95% osób twierdzi, że robi dobre zdjęcia

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Ale tylko 15% robi je w poziomie. Obraz współczesnej fotografii jest zupełnie inny niż Wam się wydaje. Ciekawy wgląd w bieżące trendy oferuje badanie przeprowadzone przez firmę Oppo.

Powiedzenie, że wszyscy jesteśmy fotografami jest dziś bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek. Za sprawą smartfonów, niezłej jakości aparaty ma dziś każdy z nas, a ich możliwości z roku na rok coraz bardziej zacierają granicę między segmentem hobbystycznym a profesjonalnym. Jak przekłada się to na nawyki i oczekiwania użytkowników?

Bieżące trendy związane z fotografowaniem postanowiła przebadać firma Oppo, która w lipcu bieżącego roku wspólnie z instytutem ARC Rynek i Opinia przeanalizowała fotograficzne zwyczaje 1000 Polaków w wieku 18-55 lat. Badanie skupiało się na użytkowników smartfonów, ale biorąc pod uwagę, że dziś stanowią one podstawowe narzędzie do wykonywania zdjęć, wnioski rysują dość ciekawy ogólny obraz współczesnej fotografii.

Czym zaskakuje badanie? Kilka Poniżej prezentujemy najciekawsze wnioski z badania, którego pełne podsumowanie znajdziecie na stronie oppopolska.prowly.com.

80% z nas ceni jakość zdjęć. Tylko 5% nisko ocenia swoje umiejętności fotograficzne

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO, dla zdecydowanej większości Polaków, aż 79 proc., ważne jest posiadanie wysokiej jakości aparatu fotograficznego w smartfonie.

Ta tendencja wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na telefony oferujące zaawansowane możliwości fotograficzne mogące sprostać wymaganiom użytkowników, którzy – jak pokazuje badanie – w sporej części wysoko oceniają swoje umiejętności robienia zdjęć smartfonem. Niemal połowa uważa, że potrafi robić zdjęcia na zaawansowanym poziomie (45 proc.). Co ciekawe, każda z grup wiekowych oceniła się w bardzo zbliżony sposób – tylko nieco lepiej młodsze pokolenie (18-24 lata). Zaledwie 5 proc. badanych było zdania, że ich umiejętności w tym zakresie są na niskim poziomie.

Po smartfona sięgamy 5 razy cześciej niż po aparat

Jak wynika z badania, co piąty przebadany Polak robi zdjęcia codziennie (21 proc.), a blisko połowa kilka razy w tygodniu (44 proc.). Ci, którzy posiadają zarówno smartfon, jak i aparat fotograficzny, zdecydowanie częściej do fotografowania wybierają ten pierwszy. Średnio z aparatu fotograficznego korzystają kilka razy w roku.

Ponad połowę zdjęć wykonujemy w pionie

Ponad połowa badanych (57 proc.) podczas robienia zdjęć smartfonem zazwyczaj trzyma urządzenie w orientacji pionowej, a tylko 15 proc. poziomej. Natomiast 27 proc. - równie często pionowo co poziomo. Warto zauważyć, że osoby z grupy wiekowej 18-24 stawiają głównie na robienie zdjęć w orientacji pionowej (66 proc.), zaś bardzo rzadko w orientacji poziomej (5 proc.).

Robienie zdjęć ma być proste i przyjemne - większość powstaje w trybie automatycznym

Funkcje, jakie posiada aparat fotograficzny w smartfonie, są dla większości Polaków ważne, jednak poproszeni o wytypowanie tych, z których najczęściej korzystają, wskazywali tryb automatyczny, a następnie filtry i efekty do obróbki zdjęć. Jednym z chętniej używanych trybów jest również tryb portretowy, natomiast tryb nocnego fotografowania jest ważniejszy dla młodych ludzi (18-24 lata) niż dla pozostałych grup. Niemal połowa badanych w tym wieku przyznała, że jest dla nich bardzo ważne, żeby smartfon robił dobre zdjęcia w nocy (42 proc.).

Smartfony są drogie, ale ceną nadal wygrywają z aparatami

Średnia kwota, jaką użytkownicy smartfonów byliby skłonni wydać na smartfon z dobrym aparatem, wynosi 2 742 zł. Więcej zapłaciłyby osoby w wieku 25-34 lata (średnio 3 047 zł) oraz osoby, które wysoko oceniają swój poziom umiejętności robienia zdjęć smartfonem (średnio 3 105 zł). Od 3 600 zł do 4 200 zł na telefon wydałoby tylko 7 proc. badanych, natomiast od 4 300 zł do 4 900 zł – 4 proc.

Jak widać, na smartfony z górnej półki pozwala sobie garstka osób. A jeszcze mniej będzie z pewnością skłonnych zainwestować większą kwotę w zwykły aparat. To także czynnik wpływający od dawna na rosnąca popularność fotografowania smartfonem.

Najchętniej fotografujemy dzieci i krajobrazy

Polacy zapytani o to, jakie zdjęcia zdarza im się robić smartfonem, w większości przyznają, że często są na nich krajobrazy (67 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się zwierzęta (56 proc.), przyroda (52 proc.), rośliny/kwiaty (45 proc.) czy też dzieci (49 proc.) Aparat w smartfonie włączają też z przyjemnością, gdy są w podróży oraz gdy świętują ważne uroczystości, takie jak: ślub, urodziny czy imieniny.

Dzieci są zarazem najczęściej fotografowanymi bohaterami naszych zdjeć. Ponad połowa osób przyznaje, że robi im zdjęcia przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Więcej informacji i pełne wnioski płynące z badania znajdziecie tu i tu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)