogli wrócić do mniej lub bardziej normalnej działalności.

Sesje fotograficzne bez masek

O rewelacjach dotyczących rynku foto dowiadujemy się z wczorajszego materiału TVN24, w którym mecenas Bartłomiej Raczkowski odpowiadał na pytania widzów. Dwa z nich dotyczyły fotografowania, a dokładnie wizyty u fotografa od strony klienta oraz możliwości realizowania sesji plenerowych przez fotografów.

Sesje nie będą już musiały wyglądać w ten sposób. fot. Daniel Ramos / Unsplash.com

Czy po 20 kwietnia jako fotograf będę mogła robić sesje zdjęciowe parom w plenerze? Jak wówczas będzie wyglądał obowiązek noszenia maseczek?

Raczkowski: Zależy, jaki to będzie plener. Co do zasady, noszenie maseczki w miejscach publicznych pozostaje obowiązkiem. Ale są pewne wyjątki. Jeżeli jednak chodzi o tego rodzaju szczególną usługę, jaką jest fotografowanie, to mamy również wyjątek w nowym rozporządzeniu, zgodnie z którym możemy zdejmować maskę, jeżeli jest to niezbędne do otrzymania usługi od usługodawcy, czyli - w tym przypadku - można fotografować bez zakładania masek.

Czy od poniedziałku można iść do fotografa, żeby zrobić zdjęcie do dowodu? I jak, skoro wszyscy muszą zasłaniać usta i nos?

Raczkowski: Tak, od jutra będzie można zdjąć maskę i będzie można świadczyć tego rodzaju usługę. Kiedy jest to niezbędne do świadczenia usługi, można zdjąć maskę.

Czy to wreszcie powrót do normalności? I tak, i nie

Rewelacje znajdują potwierdzenie w dzienniku ustaw. „ Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku: 1) konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia” - czytamy w rozdziale 8 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2020 roku (poz. 697).

Dodatkowo problemem nie powinny być także większe plany zdjęciowe i filmowe, w tym sesje komercyjne z udziałem większej liczby osób.

„Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym” - czytamy we fragmencie poświęconym zakazowi zgromadzeń.

Wygląda więc na to, że od dzisiaj bez większego problemu będziemy mogli komercyjnie realizować zarówno pojedyczne, jak i zbiorowe sesje tak w studio, jak i w plenerze. Nie powinniśmy jednak się przedwcześnie cieszyć. O tym, czy wszystko wróci do normalności koniec końców zadecyduje klient. Biorąc pod uwagę środki ostrożności raczej nie należy się spodziewać, że klienci komercyjny z dnia na dzień rzucą się na fotografów z dużymi projektami. Można jednak spodziewać się, że ze względu na skalę sesji nieco odetchną fotografowie ślubni i portretowi, których praca zwykle odbywa się bez udziału osób trzecich. I tutaj jednak na początku będzie trudno o nowe zlecenia.

Sprostowanie

Jako że konkurencyjna redakcja usilnie stara się udowodnić, iż publikujemy fake newsy, małe sprostowanie. Zniesienie obowiązku noszenia maseczki odnosi się do świadczenia usługi (potrzebna będzie umowa) i dotyczy modela - to w jego przypadku zdjęcie maseczki jest konieczne do wykonania zdjęcia. Nadal też zarówno fotograf, jak i model muszą utrzymywać bezpieczny dystans 2 metrów od innych osób w przestrzeni publicznej.

Myśleliśmy, że rozporządzenie opisuje komercyjny charakter sytuacji wystarczająco jasno, by nie pojawiały się niejasności.

Więcej informacji dotyczących nowego rozporządzenia znajdziecie pod adresem dziennikustaw.gov.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.
11
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
Mówi się, że nie liczy się ilośc, tylko jakość. Najnowsze statystyki nie pozostawiają jednak wątpliwości - za większość przekazu wizualnego już niedługo będą odpowiadały generatory...
6
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Po bardzo optymistycznym roku 2022, rynek aparatów kontynuuje trend zwyżkowy. Wygląda na to, że dekadę recesji mamy już na dobre za sobą. Czy jednak skorzystają na tym użytkownicy?
12
Powiązane artykuły