Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis

0

Autor: Jędrzej Franek

31 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich popularność.

Rodzinny kolektyw codziennie przyciąga spojrzenia milionów użytkowników Instagrama, Youtube'a i TikToka. Niezależnie od tego, czy fotografują przypalony makaron w formie alfabetu, zderzający się z otwartą książką, portret z perspektywą zbieżną sprężyny, odbijające się kulki, czy zainscenizowane roztrzaskiwanie kokosa tasakiem - można być pełnym podziwu dla ich pomysłowości.

Tylko czy czasem gdzieś już tego nie widzieliśmy? Lekko strawnych wizualnych dań wypełniających kartę sugerowanych zdjęć na Instagramie - powtarzających się tonacji, perspektyw i trików. Czy nie mówimy już o odrębnym gatunku fotografii, w której cały proces twórczy podporządkowany jest łatwej do zmierzenia i skalkulowania skuteczności? Sam Instagram nie zachęca do oryginalności i swobody, stosując niejasne nawet dla ekspertów od analityki internetowej kryteria i algorytmy wyświetlania zdjęć - jeżeli ich nie spełnimy, możemy zapomnieć o organicznym zasięgu. To demobilizuje nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy influencerami. Zaczynamy szukać recepty na lepsze zdjęcia - a może tylko na większą ilość lajków?

Wiele zależy od naszego podejścia - nie musimy być marketerami, których zadaniem jest stworzenie contentu, który sprzedaje (nas samych lub produkt). Inspiracja jest tak samo ważnym aspektem fotograficznego rozwoju, jak praktyka i edukacja. Duet Jordi Koalitic dostarcza przepisy (co wśród fotografów zazwyczaj strzegących tajników swojego warsztatu, nie zdarza się często), ale nikt nie zabrania odbiorcom ich doprawienia lub kompletnej zmiany składu.

Więcej informacji na temat twórczości Jordi Koalitic znaleźć można na ich stronie internetowej.

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Powstaje kodeks postępowania RODO dla branży foto. Konsultacje do końca sierpnia
Powstaje kodeks postępowania RODO dla branży foto. Konsultacje do końca sierpnia
Dwa lata po wdrożeniu nowego rozporządzenia o ochronie danych, wielu fotografów i firm nadal nie potrafi się do niego skutecznie stosować. Zmienić ma to kodeks dla...
26
0
Dział foto Olympusa sprzedany. Co dalej z aparatami systemu Mikro Cztery Trzecie?
Dział foto Olympusa sprzedany. Co dalej z aparatami systemu Mikro Cztery Trzecie?
A jednak, tym razem krążące od miesięcy plotki okazały się prawdą. Dział obrazowania Olympus został sprzedany firmie Japan Industrial Partners, która specjalizuje się...
48
42
Czy to koniec problemów z kradzieżą sprzętu foto? Apple otworzy usługę Find My dla innych firm
Czy to koniec problemów z kradzieżą sprzętu foto? Apple otworzy usługę Find My dla innych firm
Usługa lokalizacyjna Apple’a niejednemu pozwoliła już odnaleźć zgubionego iPhone’a czy bezprzewodowe słuchawki. Wygląda na to, że już niebawem z systemu będą mogli...
26
0