Analiza rynku aparatów cyfrowych zza zachodniej granicy

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Luty 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Na stronie niemieckiego stowarzyszenia branży fotograficznej Photoindustrie Verband opublikowano szczegółowy raport dotyczący rynku aparatów cyfrowych. Mimo że dane dotyczą wyłącznie rynku niemieckiego, to dają całkiem rzetelny obraz ogólnych trendów. Bezlusterkowce rosną w siłę.

Zasadniczym, pesymistycznym wnioskiem płynącym z raportu jest ogólny spadek sprzedaży aparatów cyfrowych. Niemniej jednak głównym odpowiadającym za to czynnikiem jest zapaść rynku lustrzanek cyfrowych. Bezlusterkowce z wymienną optyką, tak jak w przypadku doniesień z innych źródeł, zdają się nie przejmować pesymistycznymi trendami i notują stały wzrost sprzedaży. Tylko w 2014 roku rynek tego typu urządzeń wzrósł o 17,4%.

Pierwszy raz od kilku lat spadek zanotował również rynek obiektywów. Ich sprzedaż zmalała o 16% względem roku 2013. Jednak i w tym wypadku spowodowane jest to sytuacją na rynku lustrzanek, do których obiektywy posiadają ponad 80-procentowy udział w rynku optyki. Szkła do bezlusterkowców w 2014 odnotowały 18-procentowy wzrost sprzedaży względem roku poprzedniego.

Znaczny wzrost obserwujemy natomiast na rynku urządzeń mobilnych i kamerek sportowych. W przypadku tych drugich, liczba sprzedanych urządzeń w 2014 roku wyniosła 540 tys. sztuk, co niemal 4-krotnie poprawia wynik z 2012 roku. Ciągle też zwiększa się popyt na smartfony i tablety. Sprzedaż tego typu urządzeń wzrosła o 7,8% względem roku poprzedniego.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

W przypadku aparatów kompaktowych rynek podzielił się na dwa segmenty. Urządzenia oferujące wiele możliwości, z bogatym zapleczem opcjonalnych akcesoriów zdają się cieszyć coraz większą popularnością, podczas gdy popyt na proste kompakty drastycznie maleje. Dużym zainteresowaniem cieszą się aparaty kompaktowe z długim zoomem. Tak jak w przypadku innych publikowanych przez nas analiz, możemy wnioskować, że wpływ na ten stan rzeczy ma stale rozwijający się rynek smartfonów, w których aparaty oferują często lepszą jakość niż niektóre, podstawowe kompakty.

Raport prognozuje, że w najbliższych latach obszary, które będą notować wzrost to rynki urządzeń mobilnych, przenośnych kamer i akcesoriów do nich. Nic w tym zresztą dziwnego. Pojawienie się tego typu urządzeń na stałe zmieniło układ sił na rynku aparatów cyfrowych i nic nie wskazuje żeby miało się to zmienić. Konsumenci preferują niewielkie urządzenia, które mogą zabrać ze sobą w każde miejsce, a to właśnie oferują im smartfony i action camy, które z roku na rok stają się coraz bardziej potężne pod względem oferowanych możliwości. Wygląda też na to, że bezlusterkowce będą powoli, ale systematycznie wypychać z rynku lustrzanki i za kilka lat rozkład sił na rynku może stać się dokładnie odwrotny do tego, który obserwujemy dzisiaj.

Jednego możemy być pewni - nadchodzą duże zmiany. Jesteśmy bardzo ciekawi jak rynek aparatów cyfrowych będzie kształtował się w najbliższych latach.

Pełną wersję raportu znajdziemy pod adresem photoindustrie-verband.de

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ikea stworzyła kampanię z wirtualną modelką. Takich działań będzie coraz więcej
Ikea stworzyła kampanię z wirtualną modelką. Takich działań będzie coraz więcej
Nie spóźniają się, nie mają humorów, zawsze świetnie wyglądają i są wiecznie dostępne. Wirtualne modelki wkraczają do świata dużej reklamy.
38
1
Od dziś wyszukasz skradzione zdjęcia na Facebooku i Instagramie
Od dziś wyszukasz skradzione zdjęcia na Facebooku i Instagramie
Koniec z bezprawnym publikowaniem zdjęć? Nowe narzędzie Facebooka wykorzystuje technologię dopasowywania obrazu, aby pomóc twórcom i wydawcom chronić i zarządzać treściami graficznymi.
582
2
Sony idzie w ślady Nikona i opuszcza Brazylię
Sony idzie w ślady Nikona i opuszcza Brazylię
Likwidacja fabryki w Manaus i całkowite wycofanie się z brazylijskiego rynku. Sony opuszcza ten kraj po 48 latach obecności.
8
0
Powiązane artykuły