Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne

0
Jędrzej Franek
4 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.

Trendy w designie zmieniają się praktycznie co roku - czasem wyrzuca się meble, tylko dlatego, że przestały pasować do nowego dywanu, lub odwrotnie... Niektóre obiekty jednak nie pozwalają o sobie zapomnieć, wracają nie tylko do mody, ale i stają się elementem popkultury. Historię intrygującego krzesła-pawia postanowił wziąć na warsztat portal Vox.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak długą drogę przechodzą poszczególne tropy estetyczne i jak samorzutnie się kształtują, by z nowości stać się sztampą i pobudzić w ten sposób powstanie kolejnego trendu. Być może to specyficzna forma peacock chair podkreślająca atrybuty i autorytet osób w nim fotografowanych, wyniosła ten mebel z poziomu praktycznego elementu wyposażenia wnętrz, sprawdzającego się podczas upałów do rangi fotograficznego tronu.

Czy za kilkadziesiąt lat w ten sam sposób będziemy analizować zdjęcia nóg wystawionych z namiotu w uroczy krajobraz? A może do rangi artefaktu wyniesiemy żółtą kurtkę - nieodłączny rekwizyt sesji na tle islandzkich wodospadów?

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich...
21
0
Umarł JPEG, niech żyje HEIF?
Umarł JPEG, niech żyje HEIF?
Format JPEG jest z nami już od ponad ćwierćwiecza, ale czas jego dominacji na dyskach i kartach pamięci najprawdopodobniej dobiega końca, na co wskazuje premiera Canona EOS-1D X Mark III, który...
58
9